בשולי לכידת סאדאם, הביזה נמשכת

יוסי דהאן

לאחר הענקת הטבות בסך מאות מיליוני שקלים לאחים עופר (בתי הזיקוק) ומשפחת דנקנר (אדמות המלח בעתלית) , מצטרף לרשימת הנהנים מהביזה הכללית של קרקע ציבורית בישראל, "מלך הבמבה"  מ"אוסם" – דן פרופר. חברת אסם תרכוש ממינהל מקרקעי ישראל זכויות חכירה ל-80 דונם באזור התעשייה של חבל מודיעין בין מודיעין לנתב"ג, בהליך פטור ממכרז. חוק חובת מכרזים משנת 1992 מאפשר להקצות קרקע רק באזורי עדיפות לאומית, ובעקבות בקשה מפורשת של משרד המסחר והתעשייה. או אם הקרקע הוכרזה שלש פעמים ולא נמצא לה זוכה – אף אחד מהתנאים הללו לא מתקיים במקרה של "אוסם".

אבל החברים המעוניינים להעניק מתנה לדן פרופר לא התייאשו, חיפשו וחיפשו ומצאו לשמחתם סעיף בחוק המאפשר להעניק פטור ממכרז לחברה זרה. מאחר ש"אוסם" היא שותפה של חברת "נסטלה" הזרה, אז נעניק לה מתנה כאילו היא חברה זרה המשקיעה בישראל. "אוסם" תשלם 91% מהערכת שמאי. 

באותו אזור הוצא לפני זמן לא רב מכרז על 80 דונם בו זכתה חברת "רסקו". הצעתה הזוכה של "רסקו" היתה בגובה של פי שניים מהערכת שמאי. ומי היתה הקבוצה המפסידה במכרז ההוא? – "אוסם"

מן הראוי אולי להביא כאן דברים שאמר נשיא בית המשפט העליון בעבר השופט שמגר בהחלטה בה נפסלה הקצאת קרקע ללא מכרז לעמותות בעלות צביון דתי-מפלגתי. (בג"צ 5023/91 פורז נ` שר הבינוי והשיכון)

"המינהל התקין והחובה לנהוג בהגינות ובשוויון כלפי כל אזרח מחייבים חלוקתן של מקרקעין, שהם רכוש הציבור …. בדרך של מכרז או הגרלה, המאפשרים לפי תנאיהם, תחרות הוגנת בין כל המעוניינים".  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.