קאנט, מיון הוגן, שני פילוסופים על טרור, ופנדמנדליסטים כלכליים

יוסי דהאן

מאתיים שנה למותו של אחד הפילוסופים הגדולים, עמנואל קאנט, מחבר "השלום הנצחי" שהמליץ וחזה את הקמתם של גופים בינלאומיים שיקבעו ויפקחו על על נורמות התנהגות בינלאומיות, והאיש שגזר מוסר מתבונה. הציווי הקטגורי המציב מבחן פשוט לבחינת מוסריותו של על מעשה. פשוט תשאל האם היית רוצה שהכלל המעשי המנחה את התנהגותך יהפוך לחוק כללי. האם היית מסכים שהפקעת אדמות, עקירת עצי זית והפרת זכויות אדם יהפכו לנורמות כלליות, לחוק כללי שיחול גם עליך.

בעקבות הויכוח על ביטול "שיטת המצרף" והחזרת הבחינה הפסיכומטרית, ממליץ פרופ` ברוך קימרלינג על שיטת קבלה על פי הגרלה. מעבר לסף ציונים מסוים מועמדים יתקבלו לחוגים על פי הגרלה. שיטת המיון הנוכחית, לדעת קימרלינג, לא רק משעתקת את הריבוד החברתי הקיים אלא גם מוותרת על כישורים ויכולות של מועמדים שאינם משתייכים לעשירונים האמידים. שיטת ההגרלה אגב פועלת בקבלה ללימודי רפואה בהולנד. רעיון דומה העלה בזמנו פרופ` אריאל רובינשטיין במאמרו "שורת הנחסמים".

הפילוסופים יורגן הברמס וז`אק דרידה דנים על טרור. סקירה על ספרה של Giovanna Borradori שערכה שיחות עם שני הפילוסופים. הברמס סבור שאירועי ה 9/11 יביאו להגשמת חזונו של עמנואל קאנט של החלשות מדינת הלאום ויצירת סדר עולמי חדש. למבקר קרלין רומנו יש פחות סבלנות לרעיונותיו של דרידה.

החלטות ומאמרים מהפורום העולמי החברתי, מאמר של Arundatori Roy הסופרת והפעילה החברתית ההודית (שעליו המלצנו בעבר), ראיון עם סמיר אמין, מאמרים של מייקל אלברט והכלכלנית סוזן ג`ורג`. כמו כן פרוט ההחלטות שהתקבלו בפורום העולמי החברתי האחרון.

חבר הפנדמנדליסטים הכלכליים הישראליים, "השטרסלרים" ושאר אנשי הכת, יצאו מכליהם לנוכח "מהפיכת ה DVD" של "הקוסם" זה ייצור צמיחה ומקומות תעסוקה, הם טענו מתוך כל מסך טלוויזיה ומיקרופון אפשריים. אדם קצת יותר רציני, פול קרוגמן, פרופסור לכלכלה בפרינסטון ובעל טור ב"ניו יורק טיימס" מסביר את "הונאת הורדת המיסים" או מדוע הורדת מיסים מסייעת לבעלי ההון ואינה מסייעת למעמד הבינוני. בזמנו יצאו 10 חתני פרס נובל לכלכלה נגד הורדת המיסים של בוש (חברי איציק תרגם את ההצהרה באתר). אצלנו חברי הכת מוכנים לספק צידוקים מופרכים והסברים פסבדו מדעיים לכל מה שמגדיל את הונם של השבעים ומכה בחלשים. 

כנראה שיעניין אותך גם: