כיצד מממנים עניי ישראל את יהודי התפוצות ועל יום "זכויות האדם".

יוסי דהאן

מינהל מקרקעי ישראל, שהפך בתקופת השר אולמרט למוקד ביזה של כרישי נדל"ן ובעלי הון מעביר אדמות ציבור גם לסוכנות. במכתב ליועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין, מצביע עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של "האגודה לזכויות האזרח", על הסכם המתגבש בין מינהל מקרקעי ישראל לבין הסוכנות שעל פיו יעביר המינהל לסוכנות אלפי דונם אדמה בנגב ובגליל לסוכנות,  כפיצוי על השקעותיה בישובים חקלאיים וקהילתיים. צריך להדגיש שהעברת הקרקעות הללו לסוכנות היא בנוסף לפיצוי הכספי שניתן לסוכנות.

במכתב מציין דן יקיר כי העברה כזו של נכסים ציבוריים מנוגדת לעקרונות צדק חלוקתי כפי שנקבע בבג"צ הקשת הדמוקרטית המזרחית, וכמו כן העברה של קרקעות לגוף המשרת רק את המגזר היהודי "עומד בניגוד גמור לפסיקת בית המשפט העליון, לפיה אסור להקצות קרקעות מדינה לגופים שלישיים, דוגמת הסוכנות, אשר שבים ומקצים את הקרקע באופן מפלה, והדברים ידועים" כפי שנקבע בבג"צ קעדאן. (פרשת הפליית אזרח ערבי בישוב קציר).

בשנים האחרונות מתברר יותר ויותר שהגוף המכונה "הסוכנות היהודית", גוף שנהנה מדימוי של דוד טוב לב המעביר כסף של יהודים אמריקאיים עשירים ליהודים ישראליים עניים, אינו אלא גוף המעביר כסף של יהודים עניים ליהודים אמריקאיים. במסגרת עיסקה בדיור הציבורי, סידר השר מאיר (לכו לעבוד בטלנים) שיטרית, לסוכנות הסדר שערורייתי שעל פיו זוכה הסוכנות למאות מיליוני שקלים מכספי רכישת הדירות בדיור הציבורי. במקום שכספי הרכישה ישמשו לבניית דיור ציבורי לנזקקים חסרי דיור בישראל, הכספים זורמים לקופת הסוכנות. דמי העניים הישראלים ישמשו, בין היתר, להחזקת המנגנון הבירוקראטי הסוכנותי של יהודי התפוצות ולמימון פעילויות קהילתיות בגולה הדוויה.

וחברנו דני גוטוויין (מעתה יש לומר פרופ` גוטוויין) מציע מבט אחר על "יום זכויות האדם". לדעתו "התוכן האמיתי של יום זכויות האדם צריך להיות מאבק לגיבוש כוחות חברתיים, שיהיו מסוגלים להגן על האדם מפני השוק. יש להפוך את יום זכויות האדם ל"יום זכויות האדם בחברה", תוך העמקת המודעות לקשר בין זכויות אדם לצדק חברתי".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סזאר יהודקין

  מערכת יחסים מוזרה זו שבין מדינת ישראל לבין הסוכנות היהודית.
  מאז תחילת דרכה של הציונות היו בין יהודי הגולה מי שהעדיפו לעלות לארץ ולממש את חזון הציונות ומי שחששו לפגיעה באורח חייהם והעדיפו לתרום כסף כדי לנקות את מצפונם.
  החזון הציוני התגשם, מדינת ישראל קמה ואינה עומדת בפני סכנה קיומית.
  במהלך השנים אזרחי ישראל מבינים -בקצב זה או אחר- כי יש צורך לעדכן את החלום הציוני, להתאים אותו למציאות בה אנו חיים ולהפסיק להיות תלויים במה שחושבים הציונים שממשיכים לשבת בגולה. יש מי שקוראים לזה "ציונות חדשה". מבלי להיכנס לשמות, הבעיה המשמעותית ביותר שיש לטפל בתוך החברה הישראלית היא זו של הפערים ההולכים וגדלים בין הקבוצות השונות.
  אני לא מצפה מהציונים היושבים בגולה להבין זאת, עבורם לתרום כסף למדינה היהודית עדיין מזוהה ישירות עם עבודת האדמה והמאבק למען רכישת קרקעות. אפילו מפעל השיכון של שנות ה-50' כבר לא נראה מספיק מפתה כדי להמשיך לתמוך ולהשקיע בהמשך קיומו למען נזקקי דיור של שנות ה-2000. עדיף מבחינתם לדרוש את הכסף בחזרה.
  הסכנות היהודית לא מעכלת שיעדי הציונות השתנו וממשיכה לנהל את עצמה על פי מדיניות ועקרונות ישנים.
  הבעיה היא שמדינת ישראל, בן הזוג השני, לא משכילה להסביר זאת. הדיבורים על "סיום המיתון" אינם משכנעים את המיתון עצמו והוא עודנו כאן, וגם כאשר הוא אכן יסתיים ברור לכולנו שיהיו בין אזרחי המדינה מי שיישארו הרבה מאחור. המדינה צריכה להסביר לסוכנות שכעת הזמן לקבוע סדר יום אחר, כזה התואם את היעדים הלאומים של מדינה, לא של עם מבודד. מוסדות המדינה צריכים להבין, כפי שמבינים האזרחים, שכדי להמשיך לקיים את החזון הציוני חייבים לדאוג לרווחת כל האזרחים, ולהפסיק לתמוך בקבוצות מצומצמות.
  לצערנו, אזרחי מדינת ישראל, מוסדות המדינה והעומדים בראשם שבויים בכוחה המגי של הסוכנות היהודית לתרום כספים מבלי לדרוש ערבויות או הפסקת עבודות בנייה של גדרות. כאשר אין כל משקיע זר שמוכן לסכן את כספו במדינת ישראל מעדיפים המנהיגים שלנו לנקוט בצעד הפשוט ולהסכים לכל תנאי שתציב הסוכנות היהודית להעברת כל גרוש שהציונים היושבים בגולה מוכנים לתרום.

  הסוכנות משלמת והמדינה ממלאה הוראות. זאת מערכת יחסים מוזרה ויש לנקוט באמצעים המתאימים.