אין חיה כזאת (2)

איציק ספורטא

בזמן האחרון כולם נהיו ממשילי משלים על חיות, ראו מה שכתבו גל לוי וניצה ברקוביץ. גם שר האוצר  בכנס הקרוי ועידת ישראל לעסקים הפנה פניו בבוז וטען "הטענה כאילו אפשר לעשות מדיניות חברתית מנותקת ממדיניות כלכלית לא אפשרית- אין חיה כזאת. אי אפשר להניע את הגלגל החברתי בלי הגלגל הכלכלי אלה גלגלי שיניים מחוברים אבל יש להם סדר מסוים". ומהו הסדר? בואו נעשיר את העשירים ואז הללו בטוב ליבם יזרקו לנו עצם. בואו נפרק את המדינה מכל נכסיה, קרקעות (הצעת אולמרט לחלק קרקעות בחינם, תנחשו למי?), המונופולים (חשמל, מים, בתי זיקוק), אחריות לחברה (בריאות, חינוך, רווחה) ואז יבוא לציון גואל. השר פריצקי אף טען שמי שעוזר לפרק מונופולים צריך לקבל פרמיה על הסיכון, כך שאין פה שום שיקול כלכלי אלא דוגמה אידיאולוגית כמו הדוגמה שכביכול היא מנסה להחליף, הדיקטטורה הקומוניסטית.

ברגע שלא יהיה למדינה כח כלכלי נאלץ לבקש נדבות מאותם אנשים שנהנו מהנכס הציבורי. במקום לפעול ולעודד את האזרחים ככלל באמצעות יצירת מערכת חינוך שוויונית, למשל, בואו נפרק את מערכת החינוך כדי שיהיו כמה שיותר עובדים שתלויים בטוב ליבם של מעסיקים שהתרגלו להעסיק עובדים בשכר נמוך ולקבל כל יום מתנות שלא מגיעות להם (עוד ועוד הטבות במס).

כזכור גם שרת החינוך נזקקה לביטוי `אין חיה כזאת` כאשר נשאלה על שוויון בחינוך. נודה על האמת אין חברה יש רק כלכלה ומדדים שאמורים למדוד הצלחה כלכלית, מה קורה אחר כך נתון בידי השוק החופשי. אף אחד אף פעם לא שואל חופשי למי? ככל שהשוק חופשי יותר והמדינה מקבלת את הנחות היסוד שלו כך קטן החופש לאנשים שאינם נמצאים בין המוזמנים המשלמים בועידות העסקים השונות העולות כפורחות. בתאור שניתן לתמונה ב"ידיעות אחרונות" (עמ` 7) שבה מצולמים פעילים חברתיים שהצליחו להיכנס למקום מושבם של אותם מכובדים נכתב, "דברי שר האוצר הופרעו ע"י מתפרעים שהצליחו לחדור לאולם המאובטח היטב… הקהל, מראשי המשק בישראל, מחא כפיים לשר, וזה סיכם את האירוע: `זאת הייתה פרובוקציה`". מי שלא נמצא בצד האידיאולוגי שלהם הוא מתפרע, פרובוקטור וסתם טיפש שלא מבין לאיפוא מובילה אותנו ההנהגה היודעת כל. אותה הנהגה שהביאה אותנו עד הלום ותמשיך להוביל אותנו עד שנגיד די ונעמיד אותם במקומם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורה לב-רון

  מי שראה את מטרופוליס (םריץ לנג) יודע שעצם יציאתם של המדוכאים והעשוקים לאור היום – היא פרובוקציה. צדק ביבי. למה העניים האלה לא יכולים להעלם באיזו חושה ולא לעבור בין המרצדסים והיגוארים וחליפות הארמאני. זה מלכלך את הנוף!
  הגישה הזו אפשרית רק משום שהם עושקים גם בזוית אחרת: השליטה במשטרה. אם העניים יקראו לשוטרים לשמור על כינוס שלהם, הם יבואו? אם העניים יגידו שאלי הורוביץ עושה כאן פרובוקציה, הם יבואו ויסלקו אותו? עשרות שוטרים שומרים על העשירים מפני העניים. ביטוי שגור כמו "הורחקו" אפשרי רק משום שהמשטרה מצייתת לקבוצה אחת באוכלוסיה. מישהו מתאר לעצמו שהיו "מרחיקים" את אלי הורוביץ מהכינוס האלטרנטיבי? ועוד כוחות המשטרה? הרחקה של עשירים? אין חיה כזו.

 2. אורה לב-רון

  גם לשוק החופשי מתאימה מטפורה של חיה. לכאורה, "חופש" נושא קונוטציות חיוביות. אבל האם לא בדיוק לצורך זה נועדו החוקים? כל החוקים? הגבלת החופש במקומות שאי אפשר לסמוך על אנשים שיגבילו את עצמם? כמו רוצחים, שודדים, מכי נשותיהם, מתעללים בילדיהם, מרעישים לשכניהם. אז למה להתיר דוקא את החופש לקחת כספים מאחרים בשיטות מסויימות דווקא? ומה אם מישהו כוחו בזרועו, והוא יכול לקחת באלימות, גם אז מגיע לו? לא! צריך לעצור אותו, וגם את האחרים.
  הטוב הוא לכבוש את סוגי האלימות הכבושה בהסדר חברתי הדוק, ולא להתיר פתאום לאלימות מסוג אחד לדרוס בלי הגבלה. אמור מאתה שוק פרוץ, לא חופשי.

 3. עמי מרון

  פָּריצקי מבקש לצ'פר את מי שלוקח סיכון עסקי באמצעות פרמיית סיכון. זה קצת מבלבל לא? אם אתה מקבל צ'ופר שמקזז את הסיכון – הלך הסיכון! צריך להסביר לַקפיטליסט פריצקי שאחד היסודות של "שוק חופשי" הוא חוסר התערבות של השלטון במשק. הפרמיה של מי שלקח סיכון והצליח, היא הרווחים שלו ולא המתנות של השר.
  הקטע הזה הזכיר לי הברקה שהופיעה לפני כ-30 שנה ב"פי-האתון" (בטאון הסטודנטים באוניברסיטה העברית):
  "כל העושה מעשה סדום – זכאי לתוספת ערבה".

 4. זיו

  כאילו בהמשך למאצרה של ניצה ברקוביץ' ביקר אתמול מר ביב נתניהו את מדיניות הבנקים עם ריביתם הגבוהה. מעבר לניתוח שנאמר עד כה האין זה צעד נכון? להוריד את ריבית החובה על חשבון ריבית הזכות?