למה שלא נהיה נדיבים?

איציק ספורטא

בסוף השבוע בעיתון הארץ היו כמה כתבות המראות עד כמה נדיבה ממשלת ישראל ובעקבותיה לפחות כתב כלכלי אחד שלא נלאה אף פעם להתנגד לשביתות, לשבור מונופולים ועוד מן הדברים הטובים הללו, התוקף ובאותה עת תומך באותה נדיבות.

שטרסלר, בכתבה בעמודי המאמרים של הארץ, הציע פשרה עם החברה לישראל בנוגע לבתי הזיקוק. הממשלה, כזכור, הבטיחה לחברה סכום של 126 מיליון דולר על אחוזי הבעלות שלה בבתי הזיקוק. כעת התעורר האוצר וטוען שזה יותר מידי ומציע במקום 80-90 מליון דולר. שטרסלר מציע להתפשר באמצע 100 מליון דולר. ממש באמצע.  כיון שלא מגיע לחברה לישראל גרוש כל דבר שמעבר לכך הוא מתנה. כותב גם הכתב הנמרץ שכיון שהמדינה חתמה חוזה עליה לכבד אותו, איזה קונספט חדש. בואו נקבל את הגישה צריך לקיים חוזים, האם חוזה עבודה כלולים? הסכמי פנסיה? או אולי רק חוזים עם אנשיי עסקים כי הללו מצילים את המשק מאבדון. נערכה גם פגישה בין ראשי החברה לישראל מנכ"ל האוצר ושר האוצר, עד כמה ידידותיים הללו לאזרחים.

שוויה של המתנה לחברה לישראל הוא מעל 50% מקיצוץ קצבאות הילדים ב-2004 . עכשיו אנו יודעים מי חשוב ומה חשוב ויש אזרחים סוג א`, אזרחים בלתי מסווגים, ובקושי אזרחים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמי מרון

  תופעה פסיכיאטרית:
  הכלכלן שטרסלר מתקומם על גזילה אפשרית של כספי משלם המיסים. הפטריוט שטרסלר מנמק מדוע יש דווקא לשלם "כּוֹפֶר-עוֹפֶר" בסך 450 מיליון שקל: "הזמן שיעבור בלי פתרון, בלי פיצול בתי הזיקוק ובלי הפרטה, יגרום למדינה נזק".
  הסבר אפשרי לתופעה:
  לרגל שבוע-זכויות-האדם ביקש שטרסלר להציב את זכויותיו של האזרח הקטן עידן עופר, לפני האינטרס של הקולקטיב הדורסני – מדינת ישראל. אם גם אתם התבלבלתם, אתם בחברה טובה.

  אגב, בהמולת המיליונים המתפזרים לכל עבר, לא שכח שטרסלר להוסיף סיפור אנושי נוגע ללב: "עידן עופר חושב על מעבר למדינות שבהן אין זה פשע להיות איש עסקים, ואפילו עשיר".

 2. יוסף כהן

  לפי "מעריב" מהיום (נתנו לי בחינם בסופר, בחיי. לא שתרמתי כמה מילימטר ניילון למרצדס החדשה של עופר), גם זאב רוזנשטיין, עוד קורבן של רצח אופי, שוקל לרדת מהארץ. מעניין אם הוא יפגוש את עידן עופר ב"מדינות שבהן אין זה פשע להיות איש עסקים, ואולי אפילו עשיר".