אלביס של האקדמיה, יש עם מי לדבר ומי הכי חכם בעולם

יוסי דהאן

פרופיל של מי שכונה על ידי בונו, מלהקת U2, "אלביס של האקדמיה" ועל ידי אחרים  כ"רואה החשבון של השטן" – נועם חומסקי. על מדיניות החוץ אל ארצות הברית, ועל אחריותם המוסרית של בעלי הפריבילגיות.

שני פילוסופים מאוניברסיטת סטנפורד: ג`ון פרי וקנת טיילור, מנחים תכנית רדיו פילוסופית בשם "Philosopy Talk" בתחנת רדיו בסן פרנסיסקו. בתכניות הם דנים בנושאים כגון "האם מכונות חושבות"? "מהו טרוריזם"? "האם תמיד זה רע לשקר"? הם מארחים מומחים בנושאים השונים ועונים לדילמות מוסריות של מאזינים. שלא כמו עמיתיהם הישראלים בקול ישראל וגלי צה"ל, הם נוטים לא להעליב את האינטליגנציה של מאזיניהם.

צ`ארלס מוריי (Murray), הוגה הדעות השמרן, שפרסם לפני מספר שנים, יחד עם ריצ`ארד הרנסטיין, את הספר "The Bell Curve" בו הוא ניסה להוכיח שאינטליגנציה היא עניין תורשתי, עובדה המסבירה את הפער בהצלחה חברתית בין קבוצות שונות, הוציא לאור בימים אלה ספר חדש בשם "Human Accomplishment", בו הוא מקבץ, בעיקר על פי ניתוח אינצקלופדיסטי, 4002 מדענים ואמנים בעלי ההשגים הגבוהים ביותר באנושות. באופן לא מפתיע מגיע מוריי למסקנה כי המערב יצר את המספר הגדול ביותר של מדענים ואמנים. מבקרת התרבות ג`ודית שולביץ`, מציגה כמה ביקורות מעניינות כלפי הפרויקט האתנוצנטרי המופרך של מוריי. 

כנראה שיעניין אותך גם: