ירי פוליטי ממוקד

יוסי דהאן

על פי הדיווחים מפגינים נגד גדר ההפרדה נורו על ידי חיילי צה"ל. המפגין הישראלי גיל נעמתי מקיבוץ נירים נפצע קשה ומפגינה תיירת נפצעה קל. ברור שלחיילים שירו לא נשקפה שום סכנת חיים, פשוט ירי חי אל מפגינים הפך מין הרגל שחיילים לא מעטים רוכשים בעת שירותם הצבאי. הרעש התקשורתי הפעם נובע מזהות הנפגעים, אם היו נהרגים שני פלסטינים, הידיעה לא היתה מחזיקה יותר מאזכור קצר במהדרות חדשות אחת.

לא רק הזהות הלאומית של המפגינים רלבנטית אלא גם המחנה הפוליטי אליו הם משתייכים. חיילים לא יורים אל עבר ישראלים פטריוטים שיורים על פלסטינים, עוקרים מטעי זיתים, מטילים טרור על אוכלסייה, מחבלים ברכוש או על סהרורים המתגנבים בחשכה לקברי אבות.

ב"גלי צה"ל" דווח, שבעקבות התקרית מיהרו שלטונות החוק לעצור "פעיל שמאל" החשוד בגרימת נזק לגדר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רן הכהן

  כדאי לשים לב לתגובות על הידיעה בYNET: "לכוון למרכז הגוף, לא לרגליים" וכדומה. כידוע, בימים אלה המשטרה נטפלת לאתר INDYMEDIA בשל אחריות עורכיו, כביכול, לתוכן פירסומי הגולשים לאתר, הנגועים, כיבכול, בהסתה. לפי ההגיון הזה, בעלי YNET ועורכיו צריכים כולם להישלח לכלא. אבל יש לי הרגשה שאף אחד לא מעלה אפילו בדעתו לפתוח בחקירה במקרה זה.

 2. דני זמיר

  הירי ע"פ הצילומים של אידנימדיה שהוקרנו בערוץ 10 בטלויזיה בוצע לרגליים ע"י מפקד או צלף.
  אם צהל יעסוק בלחימה והמשטרה תעסוק בשיטור, בהנחה שלקחי אירועי אוקטובר 2000 יושמו, אז פגיעות מיותרות לא יישנו כי זהו ארוע אזרחי מובהק שהמשטרה צריכה לטפל בו , כולל מעצר מי שמנסה לחבל בגדר לאור יום.
  הוראות הפתיחה באש ביחס לגדר הן הוראות בטחוניות שהשימוש בהן במקרה הזה כנגד פעולת מחאה אזרחית הוא צרות מוחין וטמטום ואולי אפילו פקודה בלתי חוקית בעליל.
  לא צריך ועדת חקירה צבאית, צריך טיפה שכל ישר רבאק.

 3. יונתן לרנר

  בהתחלה יורים על מחבלים שיורים וזה לא נורא. מתרגלים.
  אח"כ גם יורים על מחבלים לא חמושים וזה לא נורא. מתרגלים.
  אח"כ גם יורים על מיידי אבנים וזה לא נורא. מתרגלים.
  אח"כ גם יורים על ילדים ערבים וזה לא נורא. מתרגלים.
  אח"כ גם יורים על אזרחים ישראליים ערבים וזה לא נורא. מתרגלים.
  אח"כ גם יורים על אזרחיים ישראלים יהודים שמאלנים וזה לא נורא. מתרגלים.
  אח"כ גם יורים על…
  מי הבא בתור?

 4. עמי מרון

  יוסי שריד ואבשלום וילן, הפוגעים דרך קבע בסרבנים, "מופתעים" מהירי במפגינים הישראלים. הם מסרבים להבין את העיקרון הפשוט: מי שלא מסרב היום, סופו שהוא יורה מחר ……בכו-ו-ו-ו-ו-ו-לם.

 5. אביבית

  יש היום, יום שבת ה 27 לדצמבר הפגנה בעקבות ירי אש חיה ע"י חיילי צה"ל ב 7 בערב מול משרד הביטחון. ראו פרטים גם בגדה השמאלית

 6. דני זמיר

  ירי אוילי במפגינים בוצע גם ע"י משטרת ישראל באוקטובר 2000.
  המסקנה מכך היתה שינוי היערכות והפקת לקחים שימנעו שפיכת דמם של אזרחים.
  הטענה שהמסקנה הנכונה מירי של הצבא על אזרחים היא שיש לסרב לשרת בצבא, היא טענה שאינה עומדת במחן לוגי וענייני.
  יותר מכך: הנסיון לקשור בין כל כשלון של הצבא לבין לפתרון קסם קבוע של סירוב מביא להזנייה של מושג הסירוב ולעיקור עוצמתו המוסרית.

 7. ד"ר יחיעם שורק, מכללות בית ברל וסמינר הקיבוצים

  "מזל" שלכדו ב"אומץ" איש שמאל אשר מה-זה-סיכן את חיילי צה"ל ונעצו בו, כבפולחן וודו קלאסי את כל חיצי המשטמה. נוהל כמעט קבוע זה מזכיר כמובן את אשמת הנאנסת, המוכה, המותקפת. זה נוח, זה קל. זה יעיל, זה קונצנזוסיאלי. זה עוד זרד ועוד זרד למדורת השבט. זה כמו לטעון שעצי הפלשתינאים נעקרים מעצמם או לפחות כמעשה פרובוקציה של בעלי המטעים. זה כמו לטעון שהיה פעם ראש ממשלה שירה בגבו למוות. מצמרר!

 8. תוכי ושמו מוקי

  זו לא הפעם הראשונה שכוחות הבטחון משתמשים בנשק כנגד מפגיני שמאל. מנסיון – גם בהפגנות קודמות הצבא מזדרז להשתמש בגז מדמיע ולאיים בנשק חם ולא לגלות סבלנות רבה. (ורק לשם השוואה: בפינוי של חוות גלעד, הודגש בכל אמצעי התקשורת שהצבא נכנס למקום בלי נשק). כך שהמדיניות ברורה, חד משמעית וכלל לא מסווה – הפאשיסטים יטופלו בכפפות משי ואילו דם השמאלנים זול. אפשר לקטר פה ובמקומות אחרים עד מחר. אפשר להפגין ולספוק כפיים. האמת היא שהמדינה והצבא חצו מזמן את הקווים האדומים. זה כבר לא בתחום המשחק הדמוקרטי. אפשר לבוא גם להפגנה הבא נקיי כפיים ולשמש מטרות של הצבא. ואולי הגיע הזמן, בדיוק כמו בהתנחלויות, להתחיל לחשוב על אמצעים אחרים.

 9. גל לוי

  בדיוק לפני שבוע הייתי בברלין, ולמול שרידי החומה המפורסמת לא יכולתי להימנע מלחשוב על האווילות וחוסר המוסריות של הגדר הנוכחית (שגובהה אמות רבות מזו הגרמנית). בין היתר, הרהורים נוגים העלו בי הסיפורים על מכונות הירייה האוטומטיות ועל האמצעים האחרים שנעשה בהם שימוש למניעת מעבר של החומה. אז הנה עצה חינם לקברניטים – למה לזהם את ידיהם של חיילינו בירי, אני בטוח שהטכנולוגיות העומדות לרשותנו כיום מאפשרות ירי נקי, ללא מגע יד אדם בכל מי שמתקרב לגדר. כך, ללא ספק, נחסוך לעצמנו ועדות חקריה מיותרות וקתרזיס מדומה של ניקיון כפיים.

 10. עמי מרון

  אינך יכול לפטור את הסרבנות כ"לא עניינית" ו"אינה עומדת במבחן לוגי", אלה טענות סרק. אשריך שאתה יכול להסתפק ב"היערכות והפקת לקחים" של הצבא והמשטרה, ובכינוי האירוע במסח'ה (בבנאליות) "כשלון של הצבא".
  ובכן, אני כבר מזמן לא מאמין בשלטון המיליטריסטי בישראל ובכוונותיו הטובות, לא רק כלפי הסרים למרותו בשטחים, אלא גם כלפי אזרחי המדינה (מכל הסוגים). כל עוד שוררת כאן דמוקרטיה פורמאלית, הסירוב לשרת יוסיף להיות דרך ראויה (פסיבית) של התנגדות ומחאה, נגד אלה המביאים להזניית המושג "דמוקרטיה".

 11. גל לוי

  הטענה שכבר עלתה היום (מצידו של עמי איילון כמדומני) היא שהפקודה לירות ביום ששי היתה "בלתי-חוקית בעליל". המסקנה המתבקשת מהארוע היא, כמו שנטען כבר רבות, שהיכולת של החייל "בשטח" להבחין בפקודה בלתי חוקית בעליל, היא מוגבלת בעליל. לכן, החוכמה שלאחר מעשה היא לא רק מיותרת, אלא בעיקר לא חכמה, ולפעמים קטלנית. מה יועילו הלקחים, כאשר הגבולות מזמן הטשטשו כאן?

 12. ד"ר אביבה חלמיש

  ברוח השיר המיוחס למרטין נימלר "לא הרמתי את קולי" רציתי לכתוב דברים דומים לאלה של יונתן לרנר, שהקדים אותי…
  תחילה האצבע קלה על ההדק מול פלסטינים בשטחים – ואנחנו שותקים, כי זה מעבר לקו הירוק
  ואז יורים במפגינים ערבים אזרחי ישראל – ואנחנו שותקים, כי אנחנו לא ערבים
  ואז צולפים בדם קר במפגינים יהודים בשטחים – ואנחנו מתפתלים, כי הם שמאלנים, אנרכיסטים
  ואז ???
  וכאשר יש מי שמרים את קולו תוקפים אותו – טייסים מתנשאים, אנשי סיירת נבחרים בעיני עצמם וגו'
  ואיך נתבונן במראה פנינו במראה?

 13. דני זמיר

  אני טוען שהתנגדות לפקודה בלתי חוקית בעליל כשהמערכת פועלת באופן שאיננו הפרה גורפת של הכללים המוסריים והמהותיים לחברה הומניסטית, צריכה להיעשות ע"י חינוך והשפעה בשטח.
  כמובן שאם מישהו חושב שאנחנו ממצויים מעבר לקו פרשת המים הנ"ל, כלומר שאין כאן משטר דמוקרטי באופן מהותי, אין חופש ביטוי, אין חופש הפגנה, וכיו"ב- אז שיסרב. אני פשוט לא חשוב שאנחנו שם.
  העובדה שהחיל הפשוט נכשל מראה שיש הרבה עבודה חינוכית למפקדים שלו ולמפקדים של המפקדים שלו, והעובדה שאנשים בעלי מצפון ייעדרו מחה"ן גולני כי יש שם חילים שלא הפנימו את עקרונות המשטר הדמוקרטי היא לא תשובה לוגית ולא עניינית היא תשובה של ייאוש ובריחה מהתמודדות על דמות החברה הישראלית, לעניות דעתי הבלתי קובעת כמובן. מנסיוני האישי אני יודע שמספיק חיל הגון ו/או חושב אחד כדי לעצור את הרעה, וחיל כזה לא היה ביום שישי במסחה.
  אם אתה חושב שהמענה לכך הוא להגביר את היעדרם של בעלי המצפון אז כנראה שבאמת הלוגיקה שלנו שונה.