שלטון החוק בעראבה

דבי אילון

שבת 7 בפברואר נעצרו מספר פעילים מרכזיים בתנועת אבנא אל בלאד ונערך חיפוש בריוני במרכז התנועה בחיפה. להלן תרגום ההודעה לעיתונות, שהופצה ברשימות אימייל אחדות. למרבה הפליאה לא הופיעה בעיתונות הישראלית הרשמית כל התייחסות לאירועים המתוארים להלן. ההודעה תורגמה במהירות וללא אפשרות לבדוק את הפרטים ואת איות השמות בעברית מול חברי התנועה, מי שיכול לתקן פרטים שגויים מוזמן בחום להציע את תיקוניו.

מעצרם של מזכ"ל אבנא אל בלאד החבר מוחמד כנענה, חבר הוועד המרכזי החבר חוסאם כנענה ועורכת כתב העת אלג`יל אלג`דיד סהר עבדו.

הודעה לעיתונות – 8 בפברואר 2004.

ב- 7.2.2004 בשעה ארבע לפנות בוקר פלש כוח גדול של משטרת ישראל, משמר הגבול ושירות הביטחון הכללי לביתו של מזכ"ל תנועת אבנא אל בלאד, מוחמד אסד כנענה (אבו-אסד) בעיירה הגלילית עראבה. אחרי חיפוש יסודי בבית החרים הכוח את המחשב ומסמכים השייכים לתנועת אבנא אל בלאד ול"אגודה התרבותית אל בלאד". במהלך החיפוש גרמו במכוון נזק רב לרכוש המשפחה, הפחידו את הילדים הקטנים ואף תקפו פיזית את אשתו וילדיו של אבו-אסד. הם גם ערכו חיפוש במכוניותיהם של החבר מוחמד כנענה ואחיו, חבר הוועד המרכזי החבר חוסאם כנענה, החרימו את המכוניות ואת הטלפונים הסלולריים שלהם ולבסוף עצרו את שני החברים.

אותם כוחות תקפו גם את המרכז של אבנא אל בלאד בעראבה, פרצו את הדלת הראשית ואת הדלתות הפנימיות והחרימו את המחשב ומספר מסמכים, לאחר שהחרידו את השכנים.

באותו זמן פעל בחיפה כוח אחר של 10 שוטרים לבושי בגדים אזרחיים ואנשי שירות הביטחון הכללי. הכוח הוציא את חבר הועד הפוליטי יואב בר מביתו וערך חיפוש במועדון אבנא אל בלאד ובמרכז "האגודה התרבותית אל בלאד". בעת שהיו במרכז גרמו למקום נזק רב, שברו רהיטים, השליכו ספרים, כתבי עת ומסמכים על הארץ ודרכו עליהם. הם קילפו כרזות מן הקירות ודרכו וקפצו על תמונות של קורבנות פלסטינים של הכיבוש הישראלי. הם אף שפכו זבל, נפט ונוזלי ניקוי על ערימות הספרים וכתבי העת המוטלים על הרצפה. כל אותה עת איימו על יואב בר במעצר אדמיניסטרטיבי והביעו את תשוקתם העזה לירות בו למוות בו-במקום. אחרי יותר משעה הלכו הפורעים לדרכם, לאחר שהחרימו את המחשבים, את הארכיון ומסמכים רבים.

באותו יום בשעה 19:00 לערך עצרה משטרת ישראל את סהר עבדו, עורכת כתב העת אלג`יל אלג`דיד, בדרכה חזרה מביקור בירדן.

שעה אחר כך, ב – 20:00, בבית המשפט בעכו, האריך השופט את מעצרם של אבו-אסד וחוסאם לעשרה ימים. אין מאפשרים להם לפגוש עורך-דין, וכל הראיות בעניינם "חסויות".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דבי

  מחר, יום ד', שעה 1.00, בבית המשפט המחוזי בחיפה.

  ערעור על הארכת מעצר לחברי אבנאא אלבלד.
  הציבור מוזמן להפגין נוכחות.

  הנה עוד תמונה של מזכרת שהשאירו הבריונים במדים :
  http://www.deviantart.com/view/5191018/
  על מזכרת נוספת מאותו סוג הם כתבו "ישראל מקום שכיף לחיות בו"…

 2. תרצה טאובר

  מחר, יום ד', שעה 1.00, בבית המשפט המחוזי בחיפה.

  ערעור על הארכת מעצר לחברי אבנאא אלבלד.

  הציבור מוזמן להפגין נוכחות.

 3. אייל

  סליחה על הבורות, אבל אפשר לקבל קצת פרטים על הארגון הנרדף?

 4. תרצה טאובר

  העירעור על הארכת המעצרים לא התקבל. העירעור נערך בדלתיים סגורות ונאסר על עורכי הדין והמשפחות לראות את העצירים והעצירה.

  ביום שבת תתקיים הפגנה: נגד הונדליזם של המשטרה, נגד שלילת זכות העצירים והעצירה לפגוש את עורכי הדין שלהם, נגד ניהול ישיבות בית המשפט בדלתיים סגורות ולמען שיחרור מיידי של מוחמד כנעאנה, חוסאם כנעאנה וסחר עבדו.

  ההפגנה תתקיים ביום שבת ה- 14.2.04 בשעה 15:00 מול בית המעצר קישון (כלא ג'למה, על יד חיפה).

  אתר האינטרנט של תנועת אבנאא אלבלד: www. abnaa-elbalad.org