הקוד האתי של אתיקן הבית

יוסי דהאן

היום פורסם ש"פורום בכיר" של קצינים, משפטנים והפרופ` אסא כשר החל בניסוח "קוד אתי למלחמה בטרור", הקוד יכלול כנראה הצדקות קאנטיאניות לחיסולים ממוקדים, הנחלת סגולת טובות אריסטוטליות לחיילים במחסומים וקביעת עונשי כליאה לסרבנים על פי עקרונות תורת הענישה של בנתאם. זה אולי המקום לצטט קטעים ממאמר שכתב כשר לפני מספר שנים. וכך כותב הלוחם העז בסרבנים.

"אחת מן הפגיעות החמורות ביותר בחירויות הבסיסיות של האזרחים היא הוצאתם של חיילים לקרבות שאינם הכרחיים, כלומר קרבות שאינם מיועדים אך ורק לשם הגנה עצמית מפני סכנה מיידית ומובהקת שאינה ניתנת לסיכול בדרך אחרת. כאן יסודות פעולות המחאה המוצדקות בנוסח "יש גבול"

"בדרך כלל לא יהיה זה מובן מאליו שבכל אחת מהחזיתות הללו יש הצדקה לפעולות סרוב אזרחי בנוסח "יש גבול", כלומר פעולות של מחאה הפגנתית לא-אלימה שיש בה אלמנט של פגיעה בחוק. בדרך כלל יהיה מקום לטעון שלא מוצו הדרכים החוקיות למאבק להגנת זכות בסיסית זו או אחרת, ולכן אין במצב הנוכחי הצדקה לפעולות הפגנתיות כאלה. אבל יש יוצאים מן הכלל, המלחמה בלבנון היא דוגמה קיצונית. שלילת חרויות בסיסיות רבות מהתושבים הפלסטינים של הגדה המערבית ורצועת עזה היא דוגמה מובהקת, חשובה לא פחות, ויש דוגמאות ספורות נוספות"

""יש גבול"ות" מתוך הספר "גבול הציות" בעריכת ישי ודינה מנוחין, תנועת "יש גבול" ספרי סימן קריאה, 1985, עמודים 74-75"

(תודה ליוסי זיו על ההפנייה)

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אייל

    טוב, זה היה לפני שהוא התחיל לקבל משכורת מצה"ל וקצבה ממשרד הבטחון…