על הסכם ג`נבה, ביביקרטיה והכלכלה החדשה.

יוסי דהאן

מאמר של שיקו בהר ומיכאל ורשבסקי מ"המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית" על הסכם ז`נבה. המחברים תוקפים את "שיווק ההסכם" על ידי תומכים כעמוס עוז. המחברים סבורים שיש להסביר לקהל הישראלי כי "הויתורים הנדיבים" הם ויתוריו של העם הפלסטיני על 78 אחוזים משטח פלסטין ונכונותם לדון במשא ומתן על זכות השיבה. על הישראלים לבסס שלום על בסיס שוויוני המכיר בקיומם של הפלסטינים לא כקיום מצידה השני של החומה. עבור בהר וורשבסקי ההקשר (Context) של ההסכם הרבה יותר חשוב מתכנו ה- (Text).

ומאמר של דני גוטוין על "ביביקרטיה" משטר בעלי ההון שמוביל נתניהו, משטר המתחזה לדמוקרטיה. שבירת איגודי עובדים, הגבלת זכות השביתה ואיום על המערכת המשפטית כל אלה הם צעדים קטנים בדרך לתכנית הגדולה של נתניהו.

וסקירה על ספרו של כלכלן רדיקלי ומעניין Doug Henwood, הנהוד הוא גם עורכו של כתב עת בשם Left business Observer, כתב עת העוסק בניתוח ביקורתי של סוגיות כלכליות שונות, הוא גם מנחה תכנית רדיו פוליטית וכלכלית ב"ניו יורק", תכנית רדיו שלעומתה  התכניות הכלכליות המקבילות בגלי צה"ל וקול ישראל נשמעות כתשדירי פרסום לנתניהו, פישמן וסטף ורטהיימר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אסף

  בנוסף לכל העוולות החברתית ה"פיגועים החברתיים" שמבצע אומן התקשורת, ההתחמקויות וה"לשון הנקיה" מר נתניהו במסווה של טובת ציבור העובדים והכלכלה, ישנה בעיה חברתית נוספת שאליה משום שמה אין איש שם לב ואם יש משהו שם לב, אין אף אחד אשר פוצה את פיו לגביו ומאיר את עיני הציבור אליו והוא העוולה החברתית הנובעת מקריסת בתי המשפט.
  בהמ"ש, היכלי הצדק, האמורים להגן על האזרח הקטן מפני גופים שלטונים וכוחות שוק גדולים המאיימים לרמוס את שלטון החוק ואת זכויות האזרח מהרחוב, קורסים היום מעומס העבודה המוטל עליהם.
  לתופעה שתי נפקויות מרכזיות:1.המשכותם הארוכה של הליכים משפטיים.
  2. רצון של שופטים לסיים הליכים משפטיים עוד לפני קיום דיון במה שנקרא "קדם משפט" דבר המונע בירור של האמת.
  הנפגעים העקריים הם האנשים שזקוקים לסעד במהירות כי ללא הסעד פיצוייהם נדחים לפרק זמן ענקי עד סיום ההליך המשפטי ובפיצויים אלו אמורים האנשים לכלכל את עצמם.
  הנפגעים העיקריים הם הנאשמים בפלילים שמוגשות להם הצעות פשרה "מפתות" כדי לסיים את המשפט וכתוצאה מזה נדחות זכויותיהם להליך הוגן.
  חובתם של הארגונים החברתיים להלחם מלחמת חורמה להגדלת מס' התקנים של שופטים.
  חובתם של הארגונים החברתיים להלחם עד חורמה לשם הגדלת תקציב הסנגוריה הציבורית לשם הבטחת ייצוג למיעוטי יכולת.
  אסור! להזניח את הזכות למשפט הוגן הזכות למער' משפט נורמאלית בה הליכים לוקחיםם פרק זמן סביר, בה כל אחד מסוגל להיות מיוצג (וכן אני מתכוון כאן גם לסכומים האסטרונומים שנדרש עבור שכר טירחה לעו"ד).
  אסור לתת למער' משפט פרטית להווצר במסווה של בוררות.
  הבוררות הינה מער' משפט פרטית לעשירים כדי שלא יצטרכו להמתין את הזמנים הבלתי הגיוניים של הליכים משפטיים בארץ ודווקא אנשים מתוך השיח הדמוק' נציגים בעבר של מער' המשפט הכללית משתתפים בה כבוררים ונותנים לה לגיטימציה ושוחקים את המאבק ואת הצורך הדחוף בטיפול השורש הנדרש לשם החייאת מער' המשפט הכללית כמער' הנותנת מענה סביר בזמן סביר לכלל העם ללא קשר למצבו הכלכלי.
  הצדק המשפטי אינו אמור להעשות רק לעשירים ולא אמור להיות מושפע ממצב סוציו אקונומי כזה או אחר.
  בתקווה שדברי יחלחלו והדהדו לאוזניים הנכונות.

 2. דבי

  אם הם חושבים שצריך להסביר משהו לציבור הישראלי, למה הם לא מפיצים גירסה עברית של המאמר שלהם?

 3. דיאנה דניאל שרים

  קיימות סיבות רבות ומגוונות, שחשוב מאד לנתח,להבין, ולהפיץ בכל דרך את התובנות – היוצרות את תמונת ההצלחה של הביביקרטיה. דני גוטוין מציין סיבה אחת במפורש בגידת האינטלקטואליים ואחת במרומז שאלת המנהיגות. גם כאן יש סוגיה שיש צורך להבין למה לרבים וטובים קשה לקבל את מנהיגותו של עמיר פרץ והם חוזרים וטוענים אין שום אלטרנטיבה פוליטית ומנהיגותית היום וכך שוקעים בייאוש עמוק ומשתק.
  נראה שחשוב מאד אכן לראות את התמונה הכוללת של הפגיעה של הממשלה ושל ביבי באנשים ובערכים אנושיים, חברתיים ודמוקרטיים, כפי שמראה דני גוטוין, כדי לאחד כוחות ולנסות להוביל מאבק רציני ומשמעותי שהרי ניתוח מפוקח של מאבקים חלקיים מראה שוב ושוב על כשלונם ואם יש להם הצלחות אלו חלקיות וזמניות.
  עבודה רבה לפני כל מי שערכים אנושיים וערכים של סולידריות חברתית הם נר לרגליו: לנתח, להסביר, להפיץ ידע ותובנות, לשכנע עוד עוד אנשים ועוד …..כל אחד בתחום עיסוקו, יכולותיו ומסגרות פעילותו.
  נראה גם שכל אחד צריך לעשות עם עצמו עבודה משמעותית של וויתור פנימי על דמות המנהיג האידאלי, המושלם העונה על כל משאלותיו השכליות, הרגשיות והערכיות.