תחזית שיעור האינפלציה או סתם הימור

עמיחי גור

כבכל שנה, גם השנה ערך עיתון "הארץ" משאל על שיעור האינפלציה בשנת 2004 בקרב מי שמכונה בכתבה הציבור: בכירים במגזר העסקי, חברי כנסת וכמה אנשי תקשורת המסקרים את התחום הכלכלי. תחזיות כלכליות הן עניין חשוב. כבר נכתב רבות על תחזיות האינפלציה של משרד האוצר ובנק ישראל והצלחתם המפוקפקת, אולם לאור המוסכמה שהשוק תמיד חכם מהמגזר הציבורי, ניתן לראות בתחזית של עיתון הארץ אלטרנטיבה ראויה למונופול הממשלתי על חיזוי האינפלציה. אי לכך, נוסף לממוצע ולסטיית התקן (!), זכו קוראי הארץ לקבל בעמוד הראשון של מוסף הכלכלה (עמי גינזבורג, 1.1.2004) רשימה מפורטת של כל 124 הבכירים, בכיר בכיר ותחזיתו עימו.

הנה אהוד רצאבי, ח"כ משינוי הסבור שהאינפלציה השנה תהיה 1.5%. אם הוא יקלע לויכוח עם נוחי דנקנר, יו"ר אי.די.בי (2.3%), הוא יוכל לגייס לצידו את שובל מנוביץ`, מנכ"ל השמירה שוקי הון (1.5%), או אפילו את שלומי אטיאס, מנכ"ל מבטחים החדשה (1.4%).

לפני שאנו נמלאים ברגשי תודה ל-124 הבכירים, שהואילו לחלוק איתנו את תחזיותיהם המלומדות רצוי שנפנה מבט לשנה החולפת. הארץ מדווח לנו ביובש כי "איש מהנשאלים במשאל ל-2003 לא הצליח לנחש נכונה את שיעור האינפלציה". העיתון לא מציין האם סכום הפרס מועבר לשנה הבאה, אולי לשמעון כצנלסון, יו"ר מפעל הפיס (-1.2%) הפתרונים. בכל אופן אין צורך לכסוס ציפורניים, מנתוני 6 השנים האחרונות עולה כי יכולת החיזוי של הבכירים מביכה למדי, ולמעשה מתגלה דמיון מפתיע לתחזיות הרשמיות.

מכיוון שאין ערך כלכלי אמיתי לתחזית, נשאר רק הערך הבידורי, שלא לומר הרכילותי. השאיפה היא כאמור להיות הזוכה המאושר שהיה קרוב ביותר לנתון בפועל. בשנה שעברה אגב, זכו בכבוד שניים, אחד מהם מנכ"ל לשעבר של המשביר לצרכן. ניחושם (סליחה, תחזיתם) היה רחוק מאוד מהאינפלציה בפועל, אבל בחבורת הבכירים המכובדת זה הספיק.

בדומה למשחק המשקיעים שערך מגזין "ממון" של "ידיעות אחרונות" לאחרונה, גם במשאל האינפלציה הכל וירטואלי מלבד הנצחון, ולכן יש תמריץ לקחת סיכונים. ההנחה הבסיסית היא כי כעבור שנה איש לא יזכור את הטועים ואילו ה"מנצח" יזכה לשורה בעיתון שתהלל את יכולת החיזוי המזהירה, יחסית, שלו. יוצא איפה כי מירב הסיכויים ניצבים לצד הניחוש הנמוך ביותר והגבוה ביותר. את הניחוש הנמוך ביותר נתן מיודענו שמעון כצנלסון, אשר מתוקף תפקידו אמור לדעת דבר או שניים על הימורים. מבט לקצה השני של טבלת המנחשים מעניין הרבה יותר. לאחר דילוגים של עשירית האחוז מבכיר לבכיר, הרשימה מתחילה לנסוק. נא להדק חגורות: 3.0%, 3.5%, 3.6%, 4.0%,

4.7% ואז עם השפיץ של הנעל, הניחוש הגבוה ביותר: 4.8%, נחמיה שטרסלר, "הארץ".

כלכלה, יגידו רבים, היא עניין של אמון. לדוגמא, "תוצאות אלו", אומרת הכתבה, "מעידות על כך שהציבור נותן אמון במחויבות הממשלה ובנק ישראל לשמור על האינפלציה בגבולות שנקבעו". אחרים למשל יכולים להמשיך להאמין שמשמעותם של משאלים מסוג זה ששונה מאפס. יתכנו אפילו אנשים שימתחו את גבולות האמונה שלהם עד כדי כך שיאמינו שנחמיה שטרסלר בדק, שקל וחישב, וזוהי מקריות צרופה שהוא התמקם בקצה טבלת המנחשים במרחק המינימלי האפשרי של 0.1% מהבא אחריו ברשימה.

אז מה היה לנו, קבוצה קטנה המוכתרת בשם "הציבור" נכשלת שוב ושוב במתן תחזית סבירה, אך מסיבה לא ברורה מקבלת הזדמנות נוספת לשחק במשחק הניחושים. אולם למעשה מדובר בסוג של צעצוע מנהלים יקר שתכליתו להוכיח "למי יש הכי גדול", ובאופן תמוה מצליח להשתחל לראש הערימה עורך בכיר לכלכלה וחברה בעיתון שמקיים את המשאל. בהחלט לא מה שחשבתם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.