החתן החדש וההיסטוריון החשוך

יוסי דהאן

פרופ` אברהם רונן, פרופ` ג`ון בייל והד"ר אסתר לוינגר, החליטו להעניק, בשמי ובשם כל מי שכלול בקולקטיב המכונה "החברה הישראלית", את פרס ישראל ליגאל תומרקין – גזען וולגארי, שתרם במהלך הקריירה רבת השנים שלו תרומה משמעותית לתיעוב נשים, שנאת מזרחים, רדיפת דתיים וקבוצות מיעוטים אחרות. (אף מילה על פעילות רבת שנים זו הבוקר בדיווח אודות חתן הפרס ב"הארץ").

על פי מדד הגזענות הישראלי, העיתונאי המנוח שמואל שניצר, שממנו נשלל הפרס בשל התבטאויותיו החשוכות כלפי האתיופים, הוא נלסון מנדלה לעומת תומרקין.

לנוכח העובדה שהומניסט אחר, חיים חפר ועוד כמה טיפוסים מגונים זכו באות הכבוד המפוקפק הזה. הטקס הממלכתי השנתי של נכבדי האומה בירושלים, הופך אט אט עבור רבים בחברה הישראלית, לטקס הענקת אות הקלון .

מאמר ביקורתי, חד וארוך של ברוך קימרלינג על בני מוריס ב History News Network,

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דוקומדיק

  ההתייחסות הביקורתית שניתן לראות כאן מדי פעם לדיווחים ב"הארץ" מזכירה שברון לב של אוהב מאוכזב. מזרחיים וסוציאליסטים ככל שתהיו (או נהיה, לא אוציא עצמי מהכלל הזה), "הארץ" הוא עדיין מדורת השבט שלכם, מתוקף היותו מה שהוא ומעצם היותכם אתם חלק מאלו שיש להם בחברה הישראלית – ולא משנה מהיכן באתם ולאן אתם רוצים להגיע. כמובן שאני פוסל גם במומי.

  ואם כבר "הארץ": לרגל "יום המאבק באנטישמיות" (מה זה? למה דווקא היום?) טרח העיתון וציטט בעמודו הראשון סקר שערך מקבילו האיטלקי "קוריירה דלה סרה". 9% ממשתפי הסקר אמרו כי "אינם מחבבים את היהודים וכי אינם נותנים בהם אמון", וקצת יותר מ-4% סבורים ש"היהודים צריכים להסתלק מכאן". 46% מהנשאלים סבורים שהיהודים "שונים" מאזרחי המדינות שבהן הם חיים ו-16.9% השיבו כי הם סבורים שהיהודים הם לא "באמת" בני ארצם. 40.5% מהנשאלים ענו כי ליהודים שחיים במדינתם "יחס מיוחד לכסף", וכ-18% אמרו שהם חשים שהיהדות היא דת "לא סובלנית".
  לגבי היחס לכסף, דו"ח רכלבסקי שמופיע אף הוא באותו עמוד מלמד שלא מדובר באנטישמיות אלא בהערכה ממעיטה של המציאות. את הטענה שמקומם של היהודים אינו בחו"ל ניתן לשמוע מכל שליח סוכנות ממוצע. ואת כל השאר שמענו כבר מתומרקין.

  מילא זה. ברור שאף אחד לא טרח לנתח ולפלח את בסיס הנתונים של הסקר, ו"הארץ", במקצועיות אופינית, מצטט כלשונו בלי סימן שאלה קטן אחד פקס ששלחו אליו יחצני, עסקני ומארגני יום המלחמה באנטישמיות. עד כדי כך "הארץ" מתמסר, שהוא מוסיף ומדווח כי "הסקר העיד גם על שילוב עמדות אנטי-ישראליות בעמדות האנטישמיות. כשישית מהנשאלים השיבו שעדיף לו מדינת ישראל לא היתה קיימת, וכ-68% מהנשאלים השיבו כי אף שלישראל יש זכות קיום, ממשלת שרון "מקבלת הכרעות שגויות". כ-71% מהנשאלים אמרו שישראל צריכה לסגת מהשטחים – בתמורה לכך שהפלשתינאים יפסיקו לתקוף מטרות ישראליות".
  אכן הגדרה חדשה לאנטישמיות: הטענה האיומה והגזענית שלא תעלה על הדעת כאילו "ממשלת שרון מקבלת החלטות שגויות". ומכאן שישראלי או יהודי שסבור כך, חלילה, ולא מתאחד מאחורי המנהיג, לוקה בשנאה עצמית יהודית טיפוסית. תשאלו את המאור הגדול של "הארץ", אמנון רובינשטיין (שהיום גילה – שם, שם – גן יהודי ייחודי – מתברר שהוא לא סתם משפטן, הוא עבר הסבה לרפואה משפטית)

 2. יהוא חרשתנים

  הערב בחדשות ערוץ 2 הצהיר הגזען המחליא:" יש לי פיוזים של מרוקאי, מה לעשות ככה זה במזרח, שהמזרחים יפסיקו להביא ילדים לעולם שאני אצטרך לפרנס אותם". עד כאן הציטוט מפי החלאה.
  אבל מי שמכיר את החלאה יודע כי אין בכך שום חדש. המפליא בכל הענין (יהיו מי שיאמרו שאני תמים), שהגזענות של החלאה היתה ידועה זה מכבר לקבוצה שבחרה בו, ולמרות זאת הם בחרו להעניק לו את הפרס.
  אבל בעצם על מה יש להתפלא כאן, שהרי בכל הוועדות יושבים אשכנזים בלבד, והם בוחרים שנה אחרי שנה את בני עדתם ובני חוגם, ולמעשה צריך לקרוא לפרס הזה פרס אשכנז ולא פרס ישראל.הם כמובן ידעו היטב לתרץ את הבחירה שלהם, כמו שהם מתרצים כל הזמן את הגזענות האיומה כלפי המזרחים (גזענות שהתחילה כבר לפני כ-80 שנה בקבוצת כנרת המיתולוגית, שם ישבו ראשי הציונות "הסוציאליסיטית") בתירוצים מתירוצים שונים.
  אבל אין צורך להתייאש. על אף כל נסיונות הדיכוי הברוטלי והמבחיל של ההגמוניה השולטת במזרחים זה יותר מחמישים שנה (לצורך הענין, אין שום הבדל בין האשכנזים מתנועת "העבודה" לאשכנזים מהליכוד- אדרבא אלה מהליכוד דוגמת אולמרט ולבנת עוד יותר גרועים), קם דור חדש של מזרחים . אמנם כיום הוא במיעוט אבל אי אפשר יותר לדכאו. הוא מכיר היטב את המציאות,יודע לנתחה ,והוא אומר עד כאן!

 3. דודי מחלב

  לא רק חתני פרס ישראל , הגזענים שבהם, אשמים… הרכבי הוועדות השונות לדורותיהם מורכבות מגזענים מובהקים, לא סמויים חלילה. שהרי אם נניח אחרת לא נצליח להסביר את מצעד הגזענים , עליו נמנים פורשטיין , פרקנשטיין ,שניצר ועתה החלאה הגזענית תומרקין. מצד שני הנה מתגשם חזון המדינה האירופית , במובנו הרע , של לפיד ושותפיו לממשלה.

 4. דוקומדיק

  האייטם בגלריה שאותו צירפת הופיע יום לאחר הידיעה הניטרלית לחלוטין בעמודי החדשות. יש לפער בהתייחסויות קשר הדוק לזהותם הפוליטית והמינית של עורכי החדשות ועורכי גלריה, תאר לעצמך. תתפלא, גם עיתונאים הם בני אדם, במקרה הטוב, על כל הכרוך בכך. אפילו אלה מ"הארץ".

  האם נוסח תגובתי יזכה אותי בפרס ישראל, לשיטתך?

 5. יוסי לוס

  גם סמדר שפי, שכתבה כתבה רבת פנים ומרשימה אשר העמידה את תומרקין במקום הראוי לו מבחינות שליליות וחיוביות כאחד, נמנעה מלציין במפורש את המזרחים כאובייקט שנאה ובוז של תומרקין.
  זו אינה הפעם הראשונה שאני נתקל באנשים רהוטים ורגישים לעוולות אשר שואפים לתיקון המציאות הגזענית, ומשום מה, כאשר הם צריכים להגות את השם המפורש "מזרחים", הם לא מצליחים לעשות זאת.
  "נשים, דתיים, בעלי דעות ימניות, וקבוצות נוספות." זה מה שהיא כתבה ולא יספה.
  בלי ציניות בכלל, אני לא מבין למה זה קשה כל כך. האם אין התאמה שנמשכת עשרות שנים בין מעמד כלכלי, תרבותי, חברתי, השכלתי… בין מזרחים לבין אשכנזים? האם, למרות "נישואי תערובת" (שהוא ביטוי גזעני) אין יותר מזרחים ואשכנזים בחברה הישראלית? האם המחקרים של שלמה סבירסקי, ברברה סבירסקי, יוסי דהאן וחוקרים אחרים במרכז אדוה אינם אמינים, אינם מספקים או מה?
  אנא, עזרו לי להבין. מה כל כך קשה?

 6. דוקומדיק

  צודק יוסי לוס. תומרקין שפך את מררתו על המזרחים, שפי ב"הארץ" התעלמה, ספק אם היא מודעת או יודעת למה. עיתונים אחרים התייחסו להשתלחויותיו בתימנים ובמרוקאים. מן הסתם, משום שיש להם יותר קוראים ימנים ומרוקאים.

  ועכשיו שאלה ליוסי (לוס, אבל מצדי גם דהאן ויונה): נניח שאנו מבינים למה התכוון תומרקין כשדיבר על מזרחים, ולמה "הארץ" התכוון כשנמנע מלאזכר אותם. אבל למה אנחנו מתכוונים, כשאנחנו מדברים על מזרחיותנו? לגנים, ומכאן הדיון בנישואי תערובת? תסלחו לי, זו במקרה הטוב בדיחה ובמקרה הרע מזכיר ריח של ציקלון בי. לתרבות? איזו בדיוק? של תור הזהב בספרד?

  ישנן כמובן עוד אופציות. דעתי בעניין די מגובשת. אבל הייתי שמח קודם לשמוע אחרים. בתקווה אמיתית לדיון שהוא מעבר לתיוג הרגיל

 7. יוסי לוס

  בוקר טוב דוקומדיק,
  אני מבין שאני עומד כאן ועכשיו מול בוחן פתע. בסדר.
  כתבת: "למה אנחנו מתכוונים, כשאנחנו מדברים על מזרחיותנו?"
  ראשית, אין לי מושג מי אתה, ולכן אין לי מושג מי אלה "אנחנו".
  לא אני ולא יוסי דהאן ולא יוסי יונה ולא אף אחד מהמזרחים יצר את הקטגוריה של "מזרחים". מי שיצר אותה היה דור המייסדים. התימנים, המרוקאים, העירקים, הבוכרים… לא ידעו שהם "מזרחים" עד הגיעם לישראל. האשכנזים המייסדים הגדירו אותם כך. הגדרה זו נכפתה עליהם ושימשה כדי להדיר אותם, להשתיק אותם, להפלות אותם, לדכא אותם בתחומים מתחומים שונים של החברה והתרבות הישראלית.
  המייסדים הגדירו את כל מי שנראה להם ערבי, אבל הוא יהודי, כ"מזרחי". כך, ניצולי שואה מבולגריה ויוון, נדחסו לאותה קטגוריה כמו מהגרים מארצות המזרח התיכון וצפון אפריקה. הקווים המבחינים הם קווים גזעניים אירופאים מוכרים לעייפה.
  לחילופין כינו אותם "בני עדות המזרח", "מזרחים", "פרענקים", "שוורצעס" וכו'. עד היום יש שמכנים אותם "ספרדים" ובכך חושפים חלק מהבורות האשכנזית, שכן חלקם לא היו מצאצאי מגורשי ספרד ולכן לא היו "ספרדים". העירקים והתימנים, למשל. העיקר בהגדרתם היתה שהם כמו ערבים. לכן, התופעה של היעדר מודעות אצל אנשי שמאל רבים לדיכוי מזרחי ומנגד רגישות עמוקה לפנים הרבות של הדיכוי הפלסטיני היא בעייתית.
  התשובה לשאלתך, אם כן, טמונה בהגדרה של "מזרחים" אשר נטבעה על ידי המדינה הישראלית והיישוב היהודי בטרם המדינה. כל מי שהם הגדירו כ"מזרחי" כדי לשלוט בו, לנצל אותו, לדכא אותו, להפלות אותו, להשתיק אותו, הוא בעיני מזרחי. לכן, אם ההתייחסות שלי נראית לעתים גזענית, קרי מפרידה בין אשכנזים למזרחים על פי מוצא, אין זה אלא בגלל ההגדרה הגזענית של המדינה. ההבחנה הזו נכפתה עלי. לא בחרתי בה. לכן, צריך להיזהר שלא ליפול למלכודת ולהפוך לדמות הראי של מה שאתה נאבק בו, כפי שקורה לרבים וטובים. לכן, יש גם יש כאלה שנסחפים בכעסם כי רב אל הגזענות ההפוכה. בקשת הדמוקרטית המזרחית לשמחתי נתקלתי במעטים כאלה שבאו והלכו להם לדרכם. אחרת לא הייתי חבר בתנועה מזה למעלה מ- 6 שנים. אני לא מזוכיסט.
  יש כאלה שירחיבו את ההגדרה ויאמרו שגם כל מי שמזדהה עם קורבנות הדיכוי המסוים הזה הוא מזרחי, ואז גם אני אכלל בהגדרה, שכן אני בן לפליטים מפולין שבאו ותפסו את מקומם של מי שהפכו להיות בעקבות כך פליטים פלסטינים. אבל, הדבר האחרון שמעניין אותי הוא האם אני מוגדר כמזרחי או לא. די נמאס לי להתעסק בסוגיה הזו.

  הגיע הזמן שיותר פעילי שמאל יכירו בכך שהתעלמותם ארוכת השנים מדיכוי המזרחים ולעתים אף הצדקתו תרמו את חלקם להעמקת הדיכוי וכן, וזה מה שמטריד אותם, להרחקת המזרחים מעמדות שמאליות ולכן תרמה בעקיפין להמשך הכיבוש המנוול. הגיע הזמן שיפסיקו להיכנס לפניקה בכל פעם שהם שומעים את המילה "מזרחי". זה לא הורג. אני עד. אני שם כבר מספר שנים. למדתי המון והכרתי אנשים יקרים ונדירים. כדי למצוא דרכים לשנות את המציאות הדכאנית, צריך להכיר במגוון מנגנוני הדיכוי שקבוצות שונות בישראל סובלות מהם. הכרה בסבל של אחד לא ממעיטה מהכרה בסבל של אחר.

 8. דודי מחלב

  ליוסי לוס: מילים כדורבנות. ניתן היה להוסיף לדוקומדיק ולאחרים רשימת ספרים ארוכה שיכולה להיות ראשיתו של דיאלוג אינטלקטואלי , על דרך מה שקורי "מיזוג אופקים" בהרמנויטיקה של גאדמר. אולם מה לעשות ויש לי הרגשה (אני מקוה שאינני חוטא לחברה האלה) , שכל המטרה של דוקומדיק ודומיו איננה אלא ניגוח והתנצחות משמימה. מה כל כך מסובך כאן כאן להבין. הרי אותות הדיכוי של המזרחים והפלסטינים אוידנטיים לגמרי. מה נדרש כאן להוכיח , כל שצריך זה שכל ישר ולב פתוח. אולם יש אנשים שבורות ,כנראה, היא נר לרגליהם והכחשה,כנראה, היא מוטו חייהם. בכל מקרה שפתיים יישקו ,כך נאמר על הסברך.

 9. דודי מחלב

  ועוד: בורות , הכחשה, התעלמות מדיכוי הזולת וסבלו, כל אלה אינם הישג אנושי ,ואינם עושים ומעצבים אנשים טובים,הגונים ומוסריים. לא אנושית ולא אזרחית.

 10. מתיתיהו שמואלוף

  אין לאנשים מושג על הנרטיב המזרחי, ואין להם מושג על אופי המאבק, אבל הם יתקלו בנו, וילמדו ואם לא אז עוד פעם ועוד פעם עד שהנרטיב המזרחי יהיה לנרטיב רשמי באוניברסיטאות ובבתי הספר ויכירו אותו במחקר העולמי גם !
  גם אם הם לא יסכימו הם ילמדו, שקימת דעה אחרת !

  חבל רק שהרוויוניזם ההיסטורי שחל בכתבי ההיסטוריונים האשכנזים החדשים ד"ר פפה ופרופ' מוריס לא חל גם על הנרטיב המזרחי ואנשים כמו פרופ' אלה שוחט או ד"ר סמי שלום שיטרית גלו מכאן .
  ולדעתי המקום האקדמי חשוב לנרטיב המזרחי, כדי שיבינו את הפשעים שהפרוקייט הציוני עשה {בטלאולוגיה גמורה אך גם דרך מושג "הפרוייקט ההגמוני" הגרמאשייני, שאינו מציין כוונה מודעת של סובייקט מאוחד, או של קבוצת יחידים קושרי קשר, אלא מתעצב בין סובייקטים שזהותם אינה קבועה מראש ומתגבשת ומשתנה תוך כדי התחככותם של אלה באלה } כלפי מהגרי מדינות האיסלאם והמיזרח התיכון .

 11. דוקומדיק

  אתה בטוח שהגבת למה שכתבתי? או שהבנת? לא ממש הבנתי את הקשר. תנשום עמוק, תספור עד עשר, ואל תנסה להרשים אף אחד עם ההרמנויטיקה של גאדמר, אם בכוונתך להגיב שוב.

  אסביר לאט: אני מסכים עם כל מילה של יוסי לוס. אבל לא זו היתה השאלה (זה גם לא היה מבחן). אם לא הבנת אותי, דודי, ספק אם הבנת את גאדמר

 12. דודי מחלב

  אם כל מה שאתה יכול לייחס לכותבים כאן , לי ולשכמותי , אודות מזרחיות כאילו ונתכונו לגנים או לתור הזהב בספרד המוסלמית, הרי שאתה מעיד על חוסר ידע בסיסי , וזה בלשון המעטה. עצה בחינם: שב ולמד .

 13. מוני כריות

  לדוקומדיק, אני עדיין חייב לך חוב קטן ב עקבות רשימתה של יונית נעמן.
  כזכור, כתבתי שם בתגובה לדבריו של דוד גבאי (כ"כ הנראה עוד משת'פ קטנצ'יק של האשכנזים), שייקח דוגמא ממוריס פתאל- הלא הוא משה שחל . הדגשתי שהקריירה של מוריס החלה בימיה של אחת מגדולי הגזענים בתולדות הציונות האשכנזית: גולדה מאיר.
  אתה דוקודיק הטעמת כי הקריירה של שחל החלה בימי ואדי סאליב. זה אמנם נכון. מוריס פתאל הצעיר היה אז יד ימינו, המשת'פ, המלשינון הנאלח נגד אחיו המזרחים, של הבריון יוסף אלמוגי, ההוא מפלוגות הפורעים של "הפועל". ואולם, הקריירה של מוריס המלשין החלה לצמוח, אם יורשה לי להתבטא כך,פחות או יותר בימי גולדה. מוריס המלשינון, לא היה עדיין מוכר בימי המרד המפואר, מרד וואדי סאליב.
  אתה, דוקומדיק, טענת כי מורס פתאל- אינו מהווה דוגמא. אני לעומתך טוען כי זאת דוגמא באבואהה..
  אם למוריס פתאל_שחל ( שכמובן נאלם דום בימי המרד השני- זה של הפנתרים השחורים) והיה כל ימיו במפלגת העבודה( השמאל עאלק) עבד נרצע של האשכנזים שם, לא הלך בקידום, הפראייאר הזה (למרות מה שמדובר באחד מגדולי התחמנים, התתככנים והערמומיים ביותר, בפוליטיקה הישראלית) חשב שהגזענים שם באמת ובתמים יאפשרו לו להיות שר חוץ או ראש ממשלה. ובכן, אם למוריס זה לא הלך, קל וחומר ובן בנו של קל וחומר, זה לא יילך גם לדוד גבאי. אדם שכל מעייניו נתונים להתלקלקות מבחילה ומעוררת קבס של ממש ,לאשכנזים.
  דוקומדיק, תפסיק לחשוב שאתה החכם מכולם באתר הזה, ולהבא חשוב היטב לפני שאתה בא לתקן אחרים.

 14. דוקומדיק

  מר מחלב היקר, תודה על המלצותיך המלומדות. לא אשחית יותר מזמנך היקר ולא אנסה לטעון שנית שהתכוונתי לדבר מה אחר ממה שנתפס בהבנתך העמוקה מני ים. והיה ואעז להתבטא בעתיד בפורום זה או בכל פורום בעתיד, אנא ראה את דברי, יהיו אשר יהיו, כאילו אינם נוגעים כלל אליך, ו/או אל בני עדתך, מגדרך, השקפתך או משפחתך, יהיו אשר יהיו. או מוטב, כאילו לא נאמרו כלל.

  בדרך כלל אני דואב על ש"העוקץ" אינו זוכה לכמות הגולשים לו הוא ראוי. אלא שלמקרא דבריך, שמחתי שרק מעטים ייחשפו למה שאתה מייצג. והכוונה אינה לעמדות כשהן לעצמן, אם ניתן לכנותן כך, אלא לגישה הצדקנית-בכיינית-מתנשאת, שילוב שמבהיר היטב מדוע אתה ושכמותך לעולם לא תקדמו במילימטר אחד רעיון אחד בעולם האמיתי, או דיון רציני אחד בעולם הווירטואלי

 15. דוקומדיק

  אין לי מחלוקת איתך לגבי גזענותה של מפא"י, או של ישראל בכלל, והערתי ששחל החל בשירותיו הטובים עוד בוואדי סאליב רק מחזקת את טענתך שלך – ונאמרה לצורך הדיוק ההיסטורי ותו לא.
  אני מסכים גם ששחל ניחן בכל התכונות השליליות הנדרשות כדי ללהגיע לצמרת הפוליטיקה. עם זאת, פשוט בלתי ניתן להוכחה שדווקא מזרחיותו היא שמנעה ממנו את ראשות המפלגה או הממשלה. הראיה היחידה היא דבריו שלו, ועליו, נסכים, קצת קשה לסמוך.
  אגב, היה נחמד לו הייתי החכם מכולם באתר הזה או באיזשהו אתר. אמה מה, אני לא, בעוונותי. מקסימום לא טיפש במיוחד (אם כי דודי מחלב עשוי לחלוק עלי גם בנקודה זו)

 16. קורא נאמן

  אשמח מאוד, אם האווירה באתר הזה תהיה קצת יותר ידידותית, חכמה, רחומה, אנושית במקום תוקפנית, פוגעת ושחצנית. התגובות כאן מתחילות להיראות כמו תגובות ב- YNET. תגובות כאלה ירחיקו אותי ואני מניח שגם אחרים מקריאה של האתר הזה בכלל. יש לי דברים הרבה יותר מעניינים לעשות מאשר לקרוא התנצחויות אישיות והטחת רפש זה בזה.

  יש לנו די אלימות בארץ הזאת. האם אי אפשר, לפחות כאן, במקום שבו מתקבצים קוראים וכותבים ששואפים לחברה אנושית יותר, חומלת יותר, הגונה יותר, שוויונית יותר, לגלם בעצם ההתבטאות והקריאה שלנו את השאיפה הזו?
  אם אתם לא חושבים שאני צדקן מדי עד כה, אז יש לי שתי בקשות:
  האחת נוגעת לקריאה של מה שמתפרסם באתר. בבקשה מכם, אנשים טובים, תקראו עם קצת יותר חמלה מהרגיל. בסופו של דבר, אין ספק שלכל מי שכותב כאן יש כוונות טובות לגבי בני אדם באופן כללי. כולנו בורים במידה מסוימת, ויודעים טוב מזולתנו דברים אחרים. קיראו את הדברים מתוך הנחה שהאיש או האישה שכתב את המלים הללו, כתב אותן מתוך מצוקה מסוימת, מתוך מועקה מסוימת ושלכל היותר הוא לא מבין משהו או לא יודע משהו.

  השניה נוגעת לכתיבת תגובות. אנא מכם, אם מישהו מביע עמדות מעצבנות ואפילו מעצבנות במיוחד, תכתבו מיד מה עולה בדעתכם, אבל אל תשלחו את התגובה. המתינו מספר שעות. לא סביר שבשעות אלה יקרה דבר מה שיהפוך את התגובה שלכם ללא רלבנטית. קיראו אותה שוב לאחר מספר שעות, וחישבו שוב, רגועים יותר, האם באמת נכון, חשוב, ראוי וגם מועיל שמלים אלה יפורסמו באתר. תקנו מה שדורש תיקון ורק אז שילחו.
  אם יש ברשותכם פיסת מידע מסוימת או תובנה מסוימת שנראה לכם שהיא חסרה לו ועשויה לעזור לו, העניקו לו אותה. העניקו אותה מכל הלב, אבל חישבו גם על הדרך הנכונה והנבונה לעשות זאת, כדי שהוא גם יהיה מסוגל לקבל אותה. אם תתנו לו אותה תוך העלבתו, השפלתו ותקיפתו, הוא לא ייקח אותה.
  תודה.

 17. דודי מחלב

  לדוקומדיק. אני מודה לך על ההצעה לסיים את הדיאלוג בינינו , לא ענית עלי טענותי וכפי שכתבתי אתה כנראה כותב רק מתוך מגמת התנצחות משמימה. באמת חבל לי להשחית את זמני. גם חבל לי לנהל דיאלוג מסוג זה , זה מוריד את הרמה של העוקץ, היה שלום.