השבשבת

יוסי דהאן

סבר פלוצקר, העיתונאי שקשה למצוא עמדה שהוא לא החזיק בה, מין "זליג" פרשני  ושבשבת פובליציסטית, כותב על הכשל המודיעיני בהערכות על הימצאות נשק להשמדה המונית בעירק כך:

"סוכנויות הביון של מדיניות מערביות רבות (במיוחד גרמניה, בריטניה וצרפת, שציירו תמונה מבהילה במיוחד של היכולות הצבאיות של סדאם חוסיין), נפלו קורבן לאותה קונספציה שגויה"

וממשיך

"ומה בישראל? הבעיה הישראלית הפוכה. מראשיתו של המשבר העיראקי הנוכחי טען אמ"ן שלעיראק של סדאם חוסיין אין נשק כימי או ביולוגי, שהוא רחוק מאוד מפיתוח נשק גרעיני ושהטילים שלו לא שווים כלום. הרמטכ"ל וראש אמ"ן הגדירו את "הסכנה העיראקית" כאפסית, ורק בלחץ הפוליטיקאים תיקנו את הגדרתם ל"כמעט אפסית". מי שרצה להקשיב לצה"ל, לא היתה לו שום סיבה להיות מוטרד, מודאג או חושש."

היום ב"הארץ" גדעון אלון מדווח על דיוני "הוועדה לבחינת המודיעין" שהוקמה על ידי ועדת החוץ הבטחון של הכנסת. 

"אחד מחברי הוועדה אומר ש"הבעיה המרכזית היתה הקונצפציה של כל שירותי המודיעין בעולם, שישראל היתה חלק מהם, ולפיה לעיראק יש נשק כימי ואולי גם ביולוגי וכן כמה משגרים, ולכן סדאם חוסיין לא יירתע מלעשות בהם שימוש, אם יחוש שדוחקים אותו לפינה". 

"ח"כ אחר אומר: "ייתכן שהערכה שהעיראקים ישגרו לעברנו טילים נבעה מכך שגם לארגוני ביון ומודיעין בארה"ב ובריטניה היתה הערכה דומה, והיתה הזנה הדדית בין ההערכות של אותם גורמים לבין ההערכות שלנו". חבר נוסף סומך את ידו על מאמר שפורסם בביטאון פנימי העוסק בנושאי מודיעין. הכותב, שלמה ברום, קובע שם כי "המודיעין הישראלי היה שותף מלא לתמונה שהציגו שירותי המודיעין של ארה"ב ובריטניה בנוגע ליכולת הלא קונוונציונלית של עיראק. לתמונה המוגזמת בדבר היכולת של עיראק נוספה הערכה שהעיראקים עלולים להפעיל יכולת זו נגד ישראל".

בשבוע הבא יכתוב פרשננו מאמר  על "כשלון גורמי המודיעין הישראלי".

(תודה ליונתן לרנר על ההפנייה)

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.