קול ציון מהגולה

אורה לב-רון

אזרחות לכל יהודי בעולם, בצירוף זכות הצבעה חינם, הוא פתרון ענק ל"בעיה הדמוגרפית". למעשה, מדובר בורסיה משוכללת של גרסת אחד העם על מרכז רוחני: המון יהודים חיים בתפוצות, סובלים בנכר, דוויים בגולה, והם משגרים אגרת קטנה הקובעת את עתיד האומה: פתק ההצבעה.

קומץ יהודים-ישראלים, מקבלים פתקי הכרעה ממיליוני יהודו-אמריקן, יהודו-ארופאן וכמה אסיאתים. נעשה ונשמע. מין מדינה וירטואלית שכזו, שבה מספר האזרחים שלא בקרו בה עשוי להיות גדול פי כמה מאלו שחיים בה.

איך זה עובד? למשל, הכרעה בעניין ההתנחלויות. ישבו להם יהודים בניו-יורק, אמסטרדם, ניו-זילנד ופרגוואי, ויודיעו מה החליטו: כן עופרה, לא עופרה, כן כדים לא מעלה אפרים.

אם סופרים את כל היהודים בעולם כאזרחי ישראל, מצליחים לעקוף בצורה מתוחכמת  את הבעיה הדמוגרפית. אבל עדיין נשאלת \השאלה כמה ישראלים צריך כדי לבצע את הכרעות הרוב היהודי העולמי? למה לא לחדד את המודל עד גבול האפשר? נניח, יהודי אחד יגור בישראל, והשאר יהיו ספונים לבטח במקומות שיש בהם עבודה ותנאים סוציאליים ואפילו בטחון.

איך זה יפעל? נחזור לדוגמת ההתנחלויות: היהודי הישראלי יערוך רשימת ההתנחלויות שהוחלט להשאירן, והוא יקבל רכב 4X4 וינוע בתחושת ריבונות בין כולן. שום פינוי.

לאחר שהוא יגיע לגיל  67, הוא יהיה זכאי לפנסיה. אבל עד אז ימשיכו להעלות את גיל הפנסיה, כך שתמיד זכאותו תתחיל שנה מעל לגילו. ובשיטה הזו יבוא לציון גואל, אם כי רק אחד.

נכון, זה קצת הפוך מאחד העם, כי האור יוצא מהגולה למכורה, אבל לפחות המגדלור נטוע בפריז או ברומא, וזה הרבה יותר בטוח.

אורה לב-רון היא משוררת ופרסומאית

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. ד"ר יחיעם שורק, מכללות בית ברל וסמינר הקיבוצים

    ראשית, אחד העם העמיד את מודל "המרכז הרוחני" (ולמעשה האליטיסטי והאינטלקטואלי) כדי שישתית בארץ ישראל את המגדלור ההגותי (ומקסימום עשייה בתחום החינוך) ושיקרין לעולם היהודי הנפוץ, ויביא, "האל יודע איך", את "חמורה" של הציונות לאה"ק. אחד העם, איך שלא נביט עליו היו מין מעופף רוחני חיובי.
    שנית, אופציית העברת הזכות להצביע לקהיליית הישראלים בחו"ל עולה מדי פעם כמין איוושת עלים בשלהי דקייטא. מעניין, אגב, שהצעות ממין אלה עולות, ל"תדהמתי", מחוגי הימין. חומר למחשבה.
    שלישית, מול הצעה זו הייתי מאפשר גם לפלשתינאים (ערבים-ישראלים) שירדו/הורדו מן הארץ את זכות המעורבות הפרלמנטרית. נראה אז איך "שלומי אמוני ישראל" היו מגיבים לכך?
    רביעית, גישתך לעניין צינית, אך מה-זה-חודרנית. אחלה.