"קחו אותי לדוגמא" סרט על ילד הפלא מיבנה.

יוסי דהאן

מחר יום ב` בשעה 21:30 בערוץ 1 במסגרת תכנית "מבט שני" יוקרן סרטו של חזי מחלב על השר במשרד האוצר –  מאיר שטרית.

הסרט "קחו אותי לדוגמה"  עוקב אחר השר מאיר סינדרלה-שטרית, המנסה להסביר בפעם המי יודע כמה, למה כל מובטל וכל מובטלת יכולים להיות השר/ה במשרד האוצר, הכל לדעת ילד הפלא מיבנה, זה רק שאלה של כח רצון – "קחו אותי לדוגמה". 

לשמחת הצופים ולאכזבתו של השר, לאורך הסרט מלווים את כבודו דמויות קצת יותר מורכבות  – דליה מרקוביץ`, איציק ספורטא ויוסי יונה. מקורות ברוממה אומרים שיהיה מעניין.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דבי

  אם יש משפט שמתמצת את משנתו והוויתו האישית, החברתית והכלכלית של מאיר שטרית זה המשפט הזה.

 2. עמי מרון

  ראיון ארוך עם שיטרית, מאת ארי שביט, הופיע במוסף "הארץ" במאי תחת אותה כותרת "קחו אותי לדוגמא". הראיון הסיר את המסכה החייכנית מעל פניו של השר, וחשף בפני הקורא פרופיל של שמרן נוקשה. מי שביקש לדעת מה יחסו של שיטרית לכיבוש, נאלץ להסתפק ברמזים – לא היתה שם מילה אחת בנושא המדיני! האם נרקח "דיל" בין השניים? האם התנה השר את הראיון בהתעלמות מנושא זה? כתבתי אז תגובה ל"הארץ" (היא לא פורסמה) הנה היא לפניכם:

  מרוקאי מטיטניום

  הראיון עם השר מאיר שיטרית משרטט דמות אדם שניחן ביכולת יוצאת דופן. הביוגרפיה של שיטרית מוכיחה שהוא בעל אינטליגנציה גבוהה, כריזמה לא מבוטלת, ומזג תוסס. אבל השר שיטרית לא ממש מעמיד את הסגולות האלה לרשותנו, כי אינו רואה בשירות הציבור שליחות אלא יעד לכיבוש: "אני מאמין שאהיה ראש ממשלה", הוא אומר, ומבהיר שאם ישתכנע שאין לכך סיכוי – "בו ביום אעזוב את הפוליטיקה".
  לא במקרה שואלים את עצמם קוראים רבים כיצד הגיע מאיר שיטרית למקומו ולעמדותיו, לאחר שדאג במשך שנים דווקא להיות מזוהה עם ערי הפיתוח, ואף סיפר כיצד ניסה להצטרף ל"מערך" בתחילת דרכו הפוליטית. הואיל והראיון עוסק רק במישור הכלכלי-חברתי (אף מילה בנושא המדיני!), נמצאת בו רק תשובה חלקית לשאלה זו, אבל המתעניינים ביחסו של שיטרית לכיבוש ולכוחנות, ימצאו בו יותר מרמז.
  בראיון מספר שיטרית על עצמו, מעלה זכרונות, מציג את דעותיו, ואט אט נחשף בפני הקורא פרופיל של ארכי-שמרן מובהק. השר שיטרית מתרפק על ההיררכיה הכוחנית אשר עיצבה אותו בצעירותו, ומתגעגע למעמד השליט האבסולוטי של האב. לדבריו, "מדינת הסעד" של שנות החמישים פגעה באב המזרחי עד ש"הפסיק לעבוד, התעצל, ונשבר". הוא עורג לסדר הטוב, שהושג באלימות, בבית הספר הצרפתי במרוקו: "זה יצר דיסטנס, זה יצר משמעת, … התייחסנו למורה כאל אלוהים". כשהיה בן 19, מגלה לנו שיטרית בגאווה, היה מורה בעצמו ונהג גם הוא להכות את תלמידיו.
  שיטרית המוכשר, חווה רצף של הצלחות בחייו, וצלח בקלילות את התהום המפרידה בין הציבור הרחב (כור מחצבתו) והאליטה (חבריו כיום). הוא בז לחלשים, ומתקשה להבין את האזרח הממוצע, המתמודד עם מציאות מדכאת, ונכשל בהשגת יעדיו הצנועים פעם אחר פעם. האזרח הזה זקוק, לדעת השר, לטפיחה הגונה באחוריו כדי שישוב וירצה להצליח – ואין מתאים משיטרית עצמו לבצע את המשימה.
  כבן גילו של מאיר שיטרית זכורה לי הדלות של שנות החמ-שישים, שעדיין לא נקראה אז "מצוקה", ולא שימשה סולם לפוליטיקאים. הציבור חווה דלות זו בלא מרירות בידעו שהיא נחלת כ-ו-ל-ם. מה שחסר לנו היום, מר שיטרית, זה לא בעיטה בתחת אלא שלטון נאור שיש עמו תקווה. רק התקווה לצדק כלכלי-חברתי ולשלום עם שכנינו תגרום לנו "לרצות" להצליח שוב.

 3. דני זמיר

  כב' השר נשאר חסר תשובה, כשהסיסמאות שלו נופצו שוב ושוב. ישבתי מרותק לאופן שבו שטרית שותק על ידי הטיעונים והעובדות שהוטחו בו. לדעתי הם גיבורי הסרט הזה, ובמובן החיובי של המילה. גם הביקרות של ישראל היבנאי על שטירת שמנע ממנו לקנות את הבית בבלוק של עמדיר מאלפת: היכולת לקשר בין המציאות למחולליה למרות העבודה שהגיבור המקומי הוא במקרה הזה המחולל.
  סרט מופת.

 4. יריב

  יש משהו כואב בדרך שבה שיטרית רואה את חבריו שנשארו שם מאחור. הוא כאילו שמח לראות את חבריו מהעבר ששמח לברוח ממנו, הוא כאילו שמח להראות את תמונת חברו המנהל חנות נעליים והוא רק כאילו שמח שלקחו אותו לראות הצריף בו גדל. כפי שאני התרשמתי מהסרט שיטרית כבר מזמן מצוי בפאזה אחרת. הוא כבר מזמן לא מנגן על הקטע של המזרחי מהעיירה בדרום הוא כבר חצה את קו הגבול של ההצלחה. מבחינתו הוא שווה ערך לחברו נתניהו, גם הוא מצליח וגם הוא יודע לדבר יפה, ובכלל כל הביקור הזה נראה כמשהו כפוי, אבל פרסום זה דבר שתמיד שווה משהו. חלק מההתנהגות הזו של שיטרית מוסברת לדעתי בשל העובדה שכיום בליכוד ובשאר המפלגות יש נציגים מזרחיים שהם הרבה יותר אותטניים ממנו. מבחינתו כל העסק הזה פאסה. אל תצפו משטרית החדש המצליח לחזור ולהיות שטרית הישן הלוחם. ככלות הכל הוא כבר עשה את שלו – ראו איפה הוא נמצא.

 5. אביבית

  וישמן ישירון ויבעט

 6. נ.

  כבוד השר מאיר שיטרית

  , אני חושבת שכדאי לך להגיע לביתם של המשפחה הזו לפני שאתה מתחיל לגזור סרטים ומגיע לאירועי פתיחה בכל רחבי הארץ.
  נתקלתי באתר המציג בצורה מזעזעת את התנהלות של קבלן בניה ששמו לא רשום.
  הדירה משופעת ליקויי בניה באופן מעורר פחד.
  הרושם שמיתקבל הוא כי קבלן בניה ממש חרג מגבול החוק ומגבול הטעם הטוב – הוא מנצל את עובדת היותו קבלן רשום – ונראה כאילו הוא מסתתר מאחרי הסכמתך.
  http://www.bizayon.com

  אני בהחלט מזועזעת מאי טיפולך

  http://www.bizayon.com