החסכון הסופי

יהודית קנולר

 

קראתי היום על עלייה בפשיעה בקרב צעירים. אני לא מופתעת, מי שחוסך בחינוך רווחה ותעסוקה מגביר את הפשיעה ומגדיל את ההוצאה בסעיף בתי הסוהר.

אולם צריך להזכיר לאנשי האוצר שניתן לחסוך בהוצאות באופן משמעותי הרבה יותר אצל אוכלוסיה אחרת – הקשישים. חסכון בסעיף ההוצאות של אוכלוסיית הקשישים הוא חסכון לטווח ארוך לאחר שהם מתים מתמעטות ההוצאות.

הסטוריה קצרה – את הקשישים היכו השנה בארבעים מלקות:

הקפיאו את קצבאות הזקנה שלהם, הקטינו את קצבאות הסיעוד, הטילו מיסוי על חסכונותיהם, הקטינו את הריבית על אותם החסכונות. הוסיפו דמי ניהול לפנסיות שלהם ולאלה שעוד לא הגיעו לגיל המיוחל לפרישה – הרחיקו את קו הגמר והגדילו את שיעורי ההפרשות. בנוסף לכך הוציאו תרופות מסל התרופות, ביטלו את נקודות הזיכוי לילדים התומכים בהורים הסיעודיים ועכשיו גם הטילו עליהם 250 שקלים אגרת בקשה לעובד סיעודי זר ו-500 שקל אגרה שנתית.

המכות הללו יקצרו את חייהם של לא מעט קשישים. מותם של הקשישים יפחית את ההוצאות הציבוריות ויאיץ את הצמיחה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסי לוס

  אכן, יש אנשים שחייהם מיותרים מנקודת מבט "כלכלית". לכן, קיצור חייהם הוא המעשה הנכון מבחינה "כלכלית". מכיוון שכך, השיטות שפורטו למעלה בקיצור חייהם של קשישים לא יצרניים הן עדיין בזבזניות. הכי זול זה לחסל אותם כאן ועכשיו. אבל, שיטות אלה הכרחיות לנוכח כל מיני צדקנים שסבורים ש"הכלכלה" נועדה לאפשר חיים מאושרים יותר ולא על פי היגיון פנימי משלה שבו בני האדם הם רק כלי משחק. לכן, הצדקנים מביאים לבזבוז בגלל המוסריות המיותרת שלהם שחוסמת את גלגלי הקידמה ואת "הבראת הכלכלה" והאצת הצמיחה. והרי ידוע שכל עוד הצמיחה תבושש לבוא, חיינו לא ישתפרו.
  מזל שיש לנו עוד משהו חוץ מהגיון בריא, או דווקא חולה. חולה מאוד.

 2. יעל

  אני מסכימה עם כל מילה הכתובה כאן, ובעצם כמעט הרבה ממה שנכתב בעוקץ. אבל מה זה עוזר? אנשים לא יוצאים לרחובות בכדי להפגין, למרות כל הגזירות. כל מה שנכתב בעיתונים וכל ההופעות בטלוויזיה לא משנות לביבי, לשרון או לאולמרט. שטחי מדינה ניתנים למקורבים והטבות ממשיכות להינתן לעשירים. האזרח החבוט, שחוטף את כל הגזירות לא יכול לצאת להפגנה, או לא רוצה, כי הוא נמצא במאבק יומיומי על קיומו. הוא יגרום לשינוי רק בקלפי – זה יום חופש והוא יכול להביע את דעתו על המצב. וכרגע אין לו שום מפלגה ראויה להצביע לה, שום מפלגה שנושאת דגל חברתי אמיתי. אולי תרימו אתם את הדגל? קול אחד בטוח כבר יש לכם!

 3. פחזנית

  את כותבת: "מי שחוסך בחינוך רווחה ותעסוקה מגביר את הפשיעה ומגדיל את ההוצאה בסעיף בתי הסוהר". כל ילד מבין שהקיצוצים בחינוך, רווחה, ותעסוקה תפקידם לייצר "לקוחות" עבור בתי הסוהר המופרטים.

 4. יוסף כהן

  למה מה קרה? ממשלת ישראל בסך הכל מוציאה לפועל באיחור קל את המלצתו של ג'ונתן סוויפט במסה
  Modest Proposal ("הצעה צנועה") משנת 1729. באותה מסה הציע סוויפט לפתור את בעיית העוני באירלנד על ידי אכילת הילדים האיריים, ובכך גם להפוך אותם להלכה ולמעשה לאזרחים המביאים תועלת אמיתית לחברה.
  יש הסבורים שסוויפט כתב סאטירה. נראה שביבי לקח את העניין ברצינות אופיינית, אולי מפני שמדובר בג'ונתן.
  הטקסט המלא, לידיעת אגף התקציבים:
  http://art-bin.com/art/omodest.html

 5. יהודית קנולר

  חשבתי על בתי הסוהר המופרטים אבל זה כבר נראה לי יותר מדי הזוי לכתוב על זה.

 6. יהודית קנולר

  עוד לא ייבשה הדיו על רשימה זו של המלקות שסופגים הקישישים כבר ושמעתי על גזירה נוספת: ביטול הנחת הארנונה לקשישים. בתל-אביב בשדרות חן, למשל, עשו נגלות של דשאים מבלי לבדוק אם מתאים לשתול דשא מתחת לפיקוסים, מבלי לגדר ומבלי להציב פקח שיימנע מהכלבים לחרב את העבודה. מדרכות מתרצפות חדשות לפרקים עם משולבי אקרשטיין או קבלנים אחרים – בהתאם לאופנה האחרונה, אולם לא מתקנים מרצפות שבורות ולא מקפידים על הגימור ולכן עוד לפני שהונחה המרצפת האחרונה, כבר הראשונות שוקעות ומתנדנדות. כסף טוב נזרק לעבודות פרטאצ' – וכך צומח הגרעון ושוב מי יישלם – הקשישים.

 7. לשם

  אין שום ספק שהעוקץ זה האתר הכי מוגבל שקראתי בזמן האחרון ולמרות שלא פיטרו אותי מעתון ידיעות אחרונות אני מרשה לעצמי לכתוב לכם .אתם שקועים כל כך עמוק בשנאה עצמית כיהודים וכישראלים עד שאתם לא יכולים לזהות צדק ויושר גם שזה פוגע לכם בפרצוף כל כתבה ניגמרת באותה מסקנה רוב העובדת מסולפת למען המטרה
  וכרגיל בשמאל הקיצוני המטרה מקדשת את האמצעים