"למה צריך שיהיה רק מזוז אחד"

יוסי דהאן

חילופי הדברים הללו התנהלו בין שופט בית המשפט העליון אדמונד לוי לבין נציגת האוניברסיטאות, עו"ד רחל בן ארי.

"שיטת המצרף נועדה לעזור לאחמד מטירה, ללוי מיוקנעם ולכהן מאופקים להתקבל, כי בשיטת הפסיכומטרי הסיכוי שלהם שואף לאפס. ואני שואל, למה צריך שיהיה רק מזוז אחד (הכוונה ליועץ המשפטי לממשלה החדש מני מזוז, י"י), וגם אז מזכירים את המוצא שלו. למה שלא יהיה מזוזים רבים?".
סוגיית הגדלת הנגישות של אוכלוסיות חלשות להשכלה הגבוהה חשובה מאוד", הסכימה בן-ארי, נציגת האוניברסיטאות בדיון "אבל יש מגבלות תקציב וצריך לנצל את המשאבים בצורה הטובה ביותר. הניצול צריך להיות לטובת אלה שסיכויי ההצלחה שלהם הם הטובים ביותר".

לוי לא שבע נחת מהתשובה. "הצלחת להרגיז אותי", אמר לבן-ארי. "לכהן מאופקים הטיפו כל חייו שכדי לעשות כסף ולהתעלות בחיים הוא צריך לימודים גבוהים. אבל בלי קורסים ומכונים הסיכוי שלו להתקבל שואף לאפס. הדלפון הזה לא יכול להרשות זאת לעצמו, כדי לרכוש כלי נוסף להצלחה בחיים. כלומר, אתם לוקחים אוכלוסייה שלמה וקובעים שיהיו חוטבי העצים".

השופט חשין, שביקר אף הוא את החלטת האוניברסיטאות, התקיף גם את עו"ד עאוני בנא מהאגודה לזכויות האזרח וכך אמר השופט "לדבריכם, מטרת האוניברסיטאות היתה, לא פחות ולא יותר, לפגוע בסיכויי הקבלה של אוכלוסיות מסוימות. האשמתם את האוניברסיטאות באפליה מכוונת ובגזענות! אם האמירה הזאת היתה נאמרת מחוץ לכותלי בית המשפט", אמר חשין לבנא, "היא היתה עילה לשון הרע. איך הרהבת עוז לכתוב דבר כזה".

כיוון שהדברים גם נאמרו מחוץ לכותלי בית המשפט, יהיה מעניין לראות אם יאמצו האוניברסיטאות את המלצתו של השופט ויגישו תביעת דיבה נגד נציגי העותרים.  

כבוד השופט כנראה אינו מעודכן דיו, אם הוא היה עוקב אחר הנימוקים שהביאו לשינוי שיטת המצרף, למשל נימוקיו של כבוד יושב ראש ועדת החינוך של הכנסת, חבר הכנסת, אילן שלגי שטען כי יש לשנות את שיטת המצרף כיוון ש"הערבים מרמים", או את עמדת נציגי האוניברסיטאות שחלקם טענו שחייבים לשנות את שיטת המצרף באופן מיידי  כיוון שיותר מידי סטודנטים ערבים מתקבלים ללימודי רפואת שיניים, אני בטוח שהוא היה דוחה על הסף את תביעת לשון הרע נגד עו"ד עאוני בנא ונציגים אחרים של העותרים.

אחת האמירות המופרכות שחוזרת ונשנית, ומופיעה גם בניתוח של יובל יועז ב"הארץ", היא ש"במשך כל השנים נחשבה הבחינה הפסיכומטרית על ידי המוסדות להשכלה גבוהה כשיטה המועדפת למיון מועמדים לקבלה. זאת, לנוכח המוניטין שנודעו לה ככלי המנבא באופן המהימן ביותר את סיכויי ההצלחה בלימודים האקדמיים".

פרופ` רמי יוגב ופרופ` חנה איילון מבית הספר לחינוך והחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב קיימו סדרת מחקרים שבחנו את יכולת הניבוי של המבחנים הפיסכומטריים, הם הגיעו למסקנה שיכולת ניבוי זו נמוכה מאד וכי המבחנים הפסיכומטריים הם כלי ניבוי רע למיון קבלת סטודנטים לאוניברסיטאות. נכון, ישנם גם מחקרים אחרים המגיעים למסקנות שונות, כמו מחקרם של פרופ` דוד נבון מאוניברסיטת חיפה ופרופ` גרשון בן שחר מהאוניברסיטה הפתוחה. אבל מוניטין אין כאן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עידן

  אמר השופט לוי (מירושלים?): "לכהן מאופקים הטיפו כל חייו שכדי לעשות כסף ולהתעלות בחיים הוא צריך לימודים גבוהים".
  ואני תוהה: האם כבוד השופט אשר שקד שנים על לימודי המשפטים והגיע לאן שהגיע (גם בעזרת כישורים אחרים, ביניהם כישורים פוליטיים לא מבוטלים הדרושים לכל מי שמגיע למעמד רם שכזה) עושה כסף?!

 2. דני בליר

  לפני שמגיעות התגובות המלומדות על הבחינה הפסיכומטרית, הממסד האקדמי, והשאלות הגדולות באמת, כמו למי הזכות לסנן תלמידים, ולמה הם מחויבים, וכו' , רציתי להעיר משהו אישי:

  אני לא ערבי, לא קוראים לי לוי, או כהן, ולא נולדתי בנתיבות, או בכפר ערבי. ובכל זאת, אני מצהיר בזאת, שלו הייתי מתאים לאיזשהם מן התיאורים המתנשאים של השופטים, הייתי בוחר לעשות עשר בחינות פסיכוטמטריות, לפני שהייתי מקבל מהם הגנה כזאת.

  אבל זה רק אני ?

 3. ד.

  לא להתפלא על פרופ' גרשון בן שחר. ה"אבא" של הפסיכומטרי בישראל. הוא הביא את הפסיכומטרי לארץ ופיתח את השיטה. לכן לא מפליא שהממצאים שלו יהיו שונים.
  כיום הוא נשיא האוניברסיטה הפתוחה- "אני רואה בזה שליחות".. לאחר שהכלי שפיתח סינן עשרות אלפי סטודנטים מחמשת מגדלי השן..