מוקטעה נפשית

שלמה סבירסקי

עם התקרב ההצבעה על תקציב המדינה לשנת 2004, ועם התמשכות ההתחפרות של הממשלה מאחורי מדיניות הצעדים החד-צדדים כלפי הרשות הפלסטינית, אפשר לסכם את תמונת המצב כך:

שתיים הן המלחמות המתנהלות כאן בשלוש השנים האחרונות, ולא אחת: מלחמת לאומים ומלחמת מעמדות. במלחמת הלאומים, היעד של ממשלתנו הוא העברת שטחים רבים ככל האפשר מידי הפלסטינים לידי ישראל. במלחמת המעמדות, היעד (של הממשלה ושל בעלי ההון) הוא העברת נכסים רבים ככל האפשר מידי העובדים לידי בעלי ההון.

על מלחמת הלאומים לא צריך להכביר מלים, שכן כולנו מלווים את מהלכיה מדי יום ביומו. מלחמת המעמדות סמויה יותר מן העין, והחזיתות בה רבות ומפותלות. ובכל זאת, התמונה המצטברת בהירה ביותר: אנו מצויים במתקפה, של בעלי ההון ושל שכבת המנהלים במגזר הפרטי והציבורי, על נכסיהם של שאר הישראלים. במתקפה זו, כסף רב נלקח מידי ישראלים במעמד הבינוני ובמעמד הנמוך ומועבר לרשות שכבה צרה של ישראלים, המכונה "העשירון העליון", ובקרבה, בעיקר לבעלי ההון ולמנהלי התאגידים.

הכסף נלקח באמצעות הורדת שכר; פיטורים נרחבים; הלאמה של קופות הפנסיה והפניית כספיהן לשוק ההון, ובמקביל – הכנתן למכירה לחברות ביטוח מסחריות; קיצוץ בקצבאות המוסד לביטוח לאומי; והפרטה של חברות ושירותים ממשלתיים, שמובילה להורדת שכר.

הכסף נלקח גם באמצעות העלאת מס ערך מוסף ובאמצעות העלאת מסים עקיפים נוספים, כדוגמת דלק וסיגריות. הכסף נלקח עוד באמצעות רפורמה במס, המעניקה לשכירים בעשירון העליון תוספת נטו של 2000 ₪ לחודש, בעלות כוללת לתקציב המדינה של 5-8 מיליארד ₪ לשנה.

גם שירותים חיוניים נלקחים מן העובדים, ובראשם: שירותי חינוך, באמצעות קיצוץ של שעות הוראה; שירותי בריאות, באמצעות אי עדכון של מלוא עלות סל שירותי הבריאות; שירותי דיור, באמצעות צמצום תקציבי המענקים לרכישת דירה ובאמצעות הורדת הסיוע בשכר דירה. ישראלים הרוצים לשמור על רמת השירותים שממנה נהנו עד כה, נאלצים לשלם מכיסם: עבור תוספת של שעות לימוד; עבור ביטוחים משלימים ועבור ביקור אצל רופא; ועבור משכנתא מסחרית בריבית שהיא לרוב גבוהה מזו הממשלתית. הכסף שמשלמים צרכנים מן המעמד הבינוני ומן המעמד הנמוך מאפשר למדינה להוריד את המס – הורדה שממנה נהנים העשירונים העליונים, ובעיקר העשירון העליון.

התוצאות יתבררו במהלך השנים הקרובות, אבל כבר עתה ניתן להבחין בניצניהן: בין 2001 ל-2002 ירדה ההכנסה של משקי הבית בכל העשירונים למעט אחד – העשירון העליון, שאצלו היא דווקא עלתה. חלקו של עשירון זה בעוגת ההכנסות בישראל גדל על חשבון כל העשירונים האחרים, והוא הגיע ב-2002 ל-30% מכלל ההכנסות של משקי הבית.

המעניין הוא שהממשלה מתנהלת בשתי המלחמות, זו הלאומית וזו המעמדית, באופן דומה – באמצעות צעדים חד-צדדיים. במלחמה הלאומית, היא נוקטת בצעדים חד-צדדיים בטענה ש"אין פרטנר" – זאת, לאחר שעשתה את כל שביכולתה כדי למוטט את מוסדות הרשות הפלסטינית. כך גם במישור של מלחמת המעמדות: את הורדת השכר ניסתה הממשלה לעשות בדרך של חקיקה, בלא היוועצות עם ההסתדרות, וכך גם נהגה כאשר הלאימה את קרנות הפנסיה. קצבאות המוסד לביטוח לאומי קוצצו מבלי שהמוסד יהיה שותף למהלך. המורים לומדים על פיטורים המוניים ועל שינוי תנאי העסקתם מתוך הדלפות מהמתחם של כנס הרצליה – משם התבשרנו על צעדים חד-צדדיים רבים נוספים.

הממשלה פועלת כאילו אין פרטנרים חברתיים – או כאילו אין הם שווים כלל התייחסות. בעשותה כן, לא זו בלבד שהיא מעבירה נכסים רבים מכלל הציבור לידי מיעוט קטן, אלא שהיא מערערת את כמה מן היסודות של המשטר הדמוקרטי שלנו: זכות ההתארגנות, הנוהג של הידברות בין חלקי החברה המאורגנת, הפעולה לפי נורמות הקבועות בחוק, הכבוד למוסדות נבחרים והחתירה לקונסנסוס.

דר` שלמה סבירסקי הוא המנהל האקדמי של מרכז "אדוה"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסי לוס

  ההכנסות של חברות ממשלתיות שבעבר המדינה נהנתה מהן עברו עם תהליך ההפרטה לבעלי הון. באופן מיידי נהנתה הממשלה מזרימת מזומנים גדולה בעקבות מכירת הנכסים יקרי הערך. אולם, תוך שנים ספורות כאשר המזומנים שהושגו ממכירת הנכסים הלאומיים יאזלו, קופת המדינה תהיה מדולדלת באמת ואז הגלגל לא יחזור לאחור באותה הקלות שבה אידיאולגיית ההפרטה הניעה אותו לאן שהוא נמצא כיום.

 2. אביבית

  את הכתוב כאן צריך להפיץ בכל דרך אפשרית עמ"נ שכל אחד יקרא ויבין – אולי בעקבות ההבנה תגיע גם המודעות לפעולה ישירה שתשים קץ לשלטון הנוכחי.

 3. דני זמיר

  העברת הנכסים משליטת כלל האזרחים וניצול תפוקתם לטובת מירב האזרחים החלה בציר פרס- מודעי באמצע שנות השמונים כשבאמצעות נשק יום הדין מוניטרי חוסל לעד מעמדם של היצרנים (תעשתייתיים וחקלאיים) כשכבה כלכלית מובילה ונקבע מעמדם של הפיננסרים ונותני השרותים הבנקאיים והפיננסיים כשליטיה החדשים של מדינת ישראל.
  מכאן ועד להשלמת המהלך בשנים אלו ע"י שימשו חזור בנשק מוניטרי שמאפשר העברת וריכוז ההון ונכיי ההון בידי שכבה קטנה והולכת על חשבון רכוש שאר הציבור הדרך קצרה.

 4. גלית סעדה-אופיר

  הערכים ההגמוניים כיום מייצרים כל מלחמה לאומית כאמצעי להשגת שחרור אישי וקולקטיבי על חשבון זכויות יסוד אחרות, כמו הזכות להתקיים בכבוד. גם בקונטקסט המקומי מהווה הסכסוך הישראלי-פלסטיני מסך עשן המסתיר את המלחמה המעמדית ומעכב את האינתיפדה הכלכלית-חברתית.