מסוממים עליך ישראל

איציק ספורטא

 אני לא יכול להמנע מלהתייחס לאמירה, יותר מחמורה, של ראש הממשלה ולעוד דבר חוכמה מבית מדרשו של השר פורז. דבריהם מובאים במאמר של רגב ואייכנר בשם "צוות ממשלתי לצימצום מספר הילדים העניים" ב"ידיעות אחרונות" היום. הרעיון של הצוות שחבר בו גם הנדיב הידוע נתנייהו הוא שיש להעביר כסף ישירות לילדים ולא להורים. כאן באה הברקתו של ראש ממשלתנו "צריך לעשות הכל כדי שהכסף לא יגיע לשתייה ולסמים של ההורים", וכאן באה אמירה מדעית "לצערנו הרב יש חיבור בין עוני לסמים". לא די שהעניים הם בטלנים המנצלים את כספי הציבור להנאות בלי סוף, אחת מן ההנאות שלהם זה לשתות ולצרוך סמים. אמרו מעתה לא בטלנים אלא מסוממים ושיכורים. מאות אלפים מהם מציפים את ארצנו ומוצצים את לשדה.  

השר פורז התנגד להקמת הצוות בטענה הליברלית בעיניו שהוא חוזר עליה כל יום כמעט: "אני לא מבין למה המדינה צריכה לממן משפחות עניות? מי שאין לו אמצעים שלא יעשה ילדים". ממחר הרשיון לעשיית ילדים ינתן בין שמונה לאחת במשרד הפנים. האישור ינתן רק לפי מבחן הכנסה. כאן התעורר ראש הממשלה ואמר: "אנחנו צריכים את הילדים כדי לשמור על הרוב הדמוגרפי". כאן הילדים כבר אינם שמחה אלא פיונים במאבק הדמוגרפי. . לליברל הידוע, פורז, קשה להתמודד עם הטיעון המנצח הזה והוא עובר להגנה וטוען "אני לא מתכוון רק ליהודים אלא גם לבדואים שעושים 40 ילדים.", אז אולי הרשיון ינתן רק לבדואים שהם כידוע הגורם העקרי למצבנו.

  

הפרימיטיביות של האמירות האלה זועקת לשמיים, אבל הכל מותר לחברים במועדון הנפגש ביום ראשון לבורקס ושתיה,הקרוי ממשלת ישראל. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יהודית קנולר

  ביום ו' לפני הבחירות פורז טייל בשנקין ושוחח עם העם. דברנו איתו על משכורות הבכירים ולמה שהם צריכים להיות צמודים. הוא אמר לנו שהצמידו אותם לשכר הממוצע במשק. שאלנו למה דווקא לממוצע ולמה לא להסתפק בתוספת יוקר כמו כולם? הוא השיב: "אולי שנוצמד לשכר המינימום?" צעיר שהיה בחברתנו השיב שהרעיון אינו רע כלל ועיקר, זאת כי זו ההדמנות של חברי הכנסת/ שרים ללמוד איך חיים ממשכורת מינימום, ואזי הייצוג של העם יהיה יותר אוטנטי…
  פורז סיפר כי הוא מוותר על הכנסות גבוהות יותר בפעילותו הציבורית ואם אותו צעיר רוצה להשתכר יותר שיהיה יזם.
  לא שמצבם של היזמים בישראל טוב בהרבה ממצבם של האמנים או של צעירים פרופסיונאליים בתחילת דרכם, שלא לדבר על עובדי כפיים, אבל הדברים הוכיחו כי נציג זה של הציבור, כמו נציגים אחרים, חי במנותק כליל מהאיש ברחוב, גפם אם מדובר ברחוב שנקין בתל-אביב.
  פעם היינו אומרים: "יהיה טוב" כיום גם דיבור זה זר לנו שכן איבדנו את התקווה.

 2. דבי

  לאמן את הילדים בגילוי סמים ולשלם להם בונוס על כל מנת סם שהם חושפים.
  שתי ציפורים במכה אחת.

 3. מתיתיהו שמואלוף

  מתרחש פה מעשה אלימות של השלטון, כלפי הציבורים החלשים, אלימות נטו. אנשים שדורדרו לשכבות התחתונות, כמו המיזרחים והפלסתינים, מאותה גישה אירופצנטרית, גזענית, מפלה, ש"כאילו" שמה דגש על מודרניזציה וערכים אוניברסליים.
  המצב הוא שהמזרחים היו בעלי מעמד יציב ומכובד בארצות ערב וכך גם הפלסתינים לפני שהפכו ל"אורחים" במדינה שלהם והוכרחו ללמוד בה את שפתה כאילו הם היגרו, למרות שהם לא זזו מילימטר {לפחות חלק קטן מהם…},
  עד שבאה הקבוצה הציונית-אשכנזית-מיזרח אירופית הזאת והחליטה להפוך את הקלפים ול"נחשל" קבוצות אלו ! בגלל ערביותן {ערבי הוא אויבה של הציונות}.
  ראו איפה יש אבטלה, איפה יש אחוזים נמוכים של השכלה גבוהה, כן ב"מקרה" ליד ישובים מזרחים ופלסתינים.
  ועכשיו אחרי השואה שהמיטו על המיזרחים ועל הפלסתינים , בא שר האוצר ואומר שאסור לדבר איתם אלא לתת את הכסף לילדיהם. כלומר אין הם יכולים לייצג את עצמם ואנחנו נדע לייצג את אותם ואת הוריהם למען ילדיהם יותר מהם. אחר כך הוא גם מנכס את התסכול שלהם ואומר אל תשקעו בתסכול ותעשנו סמים להירגע מהמצב, אבל לא נותן להם שום דבר להיאחז בו.
  לפי דעתי מדובר כאן באלימות מהסוג הגרוע ביותר. אלימות שתוליד אלימות. מחשבה שתוליד מעשה. אני רק מחכה לכמה חודשים של שקט מצב הפלסתינים שהתקוממו ולא הורידו את ראשם כלפי המדכא, ואז נראה את התגובה לאלימות זאת.
  ובהזדמנות זו אני מכריז אחי המיזרחים, והפלסתינים, אל תורידו את הראש עימדו מול האשכנזי המדכא, עימדו מול האליטות, עימדו מול ההגמוניה בכבוד, ואימרו אנחנו חלק מהמיזרח התיכון ויש לנו עבר מפואר וגם עתיד מפואר שמחכה לנו, עיזבו את התסכול והשינאה העצמית המןפנית אל ליבכם וקחו את המרי האזרחי והפגינו.
  אני עושה זאת בכל רגע, כי מתרחש כאן מעשה אלימות, מהסוג האכזרי שביותר, כי הוא מוסווה תחת רשמיות של תאריהם של השרים וחסות הדמוקרטיה.
  שכבות נוספות מדוכאות ששרויות בעוני הצטרפו למאבק, כי אין דרך אחרת. ולבסוף אתם שהתבססתם בעמדות בכירות או מבוססות עיזרו לאלו שנותרו למטה, אל תתנו יד לזמנים שחורים אלו, הספינה הציונית בדרכה למטה והיא יורה בכל מי שהיא יכולה, אני ואתם נדאג שהיא תשקע, ושתעלה אונייה אחרת !
  לבסוף אומר שאם כבר הביאו אתנו, המיזרחים, לכאן, אז הגיע הזמן שנהיה גשר מערביותנו אל הערביות הפלסתינית
  הרבה אהבה מזרחית ממני מתיתיהו !

 4. עמי מרון

  **
  נדהמתי למקרא תגובתו של מתיתיהו שמואלוף. נדמה לי שמעולם לא פורסמה התבטאות כה גזענית ומכוערת ב"העוקץ". אפשר לשאת התבטאויות מיליטנטיות, סטריאוטיפים, ולפעמים אפילו דיעות קדומות — אבל יש קו שאסור לחצות. התבטאויות כגון "האשכנזי המדכא" (מקבילו של "מרוקו סכין") ו"השואה שהמיטו על המזרחים" (כל מילה מיותרת) אסור שיעלו לאתר.
  משל הספינות של שמואלוף הזכיר לי את מערכון העולים החדשים של אריק איינשטיין ואורי זוהר. שם "בֵּרַךְ" כל גל עליה את הגל הבא בבירכת "אינעל דין בָּבּוֹרי גָ'בּכּוֹם" (ארורה הספינה שהביאה אתכם), אך שם נאמרו הדברים ב"רשעות חיננית".
  לגופו של עניין, אני מצטרף לכמיהתו של מתיתיהו שמואלוף ליום שבו ימלאו המזרחים את התפקיד ההסטורי של גישור בין ישראל ופלסטין.

 5. אביבית

  אכן ההתבטאות הייתה חריפה ומאוד לא הולמת ולא מכובדת בלשון המעטה.

 6. מתיתיהו שמואלוף

  אני מצטער אם חשתם שאני גזען. אבל אני לא אחד שכזה. אין בי שום רגש כי אשכנזי או מזרחי הם מהויות מסוימות.
  לגבי המושגב אשכנזי מדכא, אני רוצה לומר שמ1950 עד היום מצב המזרחים לא השתנה חוץ כמובן מהשינוי שעשו הפנתרים השחורים. אז השלטון שמאוייש באשכנזים או מזרחים לא מודעים {בעיקר בפוליטיקה} לא באמת עוזר למזרחים, אז זכותי לומר אשכנזי מדכא. כל שכן אם תקראו את ספרו של שלמה סבירסקי "זרעים של אי שיוויון" בהוצאת "ברירות" תוכלו להבין את תפיסת עולמי, שכן האשכנזים הביאו את המזרחים לארץ, ביודעין שהם מביאים ערבים-יהודים, להם הם עשו דה-ערביזציה ודה-פוליטיזיציה, על ידי בין השאר קיבעונם במעמדות הנמוכים ויישובם ביישובי גבול, מול הערבים. התנועה הציונית לא לקחה אף פעם בחשבון את מנהיגי הקהילות של יהודי מדינות האיסלאם, הם עקפו את המנהיגות שלהם וכך היהודים עלו לארץ ללא רכוש וללא מנהגיות {את הרכוש הם שמו אל מול הרכוש שלנלקח לפלסתינים ועל גניבת ההון הזאת ניתן לקרוא אצל מאמרו של פרופ יהודה שנהב}.
  מעניין אותי יותר מדוע אתם מכנים אותי גזען כאשר דוח מרכז אדוה, מראה ששני אוכלוסיות ראשיות נפגעו עד היום בכל התחומים מהשלטון שהוא נשלט על ידי אליטה אשכנזית – הערבים והמזרחים.
  אני רוצה לצרף גם את התקשורת שכל הזמן מכניסה את הפרסומות הגזעניות למיזרחים.
  לבסוף אני אומר שהיום אכן המצב מורכב יותר משנות החמישים, היום אנו עדים לסחר נשים, לעובדים זרים ולהמון רוסים ואתיופים שנכנסים למעגל העוני וחוסר הזכויות המורחב אל מול ההפרטה של כל מדיניות הרווחה.
  לבסוף אומר שקריאתי היייתה למזרחים ולפלסתינים הישראלים אבל אני בעד עזרה לכל העניים וחסרי הזכויות בחברה.
  האם החברה שלנו לא אלימה ?
  האם האליטות הם לא אשכנזיות ?
  האם שרת החינוך החליטה לטפל במצב החינוך ליד עיירות הפיתוח או שכונות העוני או הכפרים הערבים ?
  האם הכסף שנלקח מתקציבי הרווחה יגיע חזרה אל הקשישים או העניים אן הילדים ?
  האם תוכניות הכלכלה שמלמדים בחוגי הכלכלה באוניברסיטה השתנו לכיוון יותר חברתי ?
  האם אשכנזי מדכא הוא מושג גזעני ?

 7. דודי מחלב

  איציק ידידי , מה שמטריד באמירות ראש הממשלה וחבר מרעיו זה לא הפרימיטיביות שלהם , הגלויה והבולטת. הרי יש אנשים פרימיטיביים שהם הגונים וטובים. כאן יש לנו עסק עם רשעים גמורים, ערלי לב ואטומי חמלה. זה הענין.אגב בענין השתיה והסמים, אמירה זו היא גלגול מגלגולי האמירה "עוד פעם הבטלנים עם העראק…" משהו בנוסח הזה שהושמע כל אימת שנתעורר זעם או חשש למרד חברתי. אלא שאמירה זו שכוונה אז למזרחים מכוונת עתה לכלל עניי ,חלשי ומוחלשי ישראל , על העולים החדשים שבהם, על המזרחים שבהם ועל הערבים שבהם, שלא נדבר על מה שעושים ואומרים על מהגרי העבודה.

 8. אורה לב-רון

  ג'ונתן סוויפט הגיב על הבזיזה האנגלית את האוכלוסיה האירית ב"למנוע את ילדי אירלנד מליפול למעמסה על הוריהם או על המדינה ולעשותם מועילים לחברה":
  "…האמהות הללו, תחת שתוכלנה לעבוד ביושר למחייתן, נאלצות להוציא את כל זמנן בשיטוט ברחובות ובקיבוץ נדבות להחיות את נפש ילדיהן המסכנים […] ילד צעיר ובריא שהוזן היטב, בהגיעו לגיל שנה, הריהו מעדן טעים, מזין ובריא ביותר, בין אם ייצלה, ייאפה או יבושל במים עמוקים או רדודים. ואין כל ספק בלבי כי באותה מידה יתאים הוא גם להכנת תבשילים מעורבים ומתובלנים כגון פריקאסה או ראגו.[…] הנשים הוולדניות, לא זו בלבד שתצאנה ברווח נקי של שמונה שילינג בשנה – על ידי מכירת ילדיהן ייפרק מעליהן עול אחזקתם אחרי השנה הראשונה.{…] אני מודיע שאין לי בזה כל ענין פרטי, רק טובת הציבור וטובתה של ארצי לנגד עיני."
  ועוד המון נקודות דומות עד כדי צמרמורת. מי היה מאמין שאברהם פורז יתעלה לדרגת סוויפט?

 9. יהודית קנולר

  הזדמן לי להציץ בכמה עמודים בספרו של סוויפט, שאותו ערך בקפדנות ובפירוט רב, לניהול ביתו.
  בין השאר הוא ממליץ שם למשרתת שלא לרחוץ את הסכין לאחר ששימש לחיתוך הבשר, שכן השומן הדבק בו יכול ללחלח את מנה הבאה למחרת היום. הוא גם ציין שאין זה רצוי לנקות עם סבון את תחתית הצלחת שהיא לא כל כך מלוכלכת – זאת מטעמי חסכון. עצות דומות היו לו לרכבו ולגננו. מאחר והדברים נכתבו במלוא הרצינות, אני לא כל כך בטוחה לגבי הסאטירה שלו לעניין הילדים.