ההון חודר אל מאחורי הסורגים

יוסי דהאן

החטיבה לזכויות האדם ב"מכללה האקדמית למשפטים" ברמת גן אירגנה הערב דיון בהפרטת בתי הסוהר, השתתפו גונדר חיים גליק, חבר הכנסת חמי דורון מ"שינוי", מר סטפן נתן מלונדון, חוקר שבוחן מזה עשרים שנה את סוגיית הפרטת בתי הסוהר ועו"ד אביב וסרמן מרכז חטיבת זכויות האדם.

מה שעלה מתוך הדיון זה שהאוצר כבר שילם בחשאי מאות אלפי דולרים לכל מיני קבוצות המתחרות על בנייה והפעלה של בית סוהר פרטי באזור באר שבע, (על ייעוץ משפטי לפרויקט שילם האוצר 1.3 מיליון שקל). התברר שלחברי הכנסת בועדת הפנים שבראשות יורי שטרן שהולכים לאשר את הפרוייקט אין מושג במה מדובר ואחרים המנסים לברר מה קורה, כמו ח"כ דורון, מגלים שמוסרים להם נתונים מוטעים ואנשי האוצר מרמים אותם, והגונדר גליק משירות בתי הסוהר מדבר כאילו בתי סוהר פרטיים זה הדבר הכי טוב שקרה לאנושות מאז המצאת הסורג.

סטפן נתן החוקר האנגלי הציג נתונים על הפרטת בתי כלא בארצות הברית, בריטניה, דרום אפריקה, אוסטרליה, ניו זילנד וצרפת. המסקנות – בתי סוהר פרטיים לא פחות יקרים, הם מעסיקים כוח עבודה זול ומתחלף, השימוש בסמים בבתי הסוהר הפרטיים נפוץ מאד,  בריחות והפרה של זכויות אדם הן פרקטיקות רווחות בבתי סוהר פרטיים. 

אינפורמציה על בתי סוהר פרטיים קשה להשגה וזאת בשם החיסיון המסחרי ולחברות המפעילות אותם יש נטייה לכבוש עוד ועוד פונקציות של מערכת אכיפת החוק והמשפט.

סטפן נתן שהוזמן כמומחה לועדת הפנים של הכנסת סיפר לי שהוא נדהם כיצד מהלך חברתי מהפכני שכזה זוכה לדיון ציבורי כל כך קצר ורדוד. הג`נטלמן האנגלי נדהם מההצגה המוטית והמוטעית של האוצר שהציג בפני חברי הכנסת את "הצלחות ההפרטה של בתי כלא במדינות האחרות". לטענת נתן, חלק מהנתונים שהוצגו על ידי האוצר הם נתונים ממחקרים שמומנו על ידי תאגידים המעורבים בהפרטה. 

בינתיים הערב נודע שחברות "שיכון ובינוי", "האחים דנקנר", "סולל בונה", "ברן" וחברות ישראליות נוספות  חברו לתאגידים אמריקאים והם מתחרים ביחד על המכרז להקמת כלא פרטי בבאר שבע.  עוד לפני שאושרה הצעת החוק הובטח לחברות שאם המכרז יבוטל כל אחת מהן תפוצה בעשרות אלפי דולרים.

בעקבות המדיניות הכלכלית של נתניהו המייצרת אלפי אסירים פוטנציאליים, בתי סוהר פרטיים הולכים להיות הדבר הבא שיונפק בבורסה. החברים של נתניהו הולכים לעשות מכה מכליאת אלפי אזרחים שהוא יספק להם באופן קבוע בשנים הקרובות.

עופר סיטבון שחקר את הנושא כתב מאמר מצוין המציג את הבעייתיות בהפרטת בתי הסוהר וכמו כן אפשר למצוא באתר של "מרכז אדווה" נייר עמדה מקיף של יואב פלד בנושא.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יעל

  קודם הם עושקים לאזרחים את הקרקעות ועכשיו הם גם יהיו אחראים לכלוא אותם? מה הדבר הבא? אולי נפריט את בתי המשפט, כך שנוחי יוכל להחליט בנועם ובחופשיות המגיעה לאנשים במעמדו את מי הוא רוצה להכניס לבתי הסוהר האקסקלוסיביים שלו.
  היי, אולי אפשר לייעל את התהליך ושהדנקנרים יבנו את בתי הסוהר על בריכות המלח? מי אמר ששתי עוולות לא עושות צדק?

 2. גל לוי

  למי שמסתבך בהגעה לנייר העמדה של פלד, הנה הפניה ישירה יותר
  http://www.adva.org/ivrit/prisonsPrivatization.htm

  כדאי להם שיזדרזו שם בהקמת בית הסהר בבאר שבע – בינתיים נפגעי "המדיניות הכלכלית המבטיחה צמיחה ואושר לכל" בוחרים משום מה להתאבד, או להצית את עצמם, ולא יהיה מי שיאכלס את בית הסהר.

 3. יגאל פדידה

  הוכח מחקרית כי בארצות הברית במקומות בהם הופרטו מערכות השמירה על אסירים גדל מספר האסירים באופן משמעותי , אותם חברות פרטיות הרוויחו את כספם פר יום של אסיר ולכן נוצר אינטרס של אותו קבלן להגדיל את מספר האסיר , יותר מכך יש הטוענים כי הופעלו לחצים על מנת לא לשחרר אסירים "על התנהגות טובה" .
  כמו כן אותם אסירים מבצעים עבודות ציבוריות שיש להניח כי אותו קבלן מרוויח כסף. בארץ ישנה תופעה בה אסירים עובדים במפעלים בתוך מתקני השב"ס (מפעלים פרטיים) ולא קבלים שכר מינימום , בית משפט עליון הגדיל ואמר כי כל חוק העבודה (שעות מנוחה ,הפרשות סוציאליות )לא חלות על אסירים עובדים.