לא בבית ספרנו

איציק ספורטא

אני צופה שעוד שנים לא רבות כשאכנס לכיתה יופעל בשלט רחוק צג הפרסומות מעל למה שהיה פעם לוח, בנוסף אאלץ ללבוש חולצה שגם עליה ינוע הלוך ושוב פרסומות למוצרים שרובם חסרי משמעות. אולי זה נראה לכם מופרך אבל ימים יגידו.

כבר כעת אוניברסיטאות בעיקר בארה"ב חתומות של חוזים המאפשרים לחברות מעין זכות וטו על פרסום מחקרים אקדמיים שהם מממנים. נעזוב לרגע את האוניברסיטאות וניווכח שתהליך הפרסומיזציה של מערכת החינוך הישראלית כבר מזמן עבר את השלב הראשוני שלו.

בתי ספר, העוסקים בפרסום עצמי כדי למשוך תלמידים, נותנים בלעדיות לחברות בתמורה למזגנים או כל שווה ערך אחר. אתמול פורסמה ידיעה (ידיעות אחרונות, אורון מאירי, 15/2/2004 עמ` 21) שעל פיה שונתה מערכת השיעורים כדי לאפשר דיון כביכול בפרסום על ידי נציגה של חברת "X", שכמובן שזו באה לבושה כפרסומת מהלכת לחברה אותה ייצגה. הצגת הדברים נעשתה לאורך שני שיעורים ועוררה תרעומת אצל חלק מהמורים, אבל כמובן לא אצל ההנהלה. שטענה כי חברת " "Xהבטיחה שבית הספר יתוגמל.

החברה טענה שההרצאות היו בנושאים של תקשורת, פרסום ומדיה, וכי לא היה בהם שום הליך מכירתי. איזו היתממות החברה בעצם דואגת להשכלתו של הדור הצעיר, בדרך היא משכנעת אותו שמוצריה יותר טובים, את המכירה עצמה יעשו במקום אחר. תמיד אפשר לטעון שפרסומת אינה מכירה בפועל, כנראה שהכוחות היצירתיים במשרדי הפרסום עבדו שעות נוספות כדי לייצר טיעון זה.

כמובן שיש איסור על פרסום בבתי הספר, אבל את מי זה מעניין. המפרסמים ובתי הספר, בעיקר המבוססים, ששים לשתף פעולה ונראה שבעתיד שיתוף פעולה זה יגדל בעיקר כאשר ימומשו התוכניות להפוך את בתי הספר למעין מרכזי רווח בניהול היררכי ובשליטה בלעדית של המנהלים והמנהלות. אז יש למה לחכות. ולמי שחשוב שוויון ההזדמנויות הוא יצטרך לחפש אותו לא בבית ספרנו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אביבית

  המצב באמת חמור ואפילו מדאיג. בית הספר אמור להיות המקום האחרון בו אמורות להופיע פרסומות. בית הספר אמור להוות אופוזיציה לכל מה שהפרסומת מייצגת. הוא אמור לייצר אזרחים שיבינו את המשמעות המניפולטיבית של הפרסומת ואת המניעים שלה. משעה שבית הספר נותן לגיטימציה לפרסומות הוא מוכר את עצמו בעבור נזיד עדשים. יותר ויותר הורים צריכים לדרוש שיופעלו בבית הספר תוכניות חינוך לצפייה ביקורתית במדיה. (גם מורים צריכים לעבור הכשרה בנושא) ילדים אמורים להבין את זה עמ"נ לדעת איך להתגונן מפרסומות, אף יותר ממבוגרים שגם הם מושפעים מפרסומות. בעצם, החדירה של הפרסומת לבית הספר מייצגת שינוי ערכי עמוק. התאגידים הופכים להיות יותר ויותר דומיננטים והמדינה הולכת ונחלשת.

 2. מסעוד מי-טללים

  אם כבר מדברים על הקיצוץ האכזרי בחינוך, כדאי מאוד להפנות את תשומת הלב להחלטה של ועדת הכספים של הכנסת הערב. הועדה החליטה על העברה של יותר מ-חמישים מיליון שקלים לקופת ההתנחלויות.
  לא זו בלבד שהמנוולים האלה (אין לי ביטוי אחר בשביל בני הבליעל) גנבו וסחטו מקופת המדניה ב-36 שנות כיבוש ארורות יותר מ-50 מיליארד דולר, אני חוזר יותר מ ח מ י ש י ם מ י ל י א ר ד דולר הם ממשיכים לגנוב מהקופה הציבורית
  צריך שוב ושוב לומר לומר כי כספים אלה באו ובאים על חשבון המזרחים והערבים הניצבים בתחתית הסולם החברתי של המדינה הגזענית הזאת.
  ואח"כ עוד יש חוצפה לחוליגנים מסוימים לטעון שאין אפליה וגזענות בארץ הזאת.

 3. יוסי לוס

  ברגע הראשון נטיתי להסכים עם הביקורת, אבל לאחר מכן חשבתי לעצמי, מהי צורתו העכשווית ואף הקודמת של בית הספר הישראלי? האם הוא מקום שבו מכשירים ילדים לחיים בוגרים במסגרת חברה אזרחית פתוחה ואנושית או שמא מכשירים ברגים חדשים באמצעים משוכללים לשרת את המדינה האלימה, השחצנית, הגזענית, המיליטריסטית והפרנואידית? האם זה מקום שבו מקנים לילדים כלים לרכישת ידע והבנה של מציאות חייהם או שמא מקום שבו מסלילים ילדים מסוימים ללימודים באוניברסיטה וילדים אחרים לעזאזל.
  בית הספר הישראלי, גם ללא פרסומות, הוא מקום מעוות ביותר בעיני. אם יש משהו שמטריד אותי, כאשר אני חושב על גידול ילדים בארץ הזו, אז זה קודם כל מערכת החינוך ורק לאחר מכן "הצבא ההומני ביותר במזרח התיכון". זהו מקום שבו שוטפים לילדים רכים את המוח בזבל אינסופי. עכשיו מוסיפים על כך פרסומות. ביג דיל. קשה לי להזדעזע מזה במיוחד.
  אפשר לומר שיש משום ההתנשאות בביקורת שלי שהרי לכאורה אני הצלחתי להיחלץ מהמלכודת של מערכת האילוף הישראלית. אלא שמאז שטיפת המוח שלי עברו שנים רבות שאיפשרו לי לנקות חלק מהזבל ומלבד זאת אני לא יכול לומר שניקיתי אותו לגמרי. עוד שנים רבות אשא במידה כזו או אחרת את הצלקות "החינוכיות".

  המסעות החינוכיים לאושוויץ ממומנים על ידי ההורים בלבד, מה שהופך אותם לתענוג של צאצאי המעמד הבינוני והגבוה. אפשר להציע לבתי הספר שחברות מסחריות ייקחו חסות על המסעות הללו כדי שאלה יממנו את ההשתתפות של ילדי העניים ויאפשר לשטוף גם את מוחם של אלה בזוועות ציוניות.

 4. matityaho

  בעיתון נרשם היום, בנק לאומי מודיע "אינני אחראי לשכבות החלשות" בעקבות הביקורת על ייקור העמלות שהגיעה לאחת הועדות בכנסת. הממשלה היא זאת שאחראית לצימצום האי שוויון.
  אבל אני מעוניין לשאול מי זאת הממשלה שאחראית על צימצום פערים, אם היא נתמכת על ידי אותם בעלי הון ?