• logo-1
  מוות שקוף
  החברה הערבית ביפו מופקרת לגורלה
 • logo-1
  שמם הטוב
  מדוע הגנה על שמו הטוב של גבר אלים עדיין רלוונטית?

על פמינזם, סרבנות ותאצ`ריזם

יוסי דהאן

היום ב"הארץ" ראיון מעניין של אורנה קזין עם הפילוסופית הפמיניסטית ג`ודית בטלר –  "יהודייה, לסבית ופמיניסטית וגם להיפך". אורנה קזין לא רק מראיינת אלא גם מציגה סיכום בהיר של עמדותיה של בטלר שכתיבתה רחוקה מאידיאל הבהירות. ביקורת חריפה על פמיניזם מהסוג של בטלר מציגה פילוסופית מעניינת אחרת – מרתה נוסבאום.

נורית פלד-אלחנן, מרצה לחינוך ואם שכולה, כותבת ב"הארץ" על הסרבנים:

"הם יודעים שחייל מבוהל וכועס וחמוש אינו יכול לפתוח תרמיל של ערכים כי שיקול הדעת שלו משתבש. הם יודעים שלצד חיילים שחושבים שלא נעים לראות ראש מרוסק של ילדה פלשתינאית אבל "הערבים לא מבינים אחרת", יש כאלה שפשוט רוצים לצאת הביתה ולכן כשנותנים להם פקודה לעשות טרנספר הם עושים טרנספר".

ונשיא מועדון מעריצי תאצ`ר בישראל משתלח בשופטת בית המשפט העליון.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. עודד

  נורית פלד אלחנן עושה לכולנו עוול גדול. ברגע שהיא מדברת של "החיילים האלה" היא בעצם יוצרת כאן מחנה של "חיילים" לצד מחנה של "חרדים", "שמאלנים", "עולים" וכן הלאה. אמנם צה"ל לא מממש את רעיון כור ההיתוך הבן גוריוני, אך אסור לשכוח שבצה"ל היינו רובנו: את, אתה, השכנים, המשפחה. חלק מ"החיילים האלה" הם קרובי המשפחה שלנו המתלבטים ברגע זה בנחיצות פעולותיהם תוך שהם שואלים את השאלה המתמדת: האם אני עושה את הדבר הנכון? וגם חלקנו עשה זאת אך לא סרב לשרת. אין סיבה להציג את ההתגייסות לצבא כחוסר מוסריות.
  התחושה האישית שלי כלפי הסרבנים אמביוולנטית, אך לצורך הדיון אשאל: אם היו הסרבנים מתגייסים ועומדים כתף אל כתף לחיילים ש"רמת המוסר" שלהם נמוכה יותר, האם אז פעולתם לא הייתה משמעותית יותר? האם ייתכן שגיל נעמתי היה רוקד עכשיו ברחובות לו חגי מטר (למשל) היה אומר לחברו לנשק: "אחי, אסור לך לירות באדם חף מפשע רק בגלל שהוא עושה קצת בלאגן. בוא נבדוק עם המ"מ", ואחר כך היו נכנסים לג'יפ ונוסעים?
  אני ממש לא בטוח שתרמיל הערכים הסרבני שימושי כאשר אתה לא נמצא בקו הראשון כדי להשתמש בו.

 2. דודי מחלב

  "אני בהחלט טוענת שאני לסבית ושאני יהודייה, אבל גם שזה עיוות להניח שלסבית ויהודייה מגדירות את מה שאני". כך, ג'ודית באטלר בריאיון לארנה קזין. ואומנם זה היופי הנשגב שבחרות האנושית. אינך יכול לצמצמה ולהעמידה על איפיונים מסוימים סופיים.לא על זהות מינית,אתנית, לאומית ,דתית או אחרת.זוהי קטיגוריה פתוחה ונזילה , שלא ניתנת להעמדה על מהויות קישחות. מכאן הדחייה של תפיסות מהותניות על גרסאותיהן השונות הגובלות באיון האנושיות: מתנחלים יהודיים הגוזלים וחומסים את חרות זולתם בשם מהות לאומית-דתית, חמסניקים הרוצחים יהודים בשם דת האיסלאם, ואחרים… מכאן גם השבח וההלל לחמשת גיבורי ישראל במאמרה של נורית פלד-אלחנן.מעבר לכל עיטורי הגבורה שנקשור לצעירים אמיצים ונחושים אלה, הם מגלמים במעשיהם את החרות האנושית.במעשיהם הם מוכיחים את מיאון החרות האנושית לצמצמה. פעולתם מבטאת חריגה מן הניסיון להעמידם כברגים קטנים במכונה האירגונית האלימה ,הקרויה מדינה כובשת. בשל כך ישזוף אותם העתיד באור יקרות של לוחמי חרות אמיתיים, שלוחמים לחרות שני העמים.

 3. יוסי זיו

  "להיות אשה ולהיות גבר, כבר ברור לכל, אלה ישויות תרבותיות" – כך באטרלר. נדמה לי שהיא הצד ההפוך לאלה שאומרים: "להיות אשה ולהיות גבר, כבר ברור לכל שזה נקבע גנטית (אבולוציונית, הורמונלית וכיו"ב)" – אלה שני צדדים של אותה מטבע רדוקציוניסטית של תפישת האדם. חוץ מזה היא אומרת דברים שנראים על פניהם מעניינים – אבל לעניות דעתי הגברית (ברור לכל), לא כל כך עמוקים. וראוי לקרוא שוב את המאמר של מרתה נוסבאום על עקרות השיח (סליחה!) של חלק מהפמיניסטיות.
  ואשר למה שכתב דודי מחלב – שאני מסכים לדבריו כמעט במלואם: האם כינוי הגנאי "משתכנז", אינו מסווה "מהותנות" מזרחית? האם למי שנולד מזרחי אין אופציות רחבות של ספירות מגדירות זהות? בתותחנים היינו אומרים "פעם תותחן, תמיד (או תמות) תותחן". אבל באמת "אין מידה לאדם", לאשרינו.

 4. דודי מחלב

  ליוסי זיו:זה כבר נהפך להרגל קבוע אצלך לא להבין את דברי. אז אנסה שוב להסביר לך. כן ,"התאשכנזות",אם נתייחס לביטוי ברצינות,מניח תפיסה מהותנית.אני מקוה שלפחות את התנגדותי לתפיסה שכזאת הבנת. ובכלל , ועל קצה המזלג מזרחיות היא קטיגוריה כחול לבן.כור ההיתוך הוא בחסדיו כי רבים אחראי לכינון הקטיגוריה.אי אפשר שאוכלוסיית ישראל תתחלק גיאוגראפית , מעמדית, חינוכית ועוד… לפי קוי מתאר אתניים בלי שתיבנה ותכונן קטיגוריה תודעתית שתיגזר מכך.יש לי הרבה הסתיגויות מפוליטיקה של זהות, בין היתר בגלל סכנת האנסליזציה ואפילו הפונדמנטליזציה האורבת לפיתחה, אך אני ער גם לאפשרויות השימוש הנכון וההוגן שהיא מאפשרת.וגם כאן על קצה המזלג, ראה את מפעליה של הקשת הדמוקרטית המזרחית בשדה השיח, בשדה הצדק החברתי(חוק הדיור הציבורי , ההתנגדות להפרטת הקרקעות במתכונת שהוצעה), ועוד .אחזור על ברכתו של חברי יוסי יונה אליך, בזמנו, ואף אוסיף עליה: שא ברכה ושלום.

 5. יוסי זיו

  אני חושב שהבנתי אותך היטב, ואני מסכים אם מרבית דבריך – (כמובן גם על הסרבנים). ובכל זאת מעניין לראות איך בכל פעם שמישהו מעז לסטות טיפ טיפה מן המוסכמות של הקשת המזרחית, זה מעורר אינסטינקט של טינה כמעט אישית. חבל.