על המיליארדר המהפכן, על זהות והבדאי הגדול בחיינו

יוסי דהאן

בעיתון "Reason" מאמר על מי ששר החוץ הרוסי איגור איבנוב מאשים כאחראי להפיכה בגרוזיה, מי שתרם עד כה 15 מיליון דולר להביא ל"שינוי המשטר" ולסילוקו של גורג` בוש מנשיאות ארצות הברית. אדם שטען שאת גל האנטישמיות באירופה יש לייחס בין היתר למדיניות של ישראל בשטחים והואשם על ידי תומכי ישראל בארצות הברית כ"יהודי אכול שנאה עצמית", המיליארדר, מעריצו של קרל פופר – ג`ורג` סורוס.

רשמים מהרצאתו של הפילוסוף האמריקאי מאוניברסיטת פרינסטון  – Kwame Anthony Appiah. נושא הרצאתו "על היחס בין זהות ומוסר" אפייה יוצא נגד גישות אקסיסטנציאליסטיות הטוענות כי זהות היא מעשה יצירתי של היחיד מצד אחד, אולם מצד שני הוא יוצא נגד התפיסה כי הזהות נקבעת באופן בלעדי על ידי הסביבה החברתית. Appiah מאמץ את תפיסתו של ג`ון סטיוארט מיל הטוען כי אנו אחראים ליצירת הזהות שלנו, אולם זו תלוייה בגורמים שאינם בשליטתנו. (בעתיד אנו מקווים להציג קישור להרצאה כולה).

מאמר של אריאל רובינשטיין, חתן פרס ישראל לכלכלה, על המקורות המפוקפקים מהם שואב שר האוצר את נתוניו. כפי שאנו מנסים להראות מידי פעם באתר זה נתניהו הוא בדאי מהרמה הנמוכה ביותר שעיקר משענתו היא הבורות והזכרון הקצר של צופיו ומאזיניו, אולם הוא טרף קל לכל מי שמוכן להשקיע חמש דקות בבחינת הצהרותיו.

ובז`נבה השבוע, כינוס פסגה עולמי של האו"ם על האינטרנט. בעולם שבו שליש מהאוכלוסייה לא היה שותף מעולם לשיחת טלפון, שרק עשירית מהאוכלוסייה מחוברת לאינטרנט ושבו לאוניברסיטת M.I.T יש יותר כתובות אינטרנט מאשר לסין, עולה שאלת הפער הדיגיטלי – הפער בין בעלי הנגישות וחסרי הנגישות לאינטרנט. כמו כן עולה השאלה החשובה מי הם שליטי הרשת. מאמר באתר המעניין של Open Democracy

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.