ארבעה כרטיסי אוטובוס ומסטיק

איציק ספורטא

כמה מטיבה הממשלה עם אזרחיה. היום בפעם המי יודע כמה נכתב על  התוספת לשכר בעקבות חלק הרפורמה במס שיכנס לתוקף ב-1/1/2004. הפלא בפלא מי לדעתכם יקבל יותר מי שמשתכר 5000 שקל או שמא מי שמשתכר 30000 שקל בחודש? המספרים ברורים מי שמשתכר 5000 יקבל את הסכום האדיר 21 שקלים, ארבע נסיעות באוטובוס עירוני, ועוד שקל למסטיק. לעומת זאת מי שמשתכר 30000 שקל יקבל 897 שקל. כך שמי ששכרו הוא פי 6 יקבל הטבה של  פי 42 בקרוב. אכן מדיניות שתורמת לשוויון ולחלוקת ההכנסות, ובעיקר לצמיחתו של המשק. וזו רק ההתחלה הפרקים הבאים בהטבת המס על עבודה יהיו אף יותר מוטים לטובת בעלי השכר הגבוה.

בדברים אלו שכחנו יותר מ-40% מן האוכלוסייה שאפילו שקל שחוק אחד לא יקבלו, וזאת למה? כי הם אינם מגיעים לסף המס. הם אינם מגיעים אליו לא כי הם בטלנים או מסוממים אלא כי שכרם נמוך, מה שפועל לטובתם של מעסיקים הרוצים עוד ועוד הטבות מס מצד אחד ולשלם פחות ופחות מצד שני.

מחר אכתוב על פטנט והמצאה מבית המדרש של מס הכנסה,  עסקה רעיונית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסי דהאן

  כדאי להזכיר שבמסגרת הרפורמה במס יועברו לעשירונים העליונים כ 8 מיליארד שקל בשלש השנים הקרובות, המימון לרפורמה ימומן מגניבת המיטה לזקן הסיעודי, השלכתם לרחוב של ילדים בסיכון, הפקרתן של נשים מוכות לטרור בהיעדר תקציב למקלטים, ועוד דברים טריביליים כגון מניעת תרופות מצילות חיים לחולים. אבל אין ברירה למען הצמיחה חייבים לפטם את העשירון העליון כי אחרת חלילה הוא עלול לנוס עם משפחתו לחו"ל.

 2. דיאנה דניאל שרים

  הנתונים הללו ועוד רבים כמובן חושפים את השקר שבסיסמה: "שילכו לעבוד". צריך לחזור ולומר בקול ברור וחד-משמעי
  שרבות ורבים מהעובדות והעובדים קשה וקשה ביותר, עדיין נשארים עניים מאד מאד. עבודה, כיום, איננה מעניקה שום ערובה, במיוחד ככל שיורדים בסולם הדרגות.

 3. שמעון

  מסטיק זה נאה ובתוכנית החמילנציקית אין הנאות. נסיעה באוטובוס בירושלים עולה 5.4 ש"ח כך ש 21 ש"ח לא מספיקים ל 4 נסיעות, אז מה פתאום ש"הפרזיטים" ילעסו מסטיק?

 4. איציק ספורטא

  בתל אביב נסיעה עירונית עולה חמישה שקלים. מצטער על מצבכם העגום בירושלים.

 5. דני זמיר

  למשל ביישוב שלי בגליל שבו יש אכלוסיה מגוונת (גם מבוססת וגם ממש לא), אין תחבורה ציבורית בכלל. אז מי שמובטל, או סתם משתכר מעט, והוא נעדר רכב, תופס טרמפים. (כי אין בכפר שירותים בסייסיים, ותודות לפגיעה בתקציבי הרשויות הפריפריאליות גם מה שהיה ביישובים פעם מחוסל ללא רחמים ומועב רלמרכזים עירוניים במרחק נסיעה בלבד).אז מה נשאר לעשות? להסתמך על השכנים. מה ש מחזק מאד את הסולידריות.
  אז אולי זו המטרה האמיתית של התכנית הכלכלית ואנחנו לא ידענו: חיזוק הסולידריות?