מה לעזעזל הם אמרו?

יוסי דהאן

מקריאת עיתון "הארץ" נודע לי הבוקר על האגודה המופלאה The British Plain English Campaign, אגודה המתמחה ביירוט קלישאות, אמירות אבסורדיות, ומשפטים חסרי משמעות והמעניקה בכל שנה פרס לאמירה מצטיינת בתחום זה.

שני המובילים השנה הם שר ההגנה האמריקאי דונלד רמספלד והמושל החדש של קליפורניה בעל הגוף ארנולד שוורנצנגר. רמספלד זכה במקום הראשון על התבטאות במסיבת עיתונאים בפברואר, אמירה שהותירה את העיתונאים המומים:

"דיווחים שלפיהם משהו לא התרחש תמיד מעניינים אותי, כיוון שכפי שאנו יודעים, יש דברים שידוע שהם ידועים, יש דברים שאנחו יודעים שאנחנו יודעים. אנחנו יודעים גם שיש דברים שידוע שהם בלתי ידועים, כלומר אנחנו יודעים שיש דברים שאיננו יודעים, אבל יש גם דברים שלא ידוע שהם בלתי ידועים – אלה שאיננו יודעים שאיננו יודעים". כך אמר סוקרטס האמריקאי.

על אמירה זו של רמספלד, העיר ג`ון ליסטר, מנהל הקמפיין של האגודה המופלאה, "אנחנו חושבים שאנחנו יודעים למה הוא מתכוון, אבל אנחנו לא יודעים אם אנחנו באמת יודעים".

ובמקום השני זכה המושל ארנולד שוורצנגר שבראיון לרדיו אמר את המשפט הבא:

"אני חושב שנישואין בין הומוסקסואלים זה משהו שצריך להיות בין גבר ואשה".

כמחוות הערצה לאגודה הבריטית ועל מנת לנסות להעתיק את המסורת האנגלית המופתית הזו לארצנו, אנו מזמינים קוראים לשלוח לאתר אמירות סתומות, משפטים אבסורדיים וקלישאות מופרכות של דמויות ציבוריות. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמי מרון

  סילבן מסביר את המושג "ללא תנאים מוקדמים":
  "על סוריה לשים קץ לפעולות הטרור היוצאות משטחה ולתמיכה בטרור, ולהפסיק את משלוחי הנשק מאיראן לחיזבאללה. אם תעשה זאת, ותהיה מוכנה לפתוח במו"מ עם ישראל ללא תנאים מוקדמים, ישראל תשקול זאת ברצינות רבה".

  המקור בעתון "הארץ":
  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=367860&contrassID=2&subContrassID=21&sbSubContrassID=0

 2. יהודית קנולר

  המשפט המצוטט של רמספלד הוא גניבה סיפרותית מהסדרה האלמותית YES MINISTER של הבי.בי. סי שעדיין משודרת ולא נס ליחה. טקסט מעין זה הושם מדי פרק בפיו של המזכיר ברנרד והיווה את הפנינה של הפרק. הסידרה, שעסקה במנהל ציבורי מושחת הפועל לשמירת עצמו ולצבירת כוח, היא אקטואלית היום עד כאב כשני עשורים לאחר יצירתה.

 3. משה דיין

  דברי משה דיין

 4. יוסף

  תפתחו באקראי גיליון של "תיאוריה וביקורת" או של "סטודיו", שם כותבים כמה מחבריכם , ותמצאו משפטים הרבה יותר מפותלים (וריקים) מאשר האמירה של רמספלד. אנא צטטו גם אותם – לשם ההגינות.

 5. מיכאל

  ממי שמתעלם מכל תגובה שמביאה עובדות שלא נוחות לו ונוקט בטון מתנשא לא פחות מכל אלו שהוא מלגלג עליהם על-בסיס יומי.
  כל מדינה מקבלת את "האקדמיה הביקורתית" שהיא ראויה לה, כנראה.

 6. יוסי דהאן

  ליוסף
  אתה מוזמן להציע משפטים מופרכים גם מ"תיאוריה וביקורת" ו "סטודיו". ההצעה לא כוללת הגבלות על מקורות המופרכות והאבסורידיות.
  למיכאל
  קובלנתך לא ברורה, איזה טון מתנשא? על מה בדיוק היה צריך להשיב בתגובות הקודמות שהופיעו? אנא האר את עיניי הסומות.

 7. miri

  2002: Actor Richard Gere who said: “I know who I am. No one else knows who I am. If I was a giraffe and somebody said I was a snake, I'd think 'No, actually I am a giraffe."

  2000: Hollywood star Alicia Silverstone for her comments quoted in the Sunday Telegraph – “I think that [the film] 'Clueless' was very deep. I think it was deep in the way that it was very light. I think lightness has to come from a very deep place if it's true lightness.”