"הארץ" בעד שביתה

איציק ספורטא

אילו נשאלתם באיזה אמצעי תקשורת סביר לקרוא את המשפט הבא? "נראה שרק השבתת הלימודים, פינוי האשפה ושאר שירותי הרשויות המקומיות, שעלולה להתחיל ב-1 בפברואר, תשים קץ לשערורייה." אפשר להניח שאף אחד מכם לא היה משער שזה נכתב במאמר המערכת של עיתון "הארץ". גם אני הייתי צריך לקרוא את הכתוב כמה פעמים כדי להיות בטוח שהבנתי נכון את הכתוב. אם גם העיתון הזה מתחיל לתמוך בשביתות כנראה הגענו למצב שבו המגזימים בפגיעה בעובדים עברו אפילו את הגבול הליברלי של העיתון הזה. לא זכור לי מאמר מערכת אשר תמך בשביתה כלשהי אי פעם, לעומת זאת זכורים לי היטב אמרי השפר של שטרסלר וטל נגד שביתות. אני בספק אם יש פה שינוי מהותי במדיניות העיתון, אבל גם מאמר אחד שווה משהו.

אם כבר אני מכבד עיתון זה בשבח כדאי מאוד גם לקרוא בו את המאמר המתאר את המצב הבלתי אפשרי של הבדואים בנגב הנפגעים מן הקיצוצים הכלכליים באופן בלתי פרופורציוני. פגיעה זו מתבטאת בעליה בתמותת תינוקות, מ-11.2 לאלף (4.5 באוכלוסיה היהודית) ל-17.1 לאלף (4.0 באוכלוסיה היהודית) בשנים האחרונות. לא צריך להיות גאון כדי להבין שבעתיד הקרוב המצב לא ישתפר אלא יורע וכמו בהרבה דברים אחרים ימצאו את האשם באוכלוסיה הנפגעת. מה צריכה המדינה לעשות פחות או יותר ידוע, אם תעשה זאת אני בספק. רק פעילות ציבורית מקיפה של כל מי שאינו יכול לקבל מציאות זו יכולה להשפיע, כדאי להתחיל מיד כדי שלא יהיה מאוחר מידי.   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אסף דרעי

    אין מחלוקת שהקו המערכתי של הארץ, המותאם לאינטרסי המו"ל, מובל ע"י שטרסלר ושות'.
    ברם, צריך וכדאי לציין לשבח עתונאים אמיתיים ורציניים שעושים כבוד לתואר עתונאי, וכולם מקבלים במה מכובדת בהארץ. אחד הטובים שבהם הוא ללא ספק כותב הכתבה בה מדובר בקטע זה, אביב לביא. עוד לא נתקלתי בכתבה שלו שלא היתה מרתקת וחשובה ונכתבה תוך הקפדה על סטנדרטים עתונאיים מירביים. אחרים שחולקים במה מכובדת זו של כותבים בהארץ עם לביא הם כמובן גדעון לוי ועמירה הס, וגם יוסף אלגזי, רותי סיני ואריה דיין.