להחזיר את הערכים לעולם העבודה

יהודית קנולר

בקרב חבריי  יש מנהלים ובעלי עסקים רבים. הדברים המובאים התרחשו במציאות ונשמעו לא אחת בוריאציות שונות. אציג מקרה אחד לדוגמה..

המנהל: "אני לא מתמצא בעובדי ניקיון. לא מעניין אותי מי מנקה. העיקר שינקו. אז פניתי לחברת כוח אדם".

כעבור זמן מה אמר אותו המנהל: "מחלקת התכנות במפעלי דורשת עבודה יצירתית. אין טעם להשקיע במשכורות. נשכור כל פעם תוכניתנים חדשים עם רעיונות מבריקים ונשלם להם לפי התוצרת".

גם דרישת העלאת השכר של קבוצת הייצור המצטיינת נדחתה.  הם התפטרו.

כיום אותו מנהל אינו עובד עוד באותו מקום, מקום העבודה ההוא מצוי בכינוס נכסים, זאת לאחר שהליבה שלו חוסלה. הקורבן הראשון של המדיניות היתה עובדת הניקיון, אחריה  פוטרו גם העובדים שהם חוט השידרה של העסק.

הגם שהספרות המקצועית עומדת על חשיבות המשאב האנושי, בפועל מנהלים רבים חושבים ופועלים כמו אותו מנהל שהבאתי כדוגמא. הם מדברים על גמישות ניהולית ומשיגים אותה באמצעות העסקת עובדים של חברות כוח אדם, או מיקור חוץ.

הם מדברים על הורדת עלויות, וזו מושגת באמצעות העסקת עובדים זרים זולים.

הם מדברים על שבירת איגודים מקצועיים המטיבים עם העובדים על מנת למקסם את רווחיהם, אולם שוכחים כי הם רק חוליה בשרשרת הפיקוד ובהעדר נאמנות של הארגון לעובדים הם עלולים לגלות כי לעובדים אין שום נאמנות כלפיהם.

לכן כל כך חשוב להחזיר את הערכים לעולם העבודה. כולנו קצת מנהלים וקצת כפיפים. כולנו רוצים להיות מתוגמלים כראוי, להיות מוערכים ולעבוד באווירה של יצירתיות ושל תמיכה. ההכרה בכך תיצור סביבת עבודה נעימה וגם רווחית יותר.

עו"ד יהודית קנולר היא עורכת כתב העת לענייני עבודה "נטו+"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אדמון

  בתי החולים וחלק מהאוניברסיטאות גילו שיטת העסקה מקורית העסקה באמצעות קרנות מחקר.
  קרנות המחקר כשמם מיועדות לביצוע מחקרים באוניברסיטאות ובבתי החולים ואני מניח כי כוונת התורמים לקרנות המחקר היא שבכספם יערכו מחקרים. אולם הנהלות בתי החולים והאוניברסיטאות מנצלים תרתי משמע את כספי קרנות המחקר להעסקת עובדים כמזכירות מחלקות בבתי חולים מזכירות רופאים אנשי אחזקה ללא כל קשר עם מחקר ויש מקרים רבים של עובדים שחוזה ההעסקה שלהם מתחדש מדי שנה והם מועסקים מעל לחמש עשרה שנים . המשמעות של צורת העסקה זו היא שבניגוד לעובדי חברות כח אדם עליהם חל התיקון לחוק חברות כח אדם הנוגע להשוואת תנאים, הרי שעובדי המחקר מופקרים ללא כל הגנה של חוק או הסכם עבודה.

 2. עודד

  איך את מציעה שנחזיר את הערכים לעבודה?

 3. יהודית קנולר

  איך להחזיר ערכים לעולם העבודה? לאט… לאט. עכשיו ברצינות. כרגע גמרתי לקרוא את ספרו של יוהנו שטראסר "כאשר העבודה אוזלת לחברת העבודה" והצצתי גם בספרו של ג'ון וייט "החינוך וקץ עידן עבודה" ושניהם מדברים על שינויים חברתיים שיינבעו מהחברה התחרותית-צרכנית-קפיטלסטית-גלובלית שבה אנו חיים, אשר הולכת לאבד את עצמה לדעת. הם מדברים על עלייתם של ערכים חדשים-ישנים כפועל יוצא של קריסת הקיים. החברה החדשה תצטרך להישען יותר על עזרה הדדית, על התנדבות ועל הומניזם. למה לחכות? אפשר להתחיל. כל אחד ייעשה זאת בקטן, אצלו בעבודה.