כולם רמאים כולם

איציק ספורטא

 לא מזמן ביקר בארץ מנכ"ל אינטל, בארט, חוץ מלתת לו את אות הגבורה, נעשה הכל כדי שימשיך להשקיע בישראל. נתניהו אף הציע הצעה, שכנראה אפשר לסרב לה, על פיה לא ישלם הנ"ל מס לעולם אם יבנה מפעל צפונה לכרמיאל או בנגב. אותו מנכ"ל, ממרום מושבו על גג העולם, אמר בביקור זה "באנו לישראל ב-74`, כדי לקדם את ההשכלה והטכנולוגיה בישראל". איזה פילנטרופ. היום פורסם שאינטל תפטר 120 עובדי קבלן ממפעלה בהר חוצבים בו בזמן רוצה החברה להרחיב את המפעל בקריית גת. הרחבה שהממשלה תצטרך להשקיע בה 120 מיליון דולר, 20% מן ההשקעה הכוללת. בואו נניח שאיש עסקים היה משקיע את הסכום הזה, תמורת ההשקעה הוא היה מקבל את חלקו במניות החברה או שווה ערך אחר. הממשלה לעומת זאת מקבלת הבטחה ערטילאית, שכוללת העסקת אנשים, גם דרך קבלנים, הגדלת היצוא של ישראל, ועוד. אינטל כבר קיבלה מממשלת ישראל מעל לשלושה מיליארד שקלים בתמיכות , אולי נקרא לזה קצבאות?

בעניין אחר, ואולי לא, השר במשרד האוצר החליט להוריד את המס על רווחי הון ממכירת ניירות ערך זרים  מ-35% ל-15% כדי להשוות את התנאים למס על רווחים כאלה בארץ, אהבת השוויון חוצה גבולות כאן.  באותה עת  מקימים יחידה חדשה למלחמה בפשע המאורגן ביותר במדינה, מקבלי קיצבאות שלא כדין, בראש היחידה הזו יהיו אנשי משטרה ואנשי שב"כ. יש כבר שתי יחידות כאלה ויש צורך בעוד אחת, גדעון עשת מתאר יפה את המצב. התקווה היא לחסוך שני מיליארד שקל, זאת אומרת שיש הרבה רמאים, אולי שליש ממקבלי הבטחת הכנסה. זה שהפשע חוגג ברחובות לא מפריע, זה שהון שחור, אפור וסתם צבעוני מסתובב חופשי גם זה לא כל כך מזיז לאף אחד.  אבל להכתים ציבור שלם של מאות אלפים ברמאות כבר כל כך מקובל עלינו שאין אפילו הרהור בנחיצות של היחידה המיותרת הזו.

יש פה איזה פיצול אישיות ממשלתי, רפיסות כלפי המשקיעים מצד אחד וגבהות לב והפעלת כח כלפי כל היתר בעיקר אלו הנזקקים למדינה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איה

  אנשי האוצר בהנהגתו של ביבי מתנהגים ברוע לב. אם מניחים שהם באמת רוצים לפתור את בעיות הכלכלה והאבטלה צריך להניח שהם פשוט טיפשים. מדיניות שהם מקדמים אומרת בעצם שהחלש צריך להידחק לשוליים, מבחינתם זו כאילו הדרך "לעודד" את המובטלים לצאת ולעבוד בכל עבודה שהיא בלי קשר להכשרתם או מקצועם או מוגבלותם. המדיניות שהם דוחפים בעוצמה מפחידה דואגת לכך שהחלש חבר האונים שאין ביכולתו לעבוד או להשתלב ייפלט מן המערכת וכך יתפוס כמה שפחות מקום בחברה ובעוגה התקציבית וזאת כנראה "בתקווה" שפשוט יתפוגג בסופו של דבר, לפי ביבי ושות'

  אנשי האוצר הקשוחים ורעי הלב טועים בגדול. זו טעות בקריאת המציאות. מתפתח פה מחדל ענק אדיר כמו חדל מלחמת יום הכיפורים מבחינת ממדי הקטסטרופה ולכן הכרח המציאות שתקום התקוממות חברתית גדולה שתפיל את הממשלה הזאת.

 2. אסף

  מאז ילדותי ועד לפני כשנה הייתי תושב קרית גת, עברתי רק עקב הלימודים.
  בתקופת שלטון המערך בראשות רבין נעשה מאמץ אדיר להבאת מפעל אינטל לעירי.
  הושקע סכום כסף נכבד בעצם הבאת המפעל והוענקו למפעל הנחות בארנונה, מים וחשמל.
  הובטח לנו תושבי העיר כי מפעל זה יעורר את הישוב מתרדמתו.
  הובטח לנו כי אינטל תשלב את התושבים המקומיים תייצר מאות מקומות עבודה.
  לא עוד עבודת כפיים בשכר מינימלי אלא "עבודת היי טק" שרווחיה גדולים.
  אך ציפיותינו התבדו. נשארנו טובים לעובדת כפיים בלבד. תושבי קרית גת מועסקים (וגם זה ע"י קבלני חוץ) באבטחה, בנקיון, בקיטרינג ובהסעת העובדים המוכשרים, שמועסקים ע"י אינטל ישירות ב"עבודת היי טק", מביתם בת"א ירושלים ועומר לקרית גת ובחזרה.
  אינטל לא עשתה מאמץ רציני לקלוט את האוכלוסיה המוכשרת בקרית גת אל מפעלה.
  אינטל לא עשתה מאמץ לתת לתושבים הרגשה שהמפעל מעוניין להיות חלק מהעיר ולא קומפלקס ענקי שמוצב במזרח העיר אחרי בית הקברות ומשדר ניכור וחוסר עניין בסביבתו.
  אינטל לא נתנה כפי שראוי להינתן עדיפות לתושביה העיר ולספקים מתוך העיר במכרזים ובהצעות עבודה.
  אינטל איכזבה את ק.גת.
  הלוואי ויכולתי פעם אחת לדבר עם בעלי המפעל….
  הייתי לוקח אותו לסיור בעיר, מראה לו את בתי הספר בהם לומד דור עתיד מלא כשרון שצריך תמריץ שצריך שאיפה, כמו שאיפה לעבוד באינטל.
  הייתי מראה לו את אלפי המובטלים, אנשים מוכשרים, אחראים שגמרו את החיים שלהם בגיל שלושים בגלל שבגיל 15 הם היו צריכים לצאת העבודה, ובגיל 27 כשהמפעל נסגר לא דאגו להם מקום עבודה חלופי ולא היה להם רצון/כסף כדי לצאת לעבוד מחוץ לעיר.
  הייתי לוקח אותו למרכז המסחרי השומם (פשוט כי אין לאנשים כסף לקנות בו דברים מעל מוצרי היסוד).
  הייתי מביא אותו לשוק בשעת ערב, לאחר שהסוחרים עוזבים, שיראה את האנשים שבאים , טיפה מבויישים, ללקט שאריות של ירקות ופירות שהשאירו הסוחרים בלכתם.
  אולי אז הלב שלו היה נפתח, אולי אז הוא היה מקשיב פחות ליועצים הכלכליים ויותר לנשמה שלו (שאני בטוח טובה) והיה עושה כדי להיות חלק מהלב הגדול של העיר הקטנה הזאת, קרית גת.

 3. עמי מרון

  לא "אינטל" איכזבה את קרית-גת. מי שאיכזב את קרית-גת ואת עם ישראל כולו הוא הממשלה שהעניקה ל"אינטל" את סכום העתק (במענקים, פטורים, וכיו"ב) ושכחה להבטיח את חלקה של המדינה והעיר המארחת בחגיגה. "אינטל" היא מכונת כסף אמריקנית נקודה! מי שהציג את "אינטל" כמנוף לתעסוקה ולקידום ההשכלה הטכנולוגית בישראל טעה (במקרה הטוב).
  שווה בנפשך שהמדינה תשקיע את 120 המיליון, המיועדים להרחבת "אינטל" קרית-גת, ב-100 קואופרטיבים ברחבי הארץ …. סתאאאאאם. אני שוב חולם.

 4. יוסי לוס

  איציק, אין כאן שום פיצול אישיות.
  בדיוק כמו שאמרת היום בישיבת מועצה של הקשת, המדיניות החברתית של הממשלה נבנתה על בסיס ההנחה שהחברה האנושית בנויה משני סוגים של בני אדם. מצד אחד יש את אלה שיש להם הון עתק וכדי להניע אותם לפעולה, קרי להשקעה ולהקמת עסקים, יש צורך לעודד אותם. העידוד הראוי עבורם הוא מענקים כספיים עצומים, שכן הון קטן או שום כלום לא יזיז להם. מהצד השני עומדים המוני בטלנים כרוניים וטפילים חברתיים שלא מעניין אותם דבר מלבד להתבטל ולבזבז את כספם של אחרים. לאלה צריך לקחת את אמצעי הקיום המינימליים כדי לאלץ אותם לצאת לעבודה. רק אם הם ירעבו ללחם, הם יואילו להפסיק להתבטל. את הראשונים צריך לעודד ואת האחרונים צריך להכריח. את פניהם של הראשונים צריך לקבל בחיוך רחב ולטפוח על שכמם ואת האחרונים צריך לקבל בבוז ולכופף את ידם מאחורי גבם. מדובר בממשלה שמחלקת את החברה לסוגים של אנשים ומקיימת מדיניות שונה ביחס לסוג בני האדם המדובר.
  הנחה נוספת חבויה במדיניות החברתית של הממשלה והיא נוגעת לתפקיד של הממשלה ביחס לחברה. תפקיד הממשלה על פי מדינית זו הוא בסך הכל לדחוף אנשים לעשות את "הדברים הנכונים". מעבר לכך היא לא אחראית לדבר.
  הנשק הכי יעיל של המדיניות הזו הוא מצב התודעה ומצב הקיבה של אלה שמסווגים כבטלנים, רמאים וטפילים.

 5. המודיע

  התוכן של הטקסט ראוי ברובו, אך לפחות אחת העובדות לא מתיישבות עם המציאות. מה ששטרית החליט הוא לדחות את השוואת המיסוי בשנה (בשיטה הידועה של האוצר לדחות משנה לשנה כל מה שלא מוצא חן בעיניו) מ-2004 המועד המקורי ל-2005. כמובן שבשנה הבאה זה יעלה לדיון מחדש כך שאין כאן אישור אלא דווקא ביטול.