המפלצת היהודית

יוסי דהאן

לפני שבוע קראתי את אמונה אלון משבחת את נתניהו על "אומץ ליבו" בקיצוץ קצבאות הביטוח הלאומי, סעד היא קראה לזה. לפני מספר חודשים יצא ישראל הראל, המתנחל-מחמד של התקשורת הישראלית, למסע צלב נגד ויקי כנפו והאמהות החד הוריות הפרזיטיות, הראל קרא להן ולמובטלים אחרים ללכת לעבוד. הוא גם כתב שהוא מכיר עובדת סוציאלית אחת שסיפרה לו שחלק מהמובטלים הם רמאים. בעלי הטורים אורי אליצור ואורי אורבך, שני חברים נוספים באליטה התקשורתית,  מלגלגים באופן קבוע על קורבנות מדיניות הרווחה, הם בעד הפרטה ורדיפת עניים כמדיניות ואידאולוגיה.

אתמול אישרה ועדת הכספים של הכנסת העברה של 96 מיליון שקל להתנחלויות ולמזרח ירושלים מתקציב משרד הבינוי והשיכון. ההעברה תמומן, בין היתר, על ידי קיצוץ של 51 מיליון שקל בתקציב הסיוע לזוגות צעירים חסרי דיור וקיצוץ של 4 מיליון שקל מתקציב הסיוע לנזקקים בדיור. בעד העברת הכספים להתנחלויות הצביעו שמונה מחברי הקואליציה, נגד ההצעה הצביעו שבעה מחברי האופוזיציה. שני חברי הכנסת של שינוי בוועדת הכספים נעדרו מן ההצבעה.

על פי החישובים של דר` שלמה סבירסקי ואתי קונור-אטיאס מ"מרכז אדוה" ההתנחלויות זוכות למימון יתר של התקציבים המוניציפאליים (דהיינו, יותר מיישובים בתוך הקו הירוק) בסכום של כמיליארד שקל בשנה. הערכה של עיתון "הארץ" קובעת כי מימון היתר של ההתנחלויות בכל הסעיפים התקציביים מגיע ל 2.5 מיליארד שקל לשנה.

מדינת הרווחה האגדית נמצאת מעבר לקו הירוק, גהנום של טפילות וכיבוש. לכן כאשר אני שומע את "המנהיגות הרוחנית" הזו של המתנחלים מטיפה לעושק העני ורדיפת החלש, אני תוהה כיצד הפכה היהדות במעשיהם ובדבריהם של האנשים הללו למפלצת אכזרית, צינית ומעוררת פלצות.

  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גל לוי

  עוד נקודה למחשבה בהקשר זה.
  מפעל ההתנחלות ניזון מתהליך השחיקה של מדינת הרווחה בגבולות הקו הירוק והעברתו לתחומיה של מדינת ההתנחלות. כל פגיעה כזו בקבוצות החלשות הופכת את המעבר להתנחלויות לאטרקטיבי יותר עבור מי שמבקשים לשפר במשהו את רמת חייהם, ובכך היא מגדילה את אוכלוסית המתנחלים. מה שהם אוהבים להגדיר כ"עובדה קיימת".
  מכאן, הציניות של הטעונים של מגלגלי העיניים – נציגי הציונות האמיתית – היא לא יותר מאשר כיסוי לאופן בו המפעל שלהם הופך למפלצתי בגודלו. יותר מכך, זה כמובן מגדיל את המחויבות של אלה שנשארו "בבית" – בעיירות ובשכונות – למחויבות לבני משפחתם שחיים כיום בשטחים.
  הבורגנות המפדלית של היום תפסה את מקומה של הבורגנות המפאיניקית בעבר בניצול המצוקה של החלשים, ובהפיכתם לפיונים שלהם במאבק להמשך קיומם.

 2. יעל

  כשלוקחים בחשבון, שמפעל ההתנחלויות קיבל ומקבל עדיין תמיכה של אותם אנשים קשי יום מעיירות הפיתוח ושכונות המצוקה – זה כבר שיא חדש של חוצפה. הם מקבלים הנחות במיסים, הנחות שאזרחים עניים בתוך הקו הירוק יכולים רק לחלום עליהן. אז שלפחות לא ירקו לבאר ממנה הם שותים ויסתמו ת'פה.

 3. אסף

  אני קורא לממשלת ישראל, לספח, לספח את השטחים שנכבשו ב68' למדינת ישראל.
  אם כבר יש לנו עגל זהב, שגם בימים קשים אלה של מחסור, עוני וחרפת רעב בגבולות המדינה המוכרים עפ"י החוק הבין לאומי מוצץ ויונק ממשאבינו, אני רוצה לדעת שעגל זהב זה לא הולך לינוק ולינוק בלי להיות חלק מהמדינה.
  אני קורא למדינה לספח, לספח את כל השטחים שנכבשו ב68' ולתת לכל האזרחים שם זכות אזרחות שווה, לקחת אחריות על כל השטח, לשמור שם על שיוויון הזכויות בין האזרחים ולתת את הכסף הרב כ 90 מיליון ש"ח ולחלקו בין כל האוכלוסיה שם.
  ממשלת שרון עושה טעויות, ממשלת שרון מבזה את העניים גורמת להם לשנוא את המתיישבים ביש"ע גורמת להם לא לרצות להיות חלק מה"מחנה הלאומי" ממשלת שרון משקיעה בדיוידי ובהתיישבויות קולוניאליסטיות ממשלת שרון חייבת להתחלף אך לפני כן על השמאל למצוא את המנהיג שיכול להוות אלטרנטיבה שלטונית ולסחוף אחריו את העם היושב בציון ולגאול אותו מהמתנחלים ומהליברליזם הכלכלי המשחית כל חלקה טובה בחברה הישראלית.

 4. דני זמיר

  השטחים נכבשו ב 67.
  לא שזה משנה.

 5. מתיתיהו שמואלוף

  ככל שהציונות תבנה מדינה מדכאת
  יתמוטט השקר הגדול
  הצבא וכל השאר

  בארץ
  חייל דרוזי ראשון הצטרף לסרבנים
  יום רביעי, 18 בפברואר 2004, 8:03 מאת: לילי גלילי, הארץ

  השבעת טירונים דרוזים. במקום לסרב – מוציאים גימלים והולכים לקב"ן (צילום: דובר צה"ל)עמיד זאהר חתם על העצומה של "אומץ לסרב" לאחר ששירת במילואים בצומת תפוח. טוען: השפלת הפלסטינים עלולה לגרום גם לסבא בן 80 לשלוח צאצאיו להתאבד