הממזרים משנים את הכללים

יוסי דהאן

רשתות הטלוויזיה הבינלאומיות במהדורותיהן המרכזיות והעיתונות העולמית מדווחים הבוקר כי משרד החינוך האוסטרי החליט לשנות את שיטת הקבלה לאוניברסיטאות בשל עלייה דרמטית במספר הסטודנטים היהודים המתקבלים לפקולטות יוקרתיות כרפואה ,רפואת שיניים וסיעוד. ועד ראשי האוניברסיטאות באוסטריה התלונן בפני שרת החינוך האוסטרית כי בשיטת הקבלה הנהוגה ירד באופן דרסטי מספרם של סטודנטים אוסטרים נוצריים מאזורים חקלאיים ולעומת זאת עלה באופן תלול מספרם של הסטודנטים היהודים.

יושב ראש ועדת החינוך של הפרלמנט האוסטרי, חבר מפלגת "הרפורמה", מר פריץ שלגי, טען כי העלייה במספר הסטודנטים היהודים נובעת מנטייתם הטבעית והידועה של היהודים לרמאות.

שרת החינוך האוסטרית וראשי ועד האוניברסיטאות החליטו שהחל משנת הלימודים הבאה תוגבל בפקולטות היוקרתיות מכסת הסטודנטים ששם משפחתם  מסתיים בהברה "ביץ`".

בעקבות הפרשה הורה שר החוץ לשגרירנו באוסטריה לחזור ארצה, ארגון הקהילות היהודיות שלח אתמול בלילה איגרת מחאה חריפה לקנצלר האוסטרי, "מרכז ויזנטל" קורא הבוקר להחרמת מוצרים מתוצרת אוסטריה ולמחר נקבע כנס חרום דחוף ב"מרכז לחקר האנטישמיות" באוניברסיטת תל אביב.

 לפרטים על הפרשה ראו את מהדורת הבוקר של עיתון "הארץ"   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דבי

  מה שמצחיק, שבכתבה הזו מוצגת תעלומה – למה ביטול דרישת הפסיכומטרי היטיב עם המועמדים הערבים.
  אבל באייטם אחר באותו גיליון ממש אפשר למצוא את התשובה, ובאותה הזדמנות ללמוד איזו אפליה נוראה באה על תיקונה כשביטלו את הדרישה הזו. לא לאורך זמן, חס וחלילה.
  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=365822&contrassID=2&subContrassID=21&sbSubContrassID=0

 2. נועה

  תגובתי הראשונה היתה בדיוק כמו שלך. אחר-קראתי שוב את הידיעה, בעיון. מובאים בה נתונים _מסוימים_ ומובאת בה החלטה לשנות מדיניות קבלה. לא מובאים שום תימוכין לכך שהשינוי נבע מאותם נתונים שהכתבת בוחרת לצטט. הכל הוא פרי פרשנותה, שיתכן כי היא נכונה אבל יתכן באותה מידה שלא.
  אחר-כך גם נזכרתי שכבר נתקלתי באי-דיוקים, בלשון המעטה, אצל ראלי סער, כאשר היא כתבה על נושאים שהייתי בקיאה בעובדות המלאות לגביהם. (וסתם דוגמית שולית מהידיעה הזאת: סיעוד הוא לא בדיוק "חוג יוקרתי").
  עם כל הכבוד, אני למדתי להתייחס קצת יותר בספקנות למה שכתוב בעיתון. אפילו אם הוא הארץ.

 3. יונתן לרנר

  הלינק לא נפתח

 4. עמי מרון

  הבה נניח לרגע לניתוח האספקטים החינוכיים והחברתיים של בעיית מבחני הקבלה, וננסה גישה אחרת:
  לימודים גבוהים הם מוצר. למוצר זה יש ביקוש גבוה מן ההיצע. קפיטליסט הגון יסכים שמצב כזה מחייב עליית מחיר המוצר ו/או הגדלת ההיצע. הואיל ואין לנו בממשלה ובכנסת קפיטליסטים הגונים, אלא רק פּופּוּליסטים משָרתי-הון, המחיר לא יועלה (על הדעת), וגם הגדלת ההיצע "בלתי אפשרית" כי …נכון, אין כסף ויש סדר עדיפויים.
  ממשלה הגונה היתה דואגת לעוד ועוד מכללות, אוניברסיטאות, אולפנות, וכל דבר שמלָמד. האזרחים זקוקים לזה, זה טוב לשילטון, וזה מספק פרנסה לרבים. מוסדות לימוד רבים (בכל הרמות) ישתיקו את הטענות על כך שהאוניברסיטאות חייבות "להגן" על רמתן, וחשוב מכך ישנו את אופיים של מבחני הקבלה. המבחנים יהפכו מכּלי ה"מדלל" את הסטודנטים, לכּלי שבאמצעותו המוסדות מתחרים על לִבּם. הבדל ענק.

 5. יוסי לוס

  הארץ אינו כוס התה שלי, אבל התימוכין שדבי מתייחסת אליו נכתב על ידי יאיר אטינגר בלינק שהיא צירפה. אין לי מושג מה מידת האמינות שלו, אבל הוא מצטט שם מדריך ערבי להכנה לפסיכומטרי שמביא טענות מאוד ברורות ופשוטות שמסבירות היטב למה הפסיכומטרי היהודי מפלה ערבים.
  כדי לראות את הידיעה הנוספת צריך לסמן את כל הכתובת שדבי צירפה, להעתיק אותה ולהדביק אותה בשורת הכתובת (address) של האקספלורר.

 6. ברטולט ברכט

  1940


  מאולמי הספרים
  יוצאים השוחטים.

  חובקות את ילדיהן
  עומדות אמהות וחוקרות שפלות-רוח
  את השמים להמצאות המלומדים.

  בני הצעיר שואל אותי: שאלמד מתמטיקה?
  למה, אני רוצה לומר. ששתי פרוסות לחם הן יותר מאחת
  תגלה גם ככה.
  בני הצעיר שואל אותי: שאלמד צרפתית?
  למה, אני רוצה לומר. המדינה הזאת שוקעת. רק
  שפשף בידך את הבטן ותמה
  ויבינו אותך.
  בני הצעיר שואל אותי: שאלמד היסטוריה?
  למה, אני רוצה לומר. למד לתקוע את ראשך באדמה
  אז אולי בסוף תישאר.

  כן, אני אומר, למד מתמטיקה,
  למד צרפתית, למד היסטוריה!

  הזמנים החשוכים 1938-1941

  מתוך "גלות המשוררים" עמ' 184-186

 7. דב

  האם אין בכתבך אצבעה לכיוון הלא נכון? נראה לי כי במקרה זה יש לכוון את האצבע המאשימה לא לשרת החינוך אלא דוקאלאוניברסיטאות שהם יזמו את החזרה לקבלה רק דרך הבחינה הפסיכומטרית.
  דב.

 8. נועה

  התגובה שלי היתה לקטע שכתב יוסי (דהאן) ולא לתגובה של דבי.
  מה שטענתי הוא שהכתבת ראלי סער לא ביססה את טענתה ששינוי מדיניות הקבלה נועד לצמצם את מספר הסטודנטים הערבים. זה לא קשור לשאלה האם הפסיכומטרי מוטה נגד ערבים. גם בהנחה שכן, עדיין עליה לבסס את טענתה שבגלל זה ראשי האוניברסיטאות מחזירים את הבחינה הזאת.

 9. יוסי לוס

  ראשי האוניברסטיאות בישראל,
  אלה שמובילים את מרכזי התרבות החילונית הנאורה,
  אלה שמייצגים את ההשכלה הגבוהה ביותר והגיעו למשרות הבכירות ביותר,
  אלה שמנהיגים את המקומות בהם מעוצבת במידה רבה התרבות הגבוהה בישראל,
  אלה שזועקים "חוק חוק חוק",
  אלה שמתנגדים לכפייה הדתית,
  אלה עם הלחיים הורדרדות השמנמנות
  "הנאורים", המשכילים, הרהוטים, המרופדים, המתונים, ההגיוניים, היפים והאמיצים
  אלה ולא אחרים הוציאו את גזענותם מן הארון.

  ואחר כך מאשימים את המזרחים הלא-משכילים, הלא-מבינים, המובטלים, העניים, הבורים והדתיים בגזענות ובהצבעה נגד האינטרסים שלהם עצמם ונגד השלום, כאילו הם אלה שקובעים את הכיוון אליו המנהיגים הפטריוטים שלנו מוליכים אותנו.

 10. אסף

  זה מתחיל בשילוט, המכווין את הסטודנטים אל הפקולטאות השונות אך לא מופיע בשפה שהם מדברים, זה ממשיך במסגרות ההתנדבות של הפקולטות השונות (ואני לא מתכוון להתנדבות תמורת מלגה) שמסייעות לחברה אך לא לחברה הערבית..
  זה הולך עם הסטודנט הערבי בכל שלט או מסמך רשמי של האוניברסיטה, הוא לא מופיע.
  כשאני אומר שהסטודנט הערבי לא מופיע איני מתכוון לכל סטודנט וסטודנט כמובן, אלא לתרבותו, שפתו, מער' הערכים ממנה הוא בא (אותה נוהגים לכנות כברברית לא נאורה, חשוכה ולא מתקדמת).
  היהודים, אמורים לדעת שבאם לא תינתן לערבי הזכות השווה להתקדמות במדינה הזאת הוא לא יעלם, הוא לא ילך לארץ אחרת כדי לקבל את ההזדמנות השווה, שהיא יסוד ובסיס במגינה דמוק'.
  רעיון הטרנספר התרבותי, טרנספר המנסה לסלק את הערבי מכל אפשרות להגיע לחיים בכבוד למיצוי היכולת האישית (רעיון שעומד בבסיס ההצדקה של המשטר הדמוק') הוא רעיון חולני, שלא יצלח.
  להיפך מה שיקרה זה שהמיעוט הערבי בישראל יתחיל להתקומם נגד אותו שלטון המגביל אותו בכניסה ויציאה מהארץ, המגביל אותו באפשרויות העבודה שלו עקב היותו לא מסוגל לשרת בצבא, המעמיס עליו את נטל ההוכחה לנאמנותו למדינה והמביט עליו במבט חשדני.
  שלטון שכזה צפוי לאש בוערת של שנאה יוקדת, ולנסיון צודק לערער על סמכותו.
  עלינו כיהודים לתת ככל האפשר למיעוט הערבי את היכולת למצות את עצמו, עלינו להפסיק להתייחס אליהם כנעלם חסר זכויות.
  דיקטטורה יהודית במסווה של דמוק' דרכה להעלם מהעולם כדרך כל דיקטטורה.
  עוד לא קיים הסכר, שיצליח למנוע מרצונו של האדם לחיים מלאי מימוש עצמי לפרוץ.

 11. יונתן לרנר

  הכל נכון! זה נשמע רע מאד! מעורר חלחלה!
  אבל לכל מי שמעורב ידועות עוד עובדות שלא מעיזים לכתוב אותן!
  למשל, למה הילדים של אחד ממכרי הערבים שלמדו בבית ספר בישוב יהודי בחרו לחזור וללמוד ביישובם לקראת בחינות הבגרות?
  לא צריך לשכנע אותי שמדינת ישראל הולכת והופכת למדינת אפרטהייד. אבל, נא לא להתייחס למיעוט בכפפות של משי.