חרפת "ויסקונסין", פילוסוף אחד, סדר דמוקרטי אחר ומצב העולם

יוסי דהאן

בעוד שאצלנו ישלמו לקבלנים פרטיים להכשיר מקבלי הבטחת הכנסה לכניסה לשוק העבודה שבו מקומות תעסוקה קיימים רק במוחם הקודח והציני של קברניטי האוצר, שרון הייס כותבת במאמר בכתב העת  Dissent על "תכנית ויסקונסין" האמריקאית. היא מציגה תיאור מוחשי של כלכלתן של אמהות חד הוריות וילדיהן במאבקן להישרדות. הייס, פרופ` לסוציולוגיה ולימודי נשים באוניברסיטת וירג`יניה, מציגה גם את תוצאות רפורמת הרווחה של קלינטון.

מתוך אלו שכבר אינם זכאים לגמלאות רווחה, ארבעים אחוזים מחוסרי תעסוקה, שישים האחוזים האחרים המועסקים משתכרים שכר מינימלי של 7 דולר לשעה. הם אינם עובדים כל השנה והכנסתם השנתית הממוצעת מגיעה רק ל 10,000 דולר לשנה. העניים לא נעלמים, כותבת הייס, במשך הזמן החברה האמריקאית, וגם הישראלית, תצטרך להתרגל לעלייה בשיעור הפשיעה, אלימות, שימוש גובר בסמים ורעב.

ראיון ב"גלובס" עם פרופ` יוסף אגסי, אגסי,  איש מקורי ומעניין שאין לו בעייה לדבר גם על עניינים שאין לו מושג בהם, כגון כלכלת ישראל. אגסי משוחח בראיון על כל עניין אפשרי. בתשובה לשאלה "מה היית מייעץ לראש הממשלה אריאל שרון לעשות?" עונה אגסי "אם הוא יודיע שהוא מגייס את כל מי שגר בארץ הזאת והוא בגיל גיוס, ואין לו שחרור רפואי, אני משוכנע שכל הבעיות ייפתרו וזו תהיה ארץ אחרת". תגיד לי יוסף זה רציני.

שני משפטנים, ברוס אקרמן מאוניברסיטת ייל וג`יימס פישקין מאוניברסיטת סטנפורד, מיואשים מהבורות של הבוחר האמריקאי, ומהפוליטיקה האמריקאית, מציעים מודל של "דמוקרטיה דיונית". יום שבו אזרחים יתכנסו ותמורת תשלום ישתתפו בדיונים באופן ישיר, מין חזרה לדמוקרטיה אתונאית.

ריצ`ארד פוזנר פרופ` למשפטים בשיקגו ושופט, חושד שהרעיון של "דמוקרטיה דיונית" אינו אלא ניסיון נוסף של המעמד המשכיל לשנות את כללי המשחק על מנת להשליט את רצונו.

"Worldwatch Institute" הוציא דו"ח על מצב העולם. הדו"ח מגלה ש – 2.8 מיליארד מהאנשים בעולם מתקיימים מ 2 דולר ליום. ומיליארד איש נמצאים בעוני עמוק ומתקיימים מדולר אחד ליום. העולם מוציא על תעשיית האיפור 18 מיליארד דולר בעוד שהוצאות הקשורות לנשים וילודה מגיעות רק לסכום של 12 מיליארד דולר. בעולם מוציאים 17 מיליארד דולר על מזון לחיות בית, בעוד, שלטענת הדו"ח, על מנת לפתור את בעיית הרעב בעולם יש צורך בהוצאה של 19 מיליארד דולר בלבד.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דבי

  הוא מתכוון גם לערבים?

 2. יוסי דהאן

  כולם, מלבד אלה עם פתק מהרופא.

 3. יוסי לוס

  מה אתם לא מבינים?
  ככה יהיה לנו צבא ענק ונוכל לנצח את כל האויבים שלנו.