כסף כסף תרדוף

איציק ספורטא

בעקבות כתב האישום נגד אפל רבו הדיונים הקשורים לקשריו עם ראש הממשלה ובניו. ככלל נראה שהשתרשה התפיסה שהמדד היחיד לאשמה הוא הרשעה פלילית בלי לקחת בחשבון כללי התנהגות ומוסר שאינם נכללים בקטגוריה זו. רק בנושא הזה אפשר לפתח דיון מעמיק שיכלול בין היתר את הקשר בין משפט למוסר.

כאן אני רוצה רק להעמיד בפרורופורציה הראויה את סכומי הכסף שהועברו לחוות השקמים, כשלושה מליון שקל. השכר הממוצע במשק הוא פחות מ-7000 שקל ברוטו לחודש, יותר מ-71% מן העובדים מקבלים שכר הנמוך מהשכר הממוצע. לחוות השקמים הועברו מידי חודש מעל ל-93000 שקל. שכרו השנתי ברוטו של המשתכר שכר ממוצע הינו 84000 שקל. יוצא מכך שעובד כזה צריך לעבוד מעל 13 חודש כדי לקבל את שכרו החודשי של גלעד. כ-30% מן העובדים משתכרים עד שכר המינימום שהוא כ- 3300 שקל לחודש, עובד כזה יאלץ לעבוד 28 חודשים כדי לקבל תגמול חודשי של הגאון מחוות השקמים. כדי להגיע לסכום הכולל, שלושה מיליון שקלים, אדם שעובד ומקבל שכר מינימום יצטרך לעבוד 76 שנים, ובשכר הממוצע כמעט 36 שנים. לא ידעתי שבחוות השקמים נתגלתה הנוסחה שהאלכימאים שקדו עליה שנים רבות ההופכת זבל לזהב.

שוחד או לא שוחד, סכומי הכסף שמסתובבים בחוגים הללו מדגישים עד כמה השכר בארץ נמוך, ועד כמה מנותקים המרוויחים אותו מכמעט כל אוכלוסיית העובדים בארץ.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שמעון

  "שריך סוררים וחברי גנבים כולו אוהב שוחד ורודף שלמונים יתום לא ישפטו וריב אלמנה לא יבוא אליהם." ישעיה א, 22

  אין יותר מתאים מנבואת הזעם של ישעיהו כדי להבין את המציאות של ימינו. דבריו מבטאים את הקשר קשר בין לקיחת שוחד והתעשרות לבין ההתעלמות של ההנהגה מאמהות חד הוריות וילדים בסיכון.
  האנשים המביעים ביקורת על מציאות זו, מייצגים את מוסר הנביאים של ימינו.

 2. אסף

  נדהמתי לקרוא את הטור של מר אורי אליצור במוסף לשבת של עיתון ידיעות אחרונות, טור לו קרא בשם "משפטוקרטיה" (שם מזלזל לשלטון החוק והעקרון שכולם כפופים לחוק כולל ראש ממשלה)
  בטורו זועק הכותב הנ"ל על העוולה שנעשתה לראש ממשלתינו ובניו המכובדים. הוא שואל ספק בתמימות:":….אולי תסבירו סוף סוף לפשוטי העם פה למטה, מה הבעיה. דודי אפל, איש עסקים ישראלי, מנסה להקים פרוייקט גדול ביוון, ושר חוץ של ישראל מנסה לעזור לו לקדם את הפרוייקט.מה הבעיה?"
  ובהמשך "……מישהו גנב משהו, מישהו הפסיד משהו?נפגעו אינטרסים של הציבור?"
  ומוסיף ואומר ."….ועכשיו בואו נדבר על מה שהמשפטוקרטים קוראים "שוחד". נניח שדודי אפל באמת תרם כסף לקמפיין של אריאל שרון, ונניח שהוא אכן הסווה את התרומה בזה שהוא כאילו שוכר את גלעד שרון וכאילו משלם לו דמי ייעוץ. זה שוחד? תרומה לקמפיין בחירות היא שוחד?"
  אז מר אורי אליצור הנכבד, בשם ה"משפטוקרטים" או בניסוח אחר "האנשים שומרי החוק והרוצים בהמשך אכיפתו של חוק שנקבע ע"י רוב בכנסת" כן זה חשד מספיק לשוחד כדי שניתן לרשויות האמונות על אכיפת החוק לבדוק אותו.
  הדהלגיטימציה שאתה וחברים מהימין הפוליטי מנסים לעשות למשטרה ולפרקליטות, העושים לילות וימים כדי לברר אם החשד מבוסס מספיק, הוא מגוחך, בסופו של יום האמת תצא לאור ואם היא תראה שכן יש כאן חשד ממשי, יוגש כתב אישום ואם גם בהמ"ש ישתכנע שנעשתה העבירה האמורה ימוצא הדין עם העבריינים לכאורה.
  הניסיון הפתאטי של אנשי ימין לבסס כאן חשד למוניפולציה של השמאל המנסה להפיל את ראש הממשלה בכל הכלים האפשריים הוא ניסיון שראינו בעבר בשעה שמר בנימין נתניהו היה ראש ממשלה, וכפי שאמון הציבור נותר איתן ונותן מבטחו ברשויות המקצועיות האמורות על אכיפת החוק כך יהא גם הפעם.
  מעל לשא' של עמדה פוליטית כזו או אחרת, מרחף קיומו של שלטון חוק, בוא לא נשבור את כללי המשחק הדמוק' בשם גחמה פוליטית כזו או אחרת, שכן שבירת כללים אלו יכולה להוביל לפירוקה של החברה בישראל ולכאוס טוטאלי שינבע מחשד של כל עציר וחשוד שמאחורי פעולות האכיפה עומד אדם המנסה להתנכל לו בשל עמדות כאלה ואחרות.
  אגב, לשם הפנמת עבירת השוחד כפי שמוגדרת בחוק העונשין מר אליצור היה רק צריך לגשת לס' 290-297.
  להתעלם מהחוק ולתאר את הסיטואציה בתוך סיפור אגדה של האחים גרים, זה נשמע הרבה יותר טוב והרבה יותר קל מאשר לנסות, בטור אישי בעל יכולת השפעה כה נרחב, להתעמת עם החוק ולנסות להראות ולשכנע בסתירות (באם קיימות) בינו ובין הסיטואציה של פרשה אומללה זו.
  ולסיום, ספק בהלצה אגיד, כאיש המזהה את עצמו כחלק מהשמאל, האם נראה לך היום שיש משהו בשמאל שמעוניין שרא"מ יעזוב את תפקידו? הרי בשמאל, כיום, אין מנהיגות אלטרנטיבית (יוסי ביילין? שמעון פרס? אפילו את השמאל העלאת שמם כאלטרנטיבה אינה מצחיקה) ובימין נראה כי המנהיג הבא של הליכוד יהיה מר בנימין נתניהו, ואת זה השמאל בטח שלא רוצה.

 3. גל לוי

  אז קודם כל, קשה להטיל ספק בכך שבעלי האינטרס המובהק בחיסולו הפוליטי של שרון זהו קודם כל הימין המתנחלי. דבר שני, קצת חבל לפגום בתמימותו של אסף, אך האם באמת שלטון החוק הוא הקלף המנצח בפוליטיקה הישראלית? הצביעות של אליצור ברורה ושקופה, וכל מילה נוספת מיותרת. הבעיה עם עלילות שרון ובניו אינה במישור הזה, אלא כמו שכבר איציק כתב כאן, ברמה המוסרית פוליטית. ראו מה קרה אתמול, כאשר דרעי נעשה יועץ לעניני ההגנה של אפל. כמו שהשמאל טעה אז כאשר הוא קרא את "משפט דרעי" כשאלה של שלטון חוק, ולא כשאלה פוליטית, כך גם אסף טועה כאן. המהלך שיוזם אפל, ואליו מצטרף אליצור, זה הפיכת הפרשה ל"משפט פוליטי". לכן, גם התגובה משמאל צריכה להתקיים במישור זה. וכאן מה שחשוב זה להמשיך את מהלכו של ספורטא, כלומר לחשוף את השחיתות ואת אי-המוסריות של חברה שבה "הכסף הגדול" מניע את הפוליטיקה. בהקשר זה, גם התרומה של אפל למסע הבחירות היא מעשה פוליטי חוקי, אך עדיין בעייתי מבחינה מוסרית. לכן, לצורך הדיון, החוק לא מעניין אותי כלל. הנכונות של אליצור לקבל את המוסריות המעוותת הזו, היא הרבה יותר חמורה, וזו מטילה צל כבד על התטעונים האידיאולוגיים לכאורה שלו ושל חברו ישראל הראל המציגים את הערכיות של החברה המתנחלת. מסתבר שזו, בשם מה שהיא אוהבת להציג כאידיאולוגיה, מוכנה להכשיר כל שרץ.

 4. עמידרור תר-מכורה

  גל אתה צודק בכל מילה שלך , אבל עליך לזכור תמיד כי אליצור, הראל ושאר החבורה המתועבת הזאת גזלה מהמדינה ב-35 שנות הכיבוש הארורות, סכום דימיוני ממש של כחמישים מיליארד דולר. שער בנפשך שהסכום האדיר הזה היה מושקע באותם מזרחים שנזרקו כמו שקים של תפוחי-אדמה באישון לילה, במקומות שכוחי-אל ,בתואנה כוזבת של פיזור האוכלוסיה,ושל כור ההיתוך . למעשה גם לא מדובר על כור-היתוך , זאת משום שבכור-היתוך אינך יודע איזה מין מסג של מתכות ייצאו מן הכור אחרי שסיים את פעולתו. כאן היתה ידיעה מוחלטת בדבר התוצאה הסופית: מחיקה טוטלית של כל התרבות המזרחית, כלומר היהודית -ערבית.
  הלב בוכה ממש על חמישים מיליארדי הדולרים האלה שירדו לטימיון, לטובת כובשים ארורים ובני-בליעל של ממש.

 5. אסף

  יצירת צד אחד של מפה פוליטית שאמון על שלטון החוק וצד אחר שמפר אותו ולא יודע וספק אם מבין את כללי הדמוק' זאת בדיוק הטעות שמר אליצור וחבריו לחלק ההזוי בימין מבקשים מאיתנו, אנשי השמאל שנעשה.
  אני מאמין שללא צל של נאיביות ומתוך הכרה של המציאות, ניתן לאמר שרוב רובם של תושבי המדינה כולל הימין רוצה בשלטון החוק, אינו מעוניין בכאוס, המאבק בשירת הברבור הזאת (יש שיגידו צליעת הברווז) של שרון לפני נפילתו מהשלטון (כפי שאני מאמין שיקרה) אינה בגוון פוליטי אלא על בסיס של רצון לקיים את אחד מעמודי התווך של חברה והוא קיומם של נורמות התנהגות ברורות (חוקים) שנקבעו ע"י רוב באסיפה מסודרת ונאכפות על כולם.
  להגדיר את הנושא הזה בתור מוסריות פוליטית?? ניתן אבל, לדעתי זה לא משנה מהותית כי חוק אמור להביע בחלקו את מה שהחברה רואה כמוסרי עם זאת יש דברים עק' מוסריים שהחברה בוחרת שלא לעגן בחוק, מסיבות שונות ומגוונות ובחלק מהמקרים הדבר נובע ממדרג חשיבות.
  ברגע שהעק' כן נקבע בחוק יש לו יותר תוקף מאשר אשמה בעלמא של חוסר מוסריות פוליטית, יש פה חוסר מוסריות פוליטית שקיבלה גושפנקא של החברה, או יותר נכון של נציגיה.
  בוא נשאיר את המאבקים הפוליטיים לדברים הפחות חשובים ואת דרישתנו בנקיון הכפיים של נציגיינו נשאיר כקונצנזוס כהיבט וצורך לאומי.

 6. גל לוי

  כפי שכתבתי, החוק לא מעניין אותי רק לצורך הדיון. לא בגלל שהוא לא חשוב. אבל מה יצא למאבק על שלטון החוק מפרשת דרעי? שהוא עכשיו היועץ של אפל לענייני מאבקים פוליטו-משפטיים? ושש"ס, במקום להיות הכוח המגייס של המזרחים לתקופה של פוסט-סכסוך (ישראלי-פלסטיני) היתה למפלגת אופוזיציה כנועה וחלשה.
  המקרה של אפל ושרון הוא שונה, כמובן. לי אין ספק שזו שחיתות במובן הרע והמסוכן ביותר של המילה. אין לי כל כוונה להכשיר את השרץ הזה. אבל, שוב, הזירה למאבק היא פוליטית ולא משפטית. אני לא מאמין בקונסנזוס על שלטון החוק, גם אם אני מסכים איתך, אסף, שמרבית האוכלוסיה מעונינת בו. אך ברגע ששרון ואפל מגייסים את עצמם למאבק פוליטי, גם ההתנגדות צריכה להיות במישור הזה. ולא בניסיון להיות מגיניו של שלטון החוק. זה תמיד נראה פתטי כמו פרצופו הפוליטי של טומי לפיד.
  ואגב, עמידרור, אני ממש לא מתפלא על החבר'ה הנפלאים. אם כבר מדברים על שחיתות ….