איזה רעיון

איציק ספורטא

היום הראשון בשנת 2004 הוא יום שמח למשקיעי הבורסה, לא רק שמניותיהם עלו באחוזים די מטורפים ביחס למצב הכלכלי השורר בארץ, הם גם נהנו ממתנה שערכה מאות מיליוני שקלים. אחראי למתנה מס הכנסה שהחליט לאפשר למחזיקי המניות למכור רעיונית את המניות. זאת אומרת כאילו למכור אותם ובכך להימנע ממס עתידי על רווחי הון של 15%. במקום אותו מס במכירה הרעיונית הם משלמים מס מחזור של 1% והבנקים המסכנים שמבצעים את העסקה הזאת עושים הנחה בעמלות שיגבו, 0.1% או 0.2% במקום עמלה של 1%, כך שגם הם יגרפו אי אלו שקלים מהעסקה לא עסקה הזאת.

מלאו העיתונים כתבות בנושא המייעצות מתי כדאי למכור ומתי לא כדאי וזאת כדי פשוט לשלם פחות מס. כאשר הטענה המרכזית היא שאם זה לא יתאפשר אנשים פשוט ימכרו את מניותיהם וזה ישפיע על שוק ההון. באותה עת גם נערכות עסקאות נדל"ן רבות כדי להימנע מתשלום מס. זה מזכיר לי את האיומים של אנשי העסקים האומרים שאם לא יקבלו, וזה תמיד כסף,  הם יעזבו את הארץ. כמו תמיד תמריץ חיובי למי שיש לו ותמריץ שלילי למי שאין לו (הקטנת הזכאות לדמי אבטלה, קיצוץ ברשת הביטחון הסוציאלי, וכו`). באף מקום לא קראתי שהישרבלופ הזה הוא בעייתי, כי ברור שמטרתנו בחיים זה לתכנן מס, כי זהו טבע האדם.  רק מה לעשות שיותר מ-40% מן האזרחים לא מגיעים לסף המס בגלל שאינם משתכרים מספיק. ומה לעשות ש-50% מן הנפשות העניות בישראל מצויות במשפחות שיש בהם עובד אחד לפחות, זה בכלל לא לעניין, כי הללו הם נטל על החברה וכדי להצילם מידי עצמם אנו צריכים לדאוג לשוק ההון הפורח.

אם מורה תלמד שיעורים פרטיים ולא תשלם מס היא עבריינית, אבל אם מחזיק מניות כאילו מוכר את מניותיו זה נעשה באישור וזה תקין. זה מאוד הזכיר לי את פסק הדין בבית המשפט העליון שזיכה את אלי הורוביץ מהעלמת מס. שם נתקלתי בתחכום והיצירתיות הן של מעלימי המס והן של שלטונות המס. שם גם נתקלתי במונחים עסקה בדיונית שאסורה על פי חוק לעומתה עסקה מלאכותית שמקובלת בסייגים מסוימים. זאת אומרת שאפשר להעלים מס אבל בהתאם לכללים. כך שקיים איזה עולם מקביל של אנשים יצירתיים שמשחקים במגרש שלרוב האוכלוסיה אין כניסה אליו ושם נקבעים כללים ונורמות  המרוחקים תק פרסה ממה שנראה סביר.    

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.