סעד במקום רווחה

איציק ספורטא

אילו היה מתקיים היום כנס קסריה או הרצלייה או ועידת ישראל לעסקים הייתם/ן שומעים/ות על כך מהבוקר עד הערב. כולם היו מצפים לנאומו של זה או אחר. אבל כאשר מתקיים כנס של הפורום למדיניות חברתית בישראל תשמעו על כך בקושי אף שמה שנאמר שם חשוב לפחות כמו הנאומים חסרי השחר בכנסים שלמעלה.

בכנס כפי שמדווח על ידי רותי סיני ב"הארץ" נבחנו בין השאר מדדים שונים של סף הקיום, בעוד שעל פי קו העוני הרשמי של הביטוח הלאומי הסכום ליחיד הוא 1743 ש"ח על פי המדד החדש הסכום המאפשר קיום מינימאלי ליחיד הוא 2382 ש"ח . כדי ששני מבוגרים ושני ילדים יחיו ברמה מינימאלית הם נזקקים על פי המדד החדש ל-5956 ש"ח לעומת 4463  על פי דו"ח העוני. כל זה טוב ויפה אבל הבטחת הכנסה של שני מבוגרים ושני ילדים היא 2300 ש"ח לחודש כחצי מקו העוני הנוכחי ו-39% מהסכום המאפשר סף קיום על פי המדד שהוצג בכנס. אם חד הורית שלה ילד אחד זקוקה ליותר משכר המינימום כדי להגיע לסף הזה, כידוע בשנת 2001 29.2% מן השכירים השתכרו עד שכר המינימום.   

במידה רבה אנו חוזרים למדינת הסעד של שנות החמישים והשישים שבה ביודעין ניתן סעד שאינו מאפשר חיים בכבוד. זכור דו"ח של מומחה אמריקאי שנגנז על ידי המדינה כיון שקבע שהמדינה אינה מאפשרת בקצבאות שלה לקיים חיים סבירים. לא יעזרו הדיבורים הכאילו מדעיים של שני שרי האוצר ועשרת המנכ"לים במשרדם הטוענים למלכודת עוני, או תרבות עוני, או פרזיטיות, או כולם ביחד, מעשיהם אינם עומדים בקריטריון בסיסי של אנושיות ומוסר.     

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דודי מחלב

  "בבית של ויקי ביברמן (24) בבאר שבע מפוזרים נרות בכל החדרים.לא בשביל הרומטיקה , אלא משום שלפני ארבעה חודשים נותק זרם החשמל לדירה בגלל חובות,ולא חודש מאז..בדירת "עמידר " הקטנטנה בשכונה ג' בבאר שבע ,שבה מתגוררת ויקי ובתה בת השנתיים, שורר קור ממקפיא עצמו..לויקי,מובטלת שמחפשת עבודה נואשות , אין מאיפה לשלם". ידיעות אחרונות 4.2.04 . ובאותו עיתון אנו מתבשרים שמפוני רצועת עזה , אינשאללה במהרה בימינו, יקבלו עד מיליון וחצי שקלים לכל משפחה. אוי ויקי , עכשיו את מבינה איזה פראירית את . אם היית נמנית על יקירי המתנחלים החמסנים היה לך כסף לחשמל לצאצאי צאצאייך.וכך תשרכי רגלייך במשעולי שממת האבטלה, תחפשי נואשות עבודה, והקוסמים ביבי ושטרית יקראו לך פרזיטית. ממשלה ערלת לב , ממשלת התעללות . ביבי מחזיר אותנו למצב הטבעי ההובסיאני.

 2. גל לוי

  זוכרים את הצעתו של איציק ספורטא מלפני מספר ימים: שחברת חשמל תתכבד ותוותר על גבית החוב של ויקי זו דרך הפסקת החשמל, ותתפנה לעסוק בכרישים. מן הסתם, אני יכול רק לנחש, כמו שיש כמה משרדי ממשלה שלא ממהרים לשלם ארנונה, ואף אחד לא מגרש אותם ממשרדיהם, בטח יש אי אילו שלא זכרו לשלם את חשבון החשמל. אז,

  ראשי הועדים, עמיר פרץ, מכובדי,
  בימים בהם אתם מאשימים את הממשלה, ובצדק, בהשבת העבדות. עשו מעשה. החזירו את החשמל לעניי עירכם, ארצכם. לאנשים שרוצים ולא יכולים לשלם את החשבון. זה יכול להיות פרוש אחד מוצלח של הביטוי סולידריות שאתם יודעים לגלגל על לשונכם מעת לעת.

 3. יוסי לוס

  גל לוי, הלואי ומילותיך ימצאו אוזן קשבת. זוהי השביתה הראויה. יש לסרב בכל דרך אפשרית לסדר הקיים שלפיו חייהם של אחדים שווים לאין ערוך מאלה של מרבית האחרים.
  עובדי חברת החשמל יכולים לעשות מעשה (שלא ימצא חן בעיני אבירי "שלטון החוק" המקודש) ולקבוע שחוק שמורה להם לנתק את זרם החשמל מביתה של ביברמן ודומיה, הוא חוק בלתי חוקי בעליל, ולכן הם מסרבים לקיים אותו.
  כל מי שמגן על חוק כזה, מצדיק באופן ישיר את את האפלת והקפאת ביתה של ביברמן ובתה. אני נוטה להניח שמי שיצדיק חוק כזה הולך לישון בבית חם שבו מכבים את אור החשמל בטרם נרדמים.