ביטוח בריאות ממלכתי בכאילו

איציק ספורטא

לפני זמן מה פורסמה עדותה של מנהלת מרפאה ביפו, המתארת מצב שבו אנשים נאלצים לוותר על תרופות וטיפול רפואי. היה אפשר לחשוב שמדובר במקרה מקומי ואולי יוצא דופן, אבל לא כך הוא. אתמול פורסם בעיתונות סקר של ההסתדרות הרפואית המגלה תמונה קשה. על פי הסקר כ-20% מהפונים לרופא נאלצו לוותר או לצמצם את השימוש בשרות רפואי בשל מחירו. 43% שביקרו בשנה האחרונה אצל רופא חושבים שיאלצו לוותר על שרות רפואי.

שימו לב מה קורה, יש ביטוח בריאות ממלכתי, שקיים ברבות ממדינות אירופה, על פיו לכל אזרח יש סל בריאות המאפשר קבלת טיפול רפואי סביר המתעדכן מידי שנה בהתאם להתפתחויות הטכנולוגיות ברפואה. צוות מומחים יושב ומחליט, החלטה קשה, מה יוכנס ומה לא יוכנס לסל הבריאות. כל שנה אמור הסל לכלול תרופות ופרוצדורות רפואיות חדשות. אבל בישראל מי ששולט ברפואה אינם מומחים לרפואה אלא מומחים לכלום החושבים שהם מומחים לכל דבר היושבים ספונים במשרד האוצר. השנה בעקבות הצורך, כביכול, בצמצום התקציב הופחת גם תקציב עדכון סל הבריאות. אתמול שמעתי ברדיו את נימוקי האוצר: "אומנם הורדנו 130 מליון שקל מן התקציב אבל לעומת זאת הוספנו 60 מליון שקל", במקום ממנו אני בא הורדה הגדולה מן ההוספה היא צמצום אז למה לדבר שטויות במקום לומר בפרוש כן קיצצנו וההינו רוצים לקצץ עוד, ולא לשחק משחק שאנשים רגילים הפסיקו לשחק כבר בגן הילדים.

כיון שיש ביטוח בריאות ממלכתי הדרך היחידה להשאיר אותו שלם ובאותה עת לחסל אותו היא לגרום לכך שהוא יהיה כל כך מצומצם עד אשר כל אזרח שלא יעשה ביטוח פרטי לא יזכה לביטוח מקיף מספיק.  בפרסומי מרכז אדווה (מצגת: ההשלכות החברתיות …) נמצא שההוצאה הפרטית על ביטוח בריאות הגיעה ל-32% מן ההוצאה, אחוז גבוה בהרבה ממה שהיה בעבר, כמו כן צומצמה ההוצאה לנפש. אם האוצר היה יכול הוא היה מבטל את הביטוח הבלתי יעיל הזה. אמריקה כבר אמרנו, שם ליותר מ-40 מליון אזרחים אין ביטוח בריאות, מה שיקרה כאן הוא שיהיה ביטוח אבל הוא יהיה שווה מעט מאוד וכך יפרח ויצמח המשק ואזרחים שחלו ושאין להם משאבים כספיים יאלצו לחפש את החברים שלהם.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עזרא דלומי

  ואיפה הקשת הדמוקרטית? איפה האנרגיות שהיו לה כאשר דובר בהפשרות של קרקעות הקיבוצים? האם חובטים רק כאשר שק האיגרוף הוא רך נוח וכמעט ריק?

 2. יהודית קנולר

  ששש.. שלא ישמעו שאתה מציע את מה שכבר קיים: ביטוח בריאות משלים-פרטי למבוססים. צריך להציע להפך לבטל כליל את ביטוח הבריאות, זאת כי אם אחסוך את הסכומים שאני משלמת כיום על הביטוח הזה אוכל לקבל באופן פרטי שירותי בריאות טובים מאד, ללא כל ביטוח. ואז מביטוח בריאות ממלכתי ייהנו רק אלה שאין להם שירותים פרטיים, מכוח חובת המדינה לדאוג לאזרחיה.
  שימו לב כי למיסים שלנו קוראים:מס הכנסה, ביטוח לאומי, ביטוח בריאות – ובעצם מדובר בייצור אחד, שלא נותן מי יודע מה תמורה. למה ביטוח הבריאות צריך להיות פועל יוצא של הכנסות, כמו מס הכנסה?
  בארה"ב הקפיטליסטית ביטוח בריאות הוא אכן ביטוח בריאות ולא זרוע ארוכה של רשויות המס.

 3. מ

  עזרא דלומי,
  למרות היותך חבר קיבוץ, אתה יודע היטב וכמעט מבפנים על פעולות רבות של הקשת בתחומים שונים. מדוע אתה מצטרף למקהלת המשמיצים? האם הקשת יצאה רק נגד ניצול הקיבוצים את משאבי המדינה? אתה יודע שאין זה כך.