מדד "הדיוטי פרי"

יוסי דהאן

הצצתי בקישור שהביא איציק חברי על הקמת משטרת האבטלה, שעומד לכונן מנכ"ל משרד ראש הממשלה אביגדור יצחקי, ומצאתי בראיון שהאיש המבריק הזה המציא מדד "עוני חדש" – "מדד הדיוטי פרי"

"בראיון אומר עוד מנכ"ל משרד ראש הממשלה ששר האוצר, בנימין נתניהו, צדק לחלוטין כשקבע שהמיתון נגמר. יצחקי סבור שבעיית העוני מנופחת ללא הצדקה. "איזה עוני? " אומר יצחקי, "איך מודדים עוני? אף אחד לא יודע. בואו ניקח למשל את הנתון הזה, כל נוסע ישראלי שעובר בדיוטי-פרי מוציא שם בממוצע סכום של 90 דולר. המדינה הבאה אחרינו היא הולנד. בדיוטי-פרי באמסטרדם מוציא כל הולנדי שטס בממוצע 29 דולר. אתם מבינים את זה? זה אומר שבאמת נורא רע במדינה הזאת, ממש זוועה".

האוויל הזה אחראי על המדיניות החברתית והכלכלית במשרד ראש הממשלה. אני זוכר שקראתי ראיון עם הגאון הזה, ראיון שהוא העניק ל"ידיעות אחרונות" לקראת פרישתו שלא יצאה לפועל.

מהראיון הסתבר שאחת מהפעילויות המרכזיות של המנכ"ל יצחקי במשרד ראש הממשלה היתה ביזת נכסי הציבור, מכרזים ממשלתיים רבים נחתו, משום מה, במשרד רואי החשבון שיצחקי שותף בו. ממציא "מדד הדיוטי פרי" לא הבין מה הבעייה בכך שהוא מעביר כסף ציבורי לחברים ומקורבים.

מה הפלא, אצל הבוס של יצחקי שוחד ולקיחת דבר במירמה הם שגרה משרדית. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. עמי מרון

    אנחנו יכולים ללעוג לכסיל הזה יצחקי, אבל בסוף יהפוך חיוכנו הסרקסטי אט אט לעווית חמצמצה. זה קורה לנו בגלל שרוב האנשים (לרבות חסרי האמצעים) מבינים את "משל הדיוטי-פרי" של הטמבל, ולא את המדדים והנתונים הלא-פשוטים שאנחנו מניחים לפניהם.
    לא, אין לי נוסחת פלאים, ואני מתוסכל כמו כולנו. אולי אדם רהוט וכריזמטי בראש ההסתדרות היה יכול לשפר משהו. הטרגדיה היא שהקורבן בולע בשקיקה את הדמגוגיה של הרשעים, בשעה שהצדיקים (שדמגוגיה זרה להם) נאלצים להיאבק בציפורניים.