"הקניין הרוחני" הזה הורג

יוסי דהאן

זכויות "הקניין הרוחני" של תאגידי התרופות הגדולים הורגים. ניקולס קריסטוף, במאמר הבוקר ב"New York Times", מדווח מגואטמלה על חולים הנגועים באיידס שמתים כיוון שאין באפשרותם לרכוש תרופות שהיו מסייעות להצלת חייהם וחיי חולים רבים אחרים בדרום אמריקה. הממשלות בגואטמלה, הונדורס ומדינות אחרות בדרום אמריקה יכלו  לייצר בעצמן  תרופות גנריות זולות מאלו שמספקות חברות התרופות. תרופות שהיו מצילות את חייהם של פי שלש אנשים ממספר אלה הנעזרים בתרופות כיום. אולם חששן של הממשלות הדרום אמריקאיות מזרועו הארוכה של הממשל בוושינגטון, הפועל להגנת האינטרסים של תאגידי התרופות, תחת הכותרת "הגנה על זכויות הקניין הרוחני", מונעים זאת מהם.

הזכות המוחלטת לדיבידנדים של בעלי המניות בתאגידי התרופות, כמו שכותב קריסטוף, חשובה הרבה יותר מהזכות לחיים של ילדים בגואטמלה. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ורדה סוסקולני

  לעומת גואטמלה, הודיעה השבוע ממשלת דרום אפריקה על חלוקת תרופות בחינם לחולי איידס. החלטה זו באה לאחר מאבק קשה במשך שנים של ארגונים בינלאומיים ומקומיים כנגד המדיניות של נשיא דרום אפריקה שטען כי HIV אינו הגורם לאיידס וכנגד הממשלה בראשותו על מדיניותה לגבי איידס שהביאה להתפשטות רבה של זיהומי HIV בכל המדינה. יש לברך על החלטה זו, המראה כי אפשר לשנות מדיניות וכי מאבק עקש בהורדת מחירי התרופות וסיוע בינלאומי בחלוקתם יאפשרו להאריך את תוחלת החיים ולשפר את איכות חייהם של החולים הרבים בדרום אפריקה.

 2. יונתן לרנר

  הרי באותו אופן ניתן לראות שכיום לא מפתחים תרופות חדשות למחלות נדירות. הידע קיים והמשאבים לא.
  לפתח תרופה חדשה אחת שמגיעה לשלב הבשלות העסקית עולה למעלה מחצי מיליארד דולר. זה כולל את כל ההוצאות – החל מההוצאות על כל הפיתוחים שנכשלו וכלה בהוצאות על כל הניסויים הנדרשים לקבלת האישורים.
  המשמעות – חברות תפתחנה תרופות רק אם יהיה סיכוי ליצירת רווח. ללא סיכוי כזה נמצא את החברות מחוץ למשחק ונצטרך למצוא את המנגנון החלופי שיהיה מוכן להשקיע את הסכומים האמורים עם אותם סיכויי הצלחה.
  האם אנחנו יכולים להציע מנגנון כזה?