על פמיניזם וצדק חברתי, הסלקטור המוסרי ומה הבעייה של האיסלם

יוסי דהאן

ראיון מעניין עם שלי יחימוביץ` במוסף "הארץ", עם צאת ספרה החדש לאור – "משחקי זוגות". על פמיניזם וסוציאליזם, על האוטיזם החברתי של השמאל הישראלי, ועל שליטת האליטה הגברית האשכנזית בחברה הישראלית.

ובמוסף "שבעה ימים" של "ידיעות אחרונות" ריאיון ארוך של רונן טל עם ברברה ארנרייך מחברת הספר  "כלכלה בגרוש" שיצא לאור בהוצאת "בבל".  (לצערי הטקסט של הראיון לא מופיע באינטרנט)

מאמר מעניין של פול קרוגמן, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת פרינסטון ובעל טור ב New York Times. הפעם כותב קרוגמן במגזין השמאלי "The Nation" על הפיכתה של החברה האמריקאית לחברת קאסטות. חברה מעמדית חסרת מוביליות חברתית. החלום האמריקאי, שעל פיו אם אתה מצוייד ביוזמה, כישורים ומוטיבציה אתה יכול לטפס למרומי הסולם החברתי והכלכלי, נגוז.

קרוגמן המסתמך על נתונים ממאמר שהוצגו במגזין הקפיטליסטי "Businees Week" מתאר איך הפכה החברה האמריקאית לחברה פאודלית.

בין השנים 1973 לשנת 2000 ירדה הכנסתם של אנשים המשתייכים לתשעים אחוזים הנמוכים של האוכלוסייה האמריקאית בשבעה אחוזים, בעוד שהכנסתו של המאיון העליון גדלה ב 148% והכנסתו של האלפיון העליון ב 343%. לפני שלושים שנה הסיכויים של מי שנולד בעשרים וחמישה האחוזים התחתונים של הסולם החברתי-כלכלי לטפס למרומי עשרים וחמישה האחוזים העליונים, היו 23%.  כיום, הסיכויים הללו ירדו ל 10%.

ההסברים לפערים הללו נובעים, בין היתר, ממה שקרוגמן מכנה תופעת ה "Waltmartization" – על שם רשת חנויות הכל בו הענקית Wall Mart, כלומר יצירת מקומות תעסוקה עם שכר נמוך ללא קידום ללא זכויות וללא מוצא. כמו כן הענקת הטבות ענק לבעלי ההון, קיצוץ בשירותים החברתיים והפרטה של מקומות תעסוקה ציבוריים תורמים אף הם ליצירתה של חברת קאסטות.

נשמע מוכר. ואכן גם אצלנו, נתניהו, שיטרית ואוריאל לין, בגיבוי השטרסלרים ב"הארץ" והפלוצקרים ב"ידיעות"  עובדים במרץ ובנחישות על קידום פיאודליזם ישראלי.

Ethical Philosophy Selector באתר זה מוצגות לפניך הדילמות המוסריות המרכזיות שהטרידו את מנוחתם של גדולי הפילוסופים במהלך ההסטוריה. סמן את תשובותיך לדילמות וגלה האם אתה קאנטיאני, תועלתני, אולי בעל נטייה לאריסטו, או ממשיך דרכו של סארטר.

וראיון קצר ופרובוקטיבי עם הסופרת  Irshad Manji שספרה מעורר הסערה "The Trouble With Islam" הפך לרב מכר בקנדה. Manji יוצאת נגד המשטרים בארצות מוסלמיות המדכאים את חירויות הפרט ופוגעים בזכויות נשים, אולם נוטים להאשים את היהודים וה C.I.A כאחראים למצוקתם. מדוע הומוסקסואליות מתיישבת עם האסלם ומה שלדעתה האסלם צריך לעשות, זה להיפתח ולהקשיב לקולות של נשים כמוה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.