גם את/ה הייתם יכולים להיות הבעלים של "בנק הפועלים"

יוסי דהאן

הבוקר ב"הארץ" כתבה של אריה דיין על "הקשת הדמוקרטית המזרחית" ועתירתה נגד עסקת עשרות המיליונים של מינהל מקרקעי ישראל עם משפחת דנקנר, עסקה שאהוד (יסדר) אולמרט העביר במועצת המינהל, בניגוד לחוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה ולמרות הביקורת בדו"ח מבקר המדינה. אולם משום מה דיין שוכח לציין עובדה מרכזית בפרשה. (עובדה שאותה כבר ציין בעבר באתר זה חברי איציק ספורטא).

אדמות המינהל בעתלית שבהן מדובר שימשו ערובה להלוואה שקיבלה משפחת דנקנר מ"בנק לאומי" על מנת לרכוש בעלות ב"בנק הפועלים". "בנק לאומי" כזכור נמצא בבעלות המדינה.

הרי לפניכם מופת של הפרטה בשוק החופשי והתחרותי הקפיטליסטי בישראל.

המדינה מעניקה לבעלי הון קרקעות להפקת מלח. בעלי ההון משתמשים בקרקעות כערובה על מנת לקחת הלוואה מהבנק של המדינה –  "בנק לאומי", על מנת לרכוש בנק אחר של המדינה שהופרט "בנק הפועלים".

במקביל דואגים בעלי הקרקעות באמצעות לוביסטים, עורכי דין וכרישים נדל"ניסטים כגון עו"ד אבי דרכסלר, מנהל מינהל מקרקעי ישראל לשעבר, וגם איזה שר בכיר כמו אולמרט, שבעת שינוי ייעוד הקרקע למגורים, מסחר ותעשייה, יזכו בעלי ההון לפיצוי של עשרות מיליוני שקלים על חשבון הציבור כאילו הם הבעלים המקוריים של הקרקע.

ושוב, חבל שאריה דיין פיספס את הסיפור הגדול הזה.

בתרגיל עוקץ כזה גם אתם הייתם יכולים להיות הבעלים של "בנק הפועלים".

והשר, זה שרץ מאולם בית משפט אחד לישיבת מינהל אחרת לחלק נכסים ציבוריים לאוליגרכיה הישראלית ותורמים פוטנציאליים בעתיד, מה הוא אומר:

""אני לא מבין, למה במדינת ישראל, כשמישהו רוצה לעשות עסק גדול שיכול להועיל גם לו, אבל גם לציבור, למה הוא מיד נחשד על ידינו כגזלן, כגנב, כרמאי, כנוכל, שצריך להתגונן מולו".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.