המסכנים בעם

איציק ספורטא

אתמול ה"ידיעות אחרונות" בדפי החדשות, לאחר הכתבות הרבות מאוד על שחרור החטופים בקולומביה, והעיסוק של היום השני בסרבנים, הופיעו שלוש כתבות שאולי מייצגות יותר מכל  את העליבות של הכסף הגדול, המסמא את העין.

הראשונה עסקה בביתו המגלומני של ראש הממשלה בעבר, אותו רמטכ"ל עטור התהילה, שפתאום צריך בית של 700 מטר מרובע, גודל של בית קומות ממוצע, כדי להכיל את האגו האדיר שלו. אותו אחד שדיבר על הזקנה במסדרון ובנה לעצמו מסדרונות לרוב. במדינה שבה שר אחד מציע לבטל קצבאות, אחר זועק לכו לעבוד, ראש ממשלה חי בחווה בת אלפי דונמים, ראש ממשלה לשעבר שמבזבז 15 מיליון שקל לא נראה כבר מוזר אלא ביזארי לחלוטין.

בשנייה, ממלמל הח"כ המקורב בנושא האי היוני, פתאום מדובר על עסקה שלדעתו הייתה נסיון לטרנספר מרצון, בכלל אם הייתה מצליחה הייתה מספקת כסף לרוב לכל המעורבים. ביניהם אחיו המוכשר ללא די שהיה מקבל את הסכום הצנוע של 12 מליון שקל. בכתבה השלישית מופיע המושיע עורך הדין היוקרתי מארה"ב להגן על זכויות האזרח של יוזם הרעיון של האי היוני (לא נמצא באינטרנט). וטיעוניו עוצרי נשימה, יש לדאוג לזכויות האזרח של המקורב אפל, כי אנו מדינת חוק, כמובן תמורת סכום צנוע של כמה מיליוני שקלים. במדינה שבה אנשים שאין להם כסף נשפטים לתקופות מאסר ארוכות יותר ומורשעים בשיעור גבוה, במדינה שבה ערבים נאסרים ומורשעים בשיעורים גבוהים בהרבה מיהודים, זכויות האזרח של אפל הם הבעיה המרכזית.

אלו היה מישהו מנפטון נוחת כאן וקורא את אותן כתבות הוא היה בטוח שעוני הוא פריבילגיה, ועושר הוא מקור לצרה וצוקה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שמעון

  ישעיהו פרק ה
  (ח) הוֹי מַגִּיעֵי בַיִת בְּבַיִת שָׂדֶה בְשָׂדֶה יַקְרִיבוּ עַד אֶפֶס מָקוֹם וְהוּשַׁבְתֶּם לְבַדְּכֶם בְּקֶרֶב הָאָרֶץ:
  (ט) בְּאָזְנָי ה' צְבָאוֹת אִם לֹא בָּתִּים רַבִּים לְשַׁמָּה יִהְיוּ גְּדֹלִים וְטוֹבִים מֵאֵין יוֹשֵׁב:

  תרגום רש"י
  (ח) מגיעי בית בבית – מקרבים בתיהם זה אצל זה ומתוך כך גוזלים קרקע העניים החלשים שבין ב' הבתים וכן שדה בשדה:
  יקריבו עד אפס מקום – שאין מקום לעני לישב:
  והושבתם לבדכם בקרב הארץ – כסבורים אתם שאין חלק להקדוש ברוך הוא ולא לעניים בארץ חלקו במעשרות אתם גוזלים ולעניים את ארצם שתהיו אתם לבדכם יושבים בה:

 2. ברטולט ברכט

  אני שומע שטימור טרח לכבוש את העולם.
  אינני מבין אותו:
  עם קצת שכר שוכחים את העולם.
  אינני אומר שום דבר נגד אלכסנדר.
  אלא
  שראיתי אנשים, שאצלם
  היה הדבר מופלא
  ראוי להערצתכם היתירה
  שהם
  בכלל חיו.
  האנשים הגדולים מיצרים יותר מדי זיעה.
  אני רואה בכל רק הוכחה לכך
  שאלה לא ידעו איך להישאר לבדם
  ולעשן
  ולשתות
  ככה.
  הם היו יותר מדי שפלי-רוח
  משיוכלו להסתפק
  בלשבת אצל אישה.
  מתוך: "גלות המשוררים", עמ' 73.