זכות בחירה

איציק ספורטא

מעיון חוזר באמנות של האו"ם הקשורות לזכויות לא מצאתי את הסעיף הדן בזכות לקנות די.וי.די, כיון שכך אני מציע לשר האוצר לפנות לאו"ם כדי שיעדכן את סל הזכויות שלו. מה לנו עם הזכות לחינוך, בריאות, תעסוקה וסתם חיים בכבוד כאשר עומדת לפנינו זכות הבחירה לרכוש מוצרי חשמל.

ממעקב בזמן האחרון ברטוריקה הנקוטה על ידי משרד האוצר אנו נתקלים לא פעם בזכות הבחירה כגורם מרכזי המוביל את מדיניות האוצר. לזכות זו שני רבדים האחד, זכות הבחירה של העניים להיות עניים. והשני, כאשר הם כבר בחרו להיות עניים קובעי המדיניות אינם רוצים לכפות עליהם, חס וחלילה, על מה לבזבז את כספם המועט. כאשר 28% מן העובדים משתכרים שכר ממוצע של 2000 שקל לחודש אל לה לממשלה לקבוע האם יוציאו את כספם לחינוך או לרכישת מוצרים. בדרך כמובן שוכחת המדינה שעצם השימוש במונח זכות הבחירה בנושאים הללו, מצריך אולי דיון אינטלקטואלי מעמיק, אבל למעשה הזכות המדוברת הופכת לחוסר זכות בעקבות המדיניות הנקוטה על ידי המדינה.

זה מזכיר לי דיון בנושא הזנות שגם בו לאחרונה יש התייחסות לזכות הבחירה של האישה להשתמש בגופה כראות עיניה. ואישה שבוחרת להיות זונה מממשת זכות זו ולכן בהכללה כחברה אין לנו את הזכות להתערב.

כיון שזכות הבחירה היא יסוד מוסד בדמוקרטיה הליברלית כל טיעון כנגדה מהווה כביכול פגיעה בדמוקרטיה עצמה. אבל מה לעשות ששימוש במונח זכות הבחירה באופן שאינו חושף את מגוון האפשרויות שמהן ניתן לבחור, במינימום, אינו שלם.

השאלה אינה האם הזנות היא לגיטימית או לא, אלא האם אפשרויות הבחירה הן כאלה שיש בהן בחירה בעלת משמעות. וכאן מקומה של המדינה או החברה שצריכה לתת לאנשים את מגוון האפשרויות שמהן יוכלו לבחור באמת. כאשר המדינה מונעת השכלה שוויונית לכל, או בריאות שוויונית, או גורמת למצב כלכלי שנגוע בעוני שמתקרב לרמות של מחסור במזון, כל דיבור על זכות בחירה הוא מילים פורחות באוויר.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גל לוי

  אני בטוח שהוגי הליברליזם המודרני מתהפכים בקברם על שלא עלה בדעתם לחשוב על כך שהזכות לדי.וי.די ווידיאו היא חלק מזכויות היסוד של האדם המודרני. יישר כוח לביבי על שחשף את ערוותם של אלה.

 2. שוש אסולין

  מרשים באתר הזה לקלל?
  אם לא, אני אסתפק באיחולים לביבי ושטרית שיתגלגלו לעולם הבא בתור שני עניים מרודים עם די.וי.די ביד.
  …אה, שכחתי…, ושהמוכס בכניסה לעולם הבא יחרים להם אותו.

 3. אסף

  אם אין לחם נאכל דיוידי .
  אם אין חלב נקנה מכונת כביסה.
  אם אין חינוך, לפחות יש טלויזיה.
  ואת התרופות שקוצצו מסל התרופות נשלים מאי אר.
  הרי אפשר לחיות בלי תרופות אפשר בלי חלב ולחם ועוד מעט כשיעלו את הארנונה כדי לממן את חוסר הפיקוח של משרד הפנים על ניהול הערים גם לא יהיה בית, אבל דיוידי, מחשב, צורב מכונת כביסה מדיח מכונת ייבוש מכונה לסילסול השיער מכונה ל'קרזול הגב מקסר טוסטר אובן מיקרוגל מקרר וטלויזיה, נראה אתכם חיים בלי טלויזיה בלי משחק החיים בלי הראיס בראל בלי דודו "שהאמהות החד הוריות יפסיקו לבכות ויתחילו לעבוד" טופז, נראה אתכם…..
  מה זה בדיחה? הבעיה היא שבבדיחה אמור להיות פאנץ' ליין ואצלנו עדיין הוא לא בא.
  כפי שנראה כרגע, הפאנץ' הסופי יהיה כשאותו אחד שמתעלל בשכבות החלשות ועוד אחר כך לא מתבייש להפיץ סקר שמזלזל באינטליגנציה שלהם, בעוד חצי קדנציה גג ישלח ע"י אותם אנשים לראשות הממשלה.

 4. דן

  מה זה, פתאום קריצה פופוליסטית לכיוון הבורגנות? מין "תבינו אני אתכם" כזה, משהו שמשתלב היטב עם השנאת עניים שהוא אוהב להפיץ?

  לא יודע, כל זה נשמע לי מאוד לא נתניהואי. הוא הרי ידע טוב שיירדו עליו על זה, הוא ידע שזה נשמע רע – ואנחנו מדברים פה על נתניהו, הבחור שלא זז מילימטר בלי סקר דעת קהל. ככה הוא היה תמיד ולא נראה לי שזה השתנה במשהו בגלל שהוא הגיע למשרד האוצר. חוצמזה, שבעשירונים העליונים לא כל כך מתלהבים מהשטויות האלה. נראה לי שהרבה יותר שמחו שם עם ההקלות במס שהוא ארגן להם לפני חודשיים. זה גם יותר כסף, וגם יותר מכובד. עובדה שאין שום הסתערות המונית על חנויות חשמל. ומה הטעם בפופוליזם אם המעמד שאתה מיטיב עימו לא יודע להעריך את זה?

  תשובה יותר מענינת, ויותר מפחידה, מספק מעריב עסקים מיום שני: http://www.maariv.co.il/channels/2/ART/649/227.html

  "האוצר נמצא בקדחת הכנות לקראת המפגש בירושלים עם משלחת של הממשל האמריקני ביום שני הבא. המשלחת צפויה להחליט על שחרור מנה נוספת של הערבויות האמריקניות. לאחר הורדת המיסוי העקיף הגבוה, שהיה נושא לביקורת הממשל האמריקני, עוסקים כעת בניסיון לגבש תוכנית להשלמת הרפורמה בשוק ההון, ובעיקר בענף הבנקאות…"

  לא קריצת עין ולא בטיח – תכתיב פשוט מהבוס הגדול בוושינגטון. לא לבורגנות הישראלית הוא דואג, רק לתאגידים רב לאומיים…

  לכל מי שחשב שממשלת ישראל קובעת את המדיניות הכלכלית פה…