עוד מדו"ח השכר

איציק ספורטא

כבר בטח שמעתם/ן הכל בנושא דו"ח הוצאות השכר לשנת 2002 מלבד הנושא הכאוב הנוגע לשכר גבוה מידיי לבכירים ושכר נמוך מידי לעובדים רגילים יש בדו"ח הנוכחי זיהוי מגדרי של נושאי המשרה הבכירה.  זיהוי זה מאפשר לבחון הן את ייצוגן של נשים במשרות הללו והן את פערי השכר בין נשים לגברים. מקוצר זמן בחנתי עובדים בכירים בשלוש קטגוריות, גופים נתמכים הכוללים בעיקר שרותי בריאות ואוניברסיטות, רשויות מקומיות כשמן כן הן, וחברות ממשלתיות כמו בזק, תעשייה אווירית ועוד.

בגופים נתמכים הנשים מהוות כ-21% מן הבכירות, ברשויות מקומיות כ- 18% וראו זה פלא בחברות ממשלתיות רק כ-8%. הבדלים אלה הם משמעותיים גם כיון שהשכר הממוצע בחברות הממשלתיות גבוה הן מהשכר בגופים הנתמכים במעט (כ-400 שקל)  והן ברשויות המקומיות בהרבה (8000 שקל).

אדון בעוד שני מספרים האחד, היחס בין שכרן ללא תוספות של נשים וגברים, והשני אותו יחס בשכר הכולל. שני מדדים אלו נמצאו כחשובים כיון שהפער בשכר ללא תוספות כמעט תמיד קטן יותר מאשר הפער בשכר הכולל. בגופים הנתמכים שכרן של נשים גבוה ב-5% משכרם של גברים אבל כאשר לוקחים בחשבון את ממוצע השכר הכולל נשים משתכרות כ- 90% משכרם של גברים. ברשויות המקומיות נשים משתכרות כ- 88% משכרם של גברים והשיעור עולה ל- 92% כאשר בוחנים את השכר הכולל. בחברות ממשלתיות נשים משתכרות 84% משכרם של גברים והיחס הזה יורד ל-75% כאשר לוקחים בחשבון את השכר הכולל. כך שבשתי קטגוריות אכן הפער בין שכרם של נשים וגברים גבוה יותר כאשר לוקחים בחשבון את השכר הכולל (גופים נתמכים, חברות ממשלתיות) ובקטגוריה אחת (רשויות מקומיות) הפער מצטמצם.

הממצאים הראשוניים הללו מראים שגם בתפקידים בכירים עדיין יש פערי שכר משמעותיים בין גברים ונשים, פערים גדולים במיוחד נמצאו בחברות הממשלתיות, שם שכרה של אישה היה צריך לעלות בשליש כדי להגיע לשכרו של גבר. כמובן שלא בחנתי את התפקידים אותם ממלאות נשים לעומת גברים, אבל כיון שאנו עוסקים בבכירים אפשר היה להניח שפערי השכר ייעלמו. ככלל אני פחות מתעניין בשכרם/ן של בכירים וגם בכירות, תמיד אני אומר לסטודנטים מי שמשתכר מעל ל-15000 שקל לא מעניין אותי, אבל כן מעניין לראות שגם שם הפערים בשכר קיימים. הייתי  רוצה שבעתיד יזוהו הבכירים/רות גם על מי מוצא, דת ולאומיות כדי שנוכל לבחון גם מאפיינים אלו באותה דרך.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גל לוי

  איציק, תודה על הנתונים שמאחורי הנתונים.

 2. תומר

  יש לי בעיה בגישה לנתוני השכר,מפני כשמנסים לקחת את מציאות
  חיינו המכוסה ערפל סמיך של דיסאינפורמציה,ומניפולציות למינהם,ולפשט אותה
  לוגית לפי סיבה ותוצאה,האתגר הגדול טמון בהבנת המכניזם האנושי שהוא ללא
  ספק מורכב הרבה יותר. הגישה הסטטיסטית לרוב בודקת נקודות מפתח לתפיסתה,
  אך מה לעשות אלוהים נמצא בפרטים הקטנים.
  בגלל נקודה זו,אני רואה בעייתיות מסויימת עם הגישה הסטטיסטית הטהורה,מפני
  שהסטטיסטיקה תעשה עבודתה נאמנה רק אם נשאל אותה את השאלות הנכונות
  ולתחושתי הם לא נשאלות.