מרוב יער לא רואים את העצים

איציק ספורטא

מבולבלים? זו רק ההתחלה. משרד האוצר מייצר מידי יום טבלאות חדשות בנוגע לתוספות לשכר של חלקי האוכלוסיה שונים. מידי שבוע גם עולה הצעה חדשה שנועדה להגביר את כח הקנייה של מי שמשתכר מעט כסף. פעם מדובר על 200 שקל, פעם אחרת מאה שבעים שקל, ועוד פעם 55 שקלים. נראה שיושבים שם אנשים שמתעוררים בבוקר עם שיר חדש בלב, רק שהשיר מתיישן כל שעתיים בערך.

אז מה היה לנו? רפורמה במס שנועדה להקטין את נטל המס. עלותה ב-2003 ו-2004 כשישה מיליארד שקל. כיון שרוב הכסף הולך לעשירון העליון ובעיקר למשתכרים שכר של מעל 35,000 שקל בחודש, עלה הרעיון לחלק סכום קבוע למי שמשתכר עד השכר הממוצע. רצה בנק וישראל ובשנה האחרונה הייתה דפלציה, זאת אומרת ירדו המחירים, עם כך צריך לקבוע מחדש את מדרגות המס. אין חובה לעשות זאת אבל קל להסתתר מאחורי התקנות. עדכון מדרגות המס כלפי מטה מעלה את תשלומי המס של כולם בסכום של 650 מליון שקל. מה עושים עם הסכום הזה? מחלקים מחדש כאשר מי שיקבל הכי הרבה יהיו כרגיל העשירון העליון, ולשם שינוי גם סכום מסוים לעשירונים של המשתכרים עד השכר הממוצע. בסכומים מדובר ב-55 שקלים למי שמשתכר 3500 שקל ו-907 שקל למי שמשתכר 35000 שקל לחודש, באחוזים מדובר על 1.6% תוספת לקבוצה הראשונה ו-2.6% לשנייה.  כל כך הרבה קומבינות כדי להגיע למשהו די סתמי.

הטיעון המרכזי של האוצר הוא שהמשק ייהנה מתוספת של כסף בכיסם של מי שמשתכר שכר נמוך כי אלה יקנו מוצרים או שרותים וזה ימריץ את המשק הממותן שלנו. זאת אומרת שבמרכז עומד המשק, לא אזרח זה או אחר. מכך נובע שעם טובת המשק תהיה להכות את חסרי האמצעים יש לעשות זאת, כי טובת המשק קודמת לכל. זה מייצג באופן הברור ביותר את הכשל החשיבתי של העוסקים במספרים, מרוב יער לא רואים את העצים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דבי

  חיכיתי שמישהו מהכותבים באתר הזה יפזר את הערפל בנושא.
  ועדיין לא הכל ברור לי: באיזה אופן תחולק התשורה הנדיבה הזו? האם מדובר למעשה בתוספת יוקר?
  כי אם כן, אז ברור שלא כל בעלי ההכנסות הנמוכות יהנו ממנה. העוסקים המורשים הקטנים והפרי-לנסים, למשל, לא יהנו ממנה. אבל הם בהחלט יסבלו מעדכון מדרגות המס.
  או שפיספסתי משהו?

 2. יהודית קנולר

  פעם אמרתי שאני בבעייה בתיאטרון כי אני לא "שכונות" לא "ועדים", אני לא "מנויה" אלא סתם אחת שמשלמת את מלוא המחיר של הכרטיס לתיאטרון, אולי היחידה. במצב דומה אני נמצאת כשאני יוצאת לחופשה שלא בתור "השתלמות" ולא בקבוצה מטעם הוועד. כך אני מרגישה כיום עם הרפורמה במס. למשכורות הנמוכות הוסיפו קצת יותר למשכורות הגבוהות הוסיפו הכי הרבה ואיפה שאני נמצאת הוסיפו הכי מעט. מן הסתם כשיימסו את חסכונותי גם בביטוח הלאומי אני אהיה זו היחידה שתשלם 25% על חסכונות שלא בזבזתי ואני שומרת לעת זקנה. האם יש משיהו למעלה שמתנכל רק לי או שיש בחוץ עוד כמה כמוני, שמשלמים הכי הרבה ביטוח לאומי ומס כי אין לנו
  יועצים לתכנון מס שכן הכנסותנו אינן מאפשרות זאת?