למי מגיע?

איציק ספורטא

נגיד בנק ישראל שעדיין עובד בבנק מקבל שכר ופנסיה מאותו מוסד בו הוא עובד

 (20000 שקל פנסיה, ועוד יותר מ-30000 כשכר), מנכ"ל משרד הביטחון הנהנה מפנסיה משירותו הממושך בצה"ל ושכר מקבל גם תשלום שעות נוספות בסכומי עתק. הוא גם מתעקש שזה מגיע לו כיון שהוא מנכ"ל של משרד גדול. באותה עת אלפי עובדי רשויות מקומיות יכולים למסגר את תלוש השכר שלהם, ואולי למכור אותו כיצירת אומנות, כיון שכסף בבנק הם לא רואים. ישנן רשויות בעיקר ערביות שבהן לא קיבלו עובדים שכר יותר משנה, ויש כבר יוזמות מקומיות בהן גובים מיסים היישר לכיסם של העובדים הגובים ולא לקופת העירייה, עוד רעיון שכדאי לאמץ. כמובן שהלנת שכר אסורה על פי חוק מ-1958, אבל את מדינת ישראל החוק לא בדיוק מעניין כנראה, כמובן שגם הסנקציות בחוק המחייבות תשלום גבוה יותר כאשר מלינים שכר לא יקוימו. אני רוצה לדעת אם ראשי הרשויות וסגניהם ועוד כל מיני יועצים גם הם לא מקבלים שכר, או שהם מוגנים בפני שרירות הלב הזאת. באותו זמן עובדת בעיריית לוד (עירו המאומצת של ראש הממשלה) מתחננת לעובדי חברת החשמל שלא ינתקו את ביתה מרשת החשמל (ידיעות אחרונות 18/1/2004 עמ` 16), אבל מה לנו ולתחנונים. עובדי חברת החשמל אכן צריכים להישמע לה, כעובדים המשתכרים שכר גבוה הם יכולים לסרב לנתק אנשים שאין שום סיבה לנתקם מהחשמל בעיקר כיון שהם אינם משלמים כי המדינה, שהיא במקרה גם בעלים של חברת החשמל, היא זאת שעוברת על החוק בכך שלא משלמת להם את שכרם.

מלבד עובדי המדינה הבכירים שנהנים מכל העולמות, מתברר גם ששועי הארץ נהנים מהטבות במאות מיליונים בלי שום בקרה. האחים עופר שקיבלו עסקה חלומית הנוגעת לבתי הזיקוק, ממשיכים להנות ממכירת החיסול של נכסי המדינה. הפעם זו צים החברה שנמכרה להם על פי גורמים בענף בחמישית ממחירה, ב-236 מליון דולר במקום במיליארד דולר בקירוב. אז בואו ננתק את החשמל מזה וניתן את הכסף לזה. אבל למה תמיד הזה האחרון הוא מספר מצומצם של אנשים רבי כוח שלא צריכים להתחנן ומקבלים הטבות שלא מגיעות להם, והזה הראשון הם אלו שצריכים להתחנן עבור מה שמגיע להם כחוק. בעולם ההפוך שהוא מדינת ישראל כנראה כללי ההיגיון התהפכו בלי להודיע לנו על כך.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. שמעון

    ראשי הערים מעדיפים לא לצאת נגד השלטון מכל מיני סיבות פוליטיות. בדימונה, שם לא קיבלו העובדים משכורת כבר חצי שנה, מעדיף מאיר כהן, ראש העיר להימנע מלמחות נגד המדיניות של גיסו מאיר שטרית (בתקציב משרדו המיותר אפשר לממן שכר חודשי לעובדי מס' רשויות).

  2. יוסי לוס

    אכן, זה רעיון מצוין.
    במסגרת שביתה של עובדי חברת החשמל, הם צריכים להפסיק לגבות כסף מכל מי שצרך מעט חשמל, מתוך הנחה שלאלה יש מעט מאוד מכשירי חשמל בבית.