התבהמות ודה הומניזציה

דודי מחלב

יום שלישי בערוץ 10, בפינה דעת יחיד דיבר החרד קובי אריאלי מכפר חב"ד על מאורעות היום , על שחרור השבויים ." צריך להפסיק לדבר היום על האונס של דיראני , ולא משנה מהו עובי האלה שדחפו לפי הטבעת של דיראני, כל המוסרניקים למיניהם צריכים להפסיק לבלבל את המוח …. צריך להתרכז בשמחת שחרור השבויים". זוהי יראת השם של החרד"לים החדשים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דני בליר

  וואו, תגובה שלישית באתר הזה באותו היום.. האם אני הופך לאופוזיציה לוחמנית פה ??

  בכל אופן, הציטוט כמובן אינו נכון, לא מדויק, וחמור מכל – שקרי לחלוטין בטענתו כאילו ה"חרד מכפר חב"ד" קרא לכולם "מוכרחים להיות שמח", ולהתעלם מטענותיו של דיראני.

  העיתונאי שדיבר כעיתונאי (ולא כחרדי, לא כתושב כפר חב"ד, ולא כגמד), דיבר על הסיקור העיתונאי ערב חילופי השבויים, והדגיש את הטענות הכבדות של דיראני חזור והזכר.

  טענתו היתה שאת אותן טענות יש לשטוח, לבדוק (לא לטאטא, ולא לשמוח, אגב), רק כל זאת: יום לפני או יום אחרי ההחלפה המיוחלת לטעמו, ולא למלא את העיתונים בתיאורים פורנוגרפיים במקום להתרכז בעיקר – שהוא הסיפור האנושי (שוב, לטעמו).

  אווו…. לא תכננתי להגן עליו, אבל אם מישהו החמיץ את השידור, כדאי שידע את זה, לפני שיפתח כמה דעות קדומות.

  נ.ב. הכותב גם מתעלם משאלת המניע: אחרי הכל, קובי אריאלי בחר במודע להזכיר את עניין האונס לכאורה. אם הוא אכן חשב ש"מוכרחים להיות שמח", מדוע דיבר על כך ?? ממ.. נראה לי שאזכור הדתיות העבירה מישהו על דעתו.

 2. דוקומדיק

  מכיוון שבין האלמנטים שקיבלה ישראל בעיסקה אין משהו שניתן להגדירו בעברית כשבוי, אלא כמה גוויות, עבריין שהסתבך ואולי רסיסי מידע, יש להניח שאריאלי התכוון לשמחת שחרורם של השבויים האמיתיים: פלסטינים, לבנונים, גרמני אחד וכן הלאה. יהודי טוב, אריאלי. יהודי מחמד אפילו. אבל לא חרד"ל, למען הדיוק. סתם חרדי, לפי הגדרתו, עם חוש הומור גרוע, לפי הגדרתי, שלא ממש קובע עתים לתורה, לכל הדעות

 3. כנ''ל

  שמעתי את הדברים בשידור, לא נאמר שם שלא צריך להתייחס לטענותיו של דיראני, ההערה היתה לגבי העיתוי. ולמי שדואג, הוא בפרוש אמר שמדובר בדברים חמורים ויש לבדקם.

  הרשות לפירוש וניתוח דבריו של אריאלי נתונה.

 4. דודי מחלב

  לדני בליר: אני רחוק מן האפשרות שייחסו לי היטפלות לעובדת הדתיות של קובי אריאלי. הדגשתי את דתיותו , משום שדבריו הם בגדר מה שנקרא חילול השם בעיני דתיים אמיתיים. באשר לדברים שאמר, הוא זלזל במופגן בנימה המוסרית שעולה ממה שאירע לדיראני. וקרא לא להשבית את שמחת שחרור השבויים. זאת היתה טענתי , כל השאר הוא פרשנות לא תקפה, והיא שלך ובעיניך. ולבסוף אני שמח יחד עם כל בית ישראל על שחרור השבויים , אולם גם בשעות שמחה (שלצערנו מועבת על ידי הפיגוע שאירע היום בירושלים), איננו פטורים מדין וחשבון מוסרי על הנעשה בחברתנו.

 5. דוקומדיק

  לא שמעתי או ראיתי את השידור האמור, אבל נאמנים עלי דברי כל קודמי, אבל כולם, ולו מאחר שאין ביניהם סתירות.

  מאחר שאיני חושד באריאלי, שאותו אני מכיר ומוקיר, בזלזול באמת מידה מוסרית כלשהי, אני מציע את ההסבר הבא: קצה נפשו בשמועות בדבר מעשי מכחול בשפופרת הנעשים בישיבות בין רבנים (שחלקם הורשעו) לתלמידים, ובין תלמידים לבין עצמם, בהסכמה או שלא בהסכמה, והוא פשוט מציע לכולנו ללכת בעקבותיו ובעקבות הציבור החרדי והדתי-לאומי ופשוט להתעלם.

  את הסיבות ראוי לחפש במישור החברתי-אנתרופולוגי, במגננה החרדית וכן הלאה, אבל לא רק