על שני כלכלנים ביקורתיים, אתר פילוסופי-פוליטי וחינוך כשוק

יוסי דהאן

שני ראיונות עם שני כלכלנים ביקורתיים (רק בישראל הביטוי "כלכלן ביקורתי" הוא בגדר אוקסימורון).

ראיון עם חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2001 ג`וזף שטיגליץ, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת קולומביה ובעבר כלכלן ראשי ב"בנק העולמי".  בין היתר קורא שטיגליץ לפירוקה של קרן המטבע הבינלאומית(זו שמשמשת כבית מקדש כלכלי עבור שטרסלר, טל ושאר חברי עדתם ב"הארץ")

וראיון נוסף עם פול קרוגמן, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת פרינסטון ובעל טור רב השפעה ב "New York Times". קרוגמן הפך בשנתיים האחרונות למבקר החריף ביותר של מדיניותו הכלכלית של ג`ורג` בוש. קרוגמן מצביע על הסכנות ברפורמת המיסים של בוש, המורידה את תשלומי המיסים בעיקר לבעלי הכנסות גבוהות ובעלי הון ופוגעת בשירותים חברתיים  (מדיניות המהווה השראה למדיניות נתניהו). קרוגמן גם יוצא נגד המלחמה בעירק ומדיניות החוץ של בוש. קרוגמן רואה בבוש וחבורתו הניאו קונסרביטיבית – חבורה רדיקלית, מהפכנית ומסוכנת. בתחום הכלכלי קורא קרוגמן להמנע מפיטורים בתקופת מיתון ולמעורבות המדינה על ידי ייזום עבודות ציבוריות. המלצה שכמובן מנוגדת למדיניות הכלכלית של נתניהו שזוכה למחיאות כפיים מלהקת כלכלנים-מעודדים, שיכולים ללמוד שיעור או שניים בכלכלה משטיגליץ וקרוגמן.

בהמלצתו של חברי משה כהן, אתר מעניין מאוניברסיטת פרינסטון, "University Cener for Human Values", במרכז זה מתקיימים דיונים מעניינים בנושאים פילוסופיים ופוליטיים שונים כגון "כיצד להתמודד עם אי צדק בימינו" סימפוזיון שמשתתפים בו הפילוסוף אנתוני אפיה, הכלכלן השחור גלן לאורי ואבישי מרגלית, או "מה פרטי? ומה ציבורי?" דיון עם ווליאם גלסטון, אלן ריאן וצ`ארלס פריד ודיונים מעניינים נוספים שניתן לצפות בהם בוידיאו. מה היינו עושים בלי אינטרנט?

וכיצד הגיון כלכלת השוק השתלט על מערכת החינוך האקדמית בארצות הברית. David H. Kirp פרופסור למדיניות ציבורית באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה מתאר כיצד הפכו הסטודנטים ל"לקוחות", פרופסורים ל"יזמים", קמפוסים ל"מרכזי רווח", וכל אוניברסיטה הופכת למותג במרדף אחר "נישת שוק". כיצד השתלטה תרבות השוק על החינוך הגבוה וכיצד הפכה אידיאולוגיות ניהול המתייחסת לאוניברסיטה כאל כל עסק כלכלי אחר, למדיניות חינוך מרכזית. אחת מתוצאות האידיאולוגיה הזו היא הרחבת פערים בין עשירים לעניים ברכישת השכלה גבוהה שהופכת להיות יותר ויותר תלויה באמצעים כספיים, קירפ מצטט את טרי הרטל שאומר שהמערכת כיום היא כזו שבה "Smart poor kids go to college at the same rate as stupid rich kids".

בישראל שבה בראש "כוח המשימה הלאומי", יחידת קומנדו שיצרה שרת החינוך לכינון מהפיכה במערכת החינוך, עומד איל הון תאגידי בשם שלמה דברת, קיימת הסתברות גבוהה שמערכת החינוך תדמה בעתיד לשוק כלכלי פרוע.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסף כהן

  הכלכלן השחור גלן לאורי? קראתי נכון?

 2. יוסי דהאן

  גלן לאורי הוא כלכלן ממוצא אפרו-אמריקאי. אני לא בטוח שעל פי כללי הפוליטיקלי קורקט, שמעולם לא שרר כאן למרות שהוא מפרנס כבר שנים תעשייה שלימה של עיתונאים הכותבים נגדו ויש לי לא מעט דברים להגיד בזכותו, כתיבת התואר "שחור" אסורה בתכלית. מה עוד שבמקרה של גלן לאורי העובדה הזו רלבנטית כיוון שהצגתו העצמית היא כזו, מחקריו עוסקים באי שוויון בין גזעי באמריקה והוא אחד הדוברים המרכזיים בעניין זה. ובנוסף לכך Black is Beautifull

 3. דבי

  אני חושבת שהיה יפה אם ליד כל האחרים המצוינים ברשימה הזו היית מציין את צבעם.
  זו לא הערה אירונית, אני מתכוונת לזה. פתאום גם ללבנים היה צבע.

 4. יוסי

  מה הם אומרים, לעזאזל, לא מה הצבע חשוב.

 5. עמי מרון

  פעם, בימים שלא ידעו בדיוק אם הגבוהים של מכבי ת"א הם כושים או שחורים, נהגו כתבי הספורט לקרוא להם "שחומי עור". אחר כך, המאמן הוגה הדעות פִּינִי גרשון שיכלל את זה עם תיאוריית ה"מוקה" הזכורה לחובבי הספורט. ה"בוס" של מכבי ת"א (שמעון מזרחי) לא עשה מזה עניין, ושכר השנה שוב את שירותיו של האינטלקטואל.