חיסול הטרור או רצח בדם קר?

יוסי דהאן

תחקיר של העיתונאי Conal Urquhart  המתפרסם הבוקר בעיתון הבריטי "Observer". העיתונאי מתאר חשד לשתי הוצאות להורג של פלסטינים בשכם בידי חיילי צה"ל.

זהו תרגום חלק מהכתבה.

"הצבא הישראלי נתון תחת לחץ גדל ומתמשך להסביר שורה של מקרי מוות של פלסטינים שהתרחשו במהלך מבצע שנמשך שלשה שבועות בעיר שכם. לטענת עדי ראייה וראיות רפואיות, קיימים סימנים כי לפחות שניים מתוך 19 הפלסטינים שנהרגו במהלך המבצע, הוצאו להורג על ידי חיילים ישראליים.

המבצע שהחל ב 16 לדצמבר, שמטרתו הייתה לעצור את נאיף שרק, שלדברי אנשי צה"ל עמד מאחורי שליחת מחבלים מתאבדים משכם לישראל, היה המבצע הצבאי הגדול ביותר מאז מבצע "חומת מגן".

בתום המבצע,  שהסתיים ב 6 לינואר, התברר כי צה"ל הרג 19 פלסטינים, 4 פלסטינים חמושים. 15 אזרחים לא חמושים, ביניהם 6 ילדים.

עלא דאעויא, בן 21, אופה, היה בדרכו לעבודה כאשר הוא נורה למוות ב 18 לדצמבר על ידי חיילי צה"ל ברובע העתיק של העיר שכם. אמבולנס נקרא למקום והנהג אדנאן סוסו הגיע וראה את דעויא עדיין בחיים כשהוא יושב מספר מטרים מהג`יפ של צה"ל.

"נקראתי למקום המכונה "שוק הבצל" הוא מספר "הגעתי לשם תוך שלש דקות וראיתי אדם פצוע נשען על הקיר מספר מטרים מג`יפ ישראלי"

הוא נסע לאחור למקום שבו עדיין הוא יכול היה לראות את הפלסטיני הפצוע והג`יפ הישראלי. "ואז הם החלו לירות על האדם מהג`יפ. בכל פעם שהם ירו, הגוף זז ואז הם חיכו וירו שוב, לפעמים הם ירו פעמיים. הם ירו בו כעשר פעמים במהלך של מספר דקות" הוא מספר.

לבסוף היריות פסקו והג`יפ הרשה לאמבולנס להתקרב. "האיש היה מת, הסתכלתי מה יש לו בשקית השחורה שהיתה מונחת לצידו. מכנסיים, נעליים ואוברול מכוסים בקמח. שמנו אותו על האלונקה והכנסנו אותו לאמבולנס. כשעמדנו לעזוב, הג`יפ התקרב והחייל שאל "האם הוא מת?" לאחר מכן הוא שאל מה יש בשקית והראיתי לו. הוא ביקש את תעודת הזהות של האדם המת ולאחר מכן הוא שוחח במכשיר הקשר במשך מספר דקות. לבסוף הוא הורה לנו לקחת את הגופה משם".

האמבולנס הסיע את הגופה לבית החולים "רפידיה" שם נבדקה הגופה על ידי דר` אבו זערור. למרות שהוא אינו מומחה בבדיקת גופות לאחר המוות, הוא הדבר הקרוב ביותר למומחה בשכם, דר` זערור בדק 250 קורבנות שנורו במהלך שלש השנים האחרונות.

"הוא נורה בין 8 ל 10 פעמים, כולל פעמיים בפרצוף ופעם אחת באשכים ויש לו סידרה של פציעות ברגליו" הוא אמר.

דובר של הצבא הישראלי אמר, שהעיר שכם היתה תחת עוצר בזמן הירי על מנת להפריד בין אזרחים לטרוריסטים. "חיילים זיהו טרוריסט מניח מטען על הדרך הם ירו בו וכשהם בחנו את השקית, היא הכילה חומר נפץ, כפי שהם אכן חשדו. לאחר מכן התברר כי האדם היה חבר בג`יהד האיסלאמי. הדובר הכחיש שהחיילים ירו באדם מספר פעמים". 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. מתבונן מהצד

    אז מה?
    מפריע להם? שילחמו הם בטרוריסטים שלהם במקומינו !
    עם כל הכאב … אם רע להם … שיפיסקו את הטרור …

    גם כאן אנשים נפגעים בדרך לעבודה