הכיבוש כבר כאן

יוסי דהאן

"חירויות אבודות בישראל" מאמר של מירון רפפורט בעיתון Le Monde Diplomatique, שזוכה בעיתן לתיאור הבא "עיתונאי ישראלי, זוכה פרס נפולי לעיתונות שפוטר מ"ידיעות אחרונות" לאחר שנתן למאמר בעיתון את הכותרת "שרון לא דיבר אמת"".

רפפורט מתאר כיצד הכיבוש מתחיל לפגוע בזכויות האזרח בישראל. בין היתר, פיטורי דן שילון מהערוץ הראשון, פגיעה בזכויות חברתיות של ויקי כנפו, הצנזורה על סרטו של מוחמד בכרי "ג`נין, ג`נין", הירי המכוון בגיל נעמתי שהפגין נגד הגדר והריגתו של נאסר אבו אלקיאן, ישראלי ערבי שנורה על ידי שוטר כיוון שפתח את חלון מכוניתו באיטיות רבה מידי. פרקטיקות הכיבוש חוצות את הקו הירוק פנימה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. ד"ר יחיעם שורק, מכללות בית ברל וסמינר הקיבוצים

    אחד המשפטים שהנני נוטה להנחיל לציבור הסטודנטים (טרם נפילתו לרבדי השיעמום מהרצאותי) מקופל במסר של: "ההיסטוריה אינה חוזרת על עצמה", ולחלופין – "ההיסטוריה מלמדת שמסוכן להסיק מסקנות רפלקסיביות, אפליקטיביות ופרגמטיות ברמת הפרטנות, אלא בפאראדיגמות המגמתיות". בחינת התנהגותם של עמים כובשים לאורך ההיסטוריה, ובכללם אבירי הכיבוש ה"נאור", מלמדת, שהחייל החוזר מן החזית, ויהיה זה הלוחם המקצועי, שכיר החרב, האזרח, המועסק חלקית במקצוע המלחמה, הלוחם בתוקף חוקי גיוס של המדינות המודרניות … פושט אולי את מדיו, מאחסן בארון את ציודו המאומל"ח, מתרחץ ומתאזרח בהדרגה, אך את ה"חייליות" שבו, את המיליטיריזם הצרוב במוחו, שום קולב לא יתלה ושום אמצעי מירוק לא יסיר. מחקרים שנערכים בארה"ב אודות תופעות ה"אפטר-פרטי" של ה-G.I שלחמו בוייטנאם, מלמדים חד-וחלק כי חברה לוחמת-כובשת הינה מעוקמת מוסרית וחברתית (תופעה זו החלה בארה"ב, רק לתזכורת, מתקופת מעשי הטבח שביצעו המתנחלים האמריקאים ה"תמימים" בשבטי האינדיאנים). חברתנו, שכמעט מאז ראשית הציונות, ומסורתית, מן העידן הקדום והצרבת הלוחמניות אל תוך מוחם של דרדקינו בגלות, היתה אלימה כלפי סביבתה וזולתה, הפכה בהדרגה לאלימה כלפי עצמה. תופעה זו העצימה בפרט מאז מלחמת הכיבוש של 1967. ואידך זיל גמור.

  2. דבי

    אתמול יצא מולי ממכונית חונה בחור צעיר במכנסי צבא, על כתפו היה תלוי רובה והוא פשוט כיוון אותו בעצלתיים לעברי. מין בדיחה שכזו. הייתי כל כך המומה שלא הצלחתי להוציא הגה מפי. פשוט פערתי את פי בתדהמה והלכתי לדרכי.