תופרט הפוליטיקה

יהודית קנולר

חני קים כתבה אתמול ב"הארץ" כי הכנסים הכלכליים, הפכו בשנים האחרונות לבמות רעיוניות כאשר בעבר במות אלו התקיימו בוועידות המפלגתיות. הרעיון שהיא מביעה במאמרה על הפקעת הזכות  שמפקיעים אנשי עסקים, שלא נבחרו באופן דמוקרטי, מפוליטיקאים שזה תפקידם. רעיון זה  הוביל אותי הלאה מעט.

הקשר בין ההון לשלטון היה גם בעבר, אולם היום הוא גלוי ומצוי על פני השטח. קים רואה פסול בכך שבעלי ההון לא נבחרו להנהיג, אך האם אלה שנבחרו מנהיגים?

מי שמסתובב בכנסת מגלה שלא רק המליאה ריקה אלא גם חדרי הוועדות מאוישים בעיקר באורחים.

את החקיקה יוזמים בעלי עניין, לוביסטים ומנסחים בעלי מקצוע. הפוליטיקאים רק מתווכים ומצביעים. את ההצבעה אפשר לעשות היום באמצעי פשוט  – מקשי הסוללרי או השלט רחוק של הטלוויזיה. אפשר ליצור דמוקרטיה ישירה תוך חסכון בעלות התיווך. השרים, ממריאים ונוחתים ומפריחים אמירות אך ממעטים בעשייה.

אז למה שלא נעשה הפרטה גם בפוליטיקה? בשביל עשר דקות דיון בממשלה על העוני אין צורך לשלם עשרות תשלומי לשרים למזכירותיהם, לנהגיהם ולדובריהם. אם לא להפריט ולהעביר כליל את הניהול לידי התעשיינים, אולי כדאי לבצע "הבראה" בממשלה ובכנסת ולפטר תחילה 10% ובהמשך 30% מכלל המועסקים כמו שעושים בכל המקומות המופרטים החל מ"כור" וכלה בבנק הפועלים. (כבעלת הרעיון אני חושבת שמגיע לי בונוס כמו שקיבל בזמנו בני גאון, על פיטורי פועלי כור).

אפשר כמובן גם לחשוב על ייבוא פוליטיקאים זרים זולים יותר, למשל מהודו או מסין או להעסיקם באמצעות חברות כוח אדם, וכך יתאפשר ניהול פוליטי גמיש. את הקיצוץ הראשון הייתי עושה במשרד האוצר שם מכהנים שני שרים ספק אם יש לכך תקדים במקום כלשהו בעולם.

עו"ד יהודית קנולר היא עורכת כתב העת לענייני עבודה "נטו+"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גל לוי

  אז לפני מספר שנים התפרסם מאמר, בניו-יורק טיימס נדמה לי, שהעלה את אותה ההצעה לגבי הפוליטיקה האמריקאית. כך שכרגיל, אין חדש תחת השמש, והייבוא המתמשך של דרכי פעולה פוליטיות מאמריקה מבטיח את המשך התדרדרותה של הפוליטיקה הישראלית.
  אני מצאתי את מאמרה של קים מצוין, והוא חשוב מכיון שגדל כאן דור שבאמת חושב שהפוליטיקה פניה כפניהם של מרכזי המפלגות הגדולות, ושחש בוז לכל דבר שמריח ממנו ריח של פוליטיקה. ובינתיים, ממשיכים ללכת ולבחור מתוך ידיעה ש"זה לא באמת משנה", והאולמרטים והנתניהויים למיניהם ימשיכו לנהל מאחורי, וגם מלפני הקלעים, את הפיאסקו הנקרא "פוליטיקה" במסגרתה לכל מי שמקורב לשלטון יינתן, ומהאחרים יילקח.

 2. עמי מרון

  יש לי הסתייגות מהסעיף העוסק ביבוא פוליטיקאים זולים מהמזרח הרחוק. אני חושב שבעתיד יהיה קשה להחזירם לארצותיהם (אתם יודעים, הכסאות האלה דביקים) כי משטרת הגירוש ו"קו לעובד" עמוסים כבר עכשיו.
  אני מציע דווקא לחלק את הממשלה לאחר הקיצוץ (אופס, ההבראה) שלה, לשלוש ממשלות שיתחרו זו בזו. לשלושתן יהיה אותו הרכב, ושלושתן ינהלו אותו סדר יום. כך נקבל החלטות טובות יותר, במחיר טוב יותר, וכל אזרח יוכל לבחור לעצמו ממשלה המתאימה לצרכיו.

 3. נמרוד

  בין קיסריה להרצליה, הצליחו לעקוף גם את הכנסת.
  נראה שלפוליטיקאים הישראלים יש רעיונות אחרים בנוגע להפרטת הפוליטיקה…