על המשבר ברשויות המקומיות ומדיניות התאגוד

גל לוי

החגיגה עליה הכריז שר האוצר, לצד המשבר ברשויות המקומיות והשביתה המתמשכת של עובדים שלא קבלו את משכורתם מזה חדשים (עוד בטלנים שלא רוצים לעבוד, אה?), הינה הזדמנות לבחון את ההגיון החברתי, פוליטי וכלכלי העומד מאחורי המדיניות. אתם זוכרים? הפרטה, ביטול מונופולים, התייעלות, תאגוד, ועוד כל מיני מלים אחרות במכבסת המלים המבשרת על היותו של הפתגם הידוע – "כדי לעודד את העשיר לעבוד ניתן לו עוד, וכדי לעודד את העני ניקח ממנו עוד" – למדיניות הרשמית של ישראל. אז הנה הזדמנות לבחון את מדיניות "התאגוד", כלומר הפיכתן של יחידות (עירוניות, רפואיות, אקדמיות) לפירמות כלכליות הפועלות על-פי הגיונו הנהדר של השוק. זה מה שקרה לרשויות המקומיות, כפי שמסביר יגיל לוי במאמרו. לוי, לשעבר מנכ"ל עיריית רמלה, מתמצת את המהפך שחל ברשויות מאז אלה הפכו בראשית שנות ה-80 לתאגידים להלכה. הרשויות הלכו והתנתקו מהמפלגות הפוליטיות, ונעשו תלויות יותר לשם תפקודן בקשרים של ראשי הרשויות עם בעלי הון – מקומיים, או חיצוניים (מעניין לבחון את מידת התלות של הרשויות הגדולות, אלה שמסוגלות לכך, בגיוס כספים בחו"ל באמצעות קרנות עירוניות למיניהן). אולמרט, כידוע, עשה את זה לקריירה. בנוגע לעובדים, יגיל לוי מטיל ספק האם שבירת כוח ההתארגנות של העובדים (למשל, באמצעות הכנסת עובדי קבלן בהמונים), הביאה להוזלת עלות העבודה. מה שבטוח, זה הוביל להוזלה בערך החיים של העובדים – ראו את מאמרו של דני בן-סימון על העובדים ללא-שכר ברשויות כקרית-מלאכי, לוד, אופקים ועוד.

אז זו בקוים כלליים הדרך. העיקר שכל מובטל יוכל לקנות וידיאו בהנחה ולהקליט את תולדות הימים הללו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יהושפט עין תמר

  הסקרנות הורגת אותי. האם מדובר בד'ר יגיל לוי מחברו של הספר "צבא אחר לישראל" שיצא לאור לפני כשלושה חודשים בהוצאת תפו'ח של "ידיעות אחרונות"?
  דומני שהדוגמא שהבאת מאהוד אולמרט מאלפת ומסכמת היטב את הנושא.

 2. גל לוי

  אכן מדובר באותו אדם.

 3. החמור של סעדה

  נאום ליכוד טיפוסי.

  מפלגתנו ממלאת את כל התחייבויותיה כלפי הבוחר!
  אם יש דבר בטוח שניתן לומר עלינו, הרי זה ש…
  היושר, השקיפות והמלחמה בשחיתות הם אבני היסוד להשגת מטרותינו.
  נוכיח שאין שטות גדולה מהאמונה ש…
  למאפיונרים ומקורבים יהיו מהלכים בממשלתנו, כמו אצל האחרים!
  שלא יישאר מקום לספק –
  הצדק הסוציאלי יהיה אבן יסוד במדיניותנו הכלכלית והחברתית.
  למרות זאת, עדיין ישנם כסילים המאמינים ומקווים ש…
  ניתן יהיה להמשיך למשול בשיטת הקומבינות!
  כשנעלה לשלטון נעשה את הבלתי אפשרי, כדי ש…
  תסתיים שיטת הג'ובים והצ'ופרים לחברי המרכז!
  בשום פנים ואופן לא נרשה ש…
  ילדים וזקנים ירעבו.
  נשלים את משימותינו חרף העובדה ש…
  המשאבים הכלכליים יאזלו.
  נישאר בשלטון עד אשר
  יבינו כולם ש…
  הננו הפוליטיקאים החדשים!

  עכשיו לקרוא את הנאום מלמטה למעלה, שורה שורה…